مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

چه بر سر دام های فاقد مجوز می آید

با وجود تاکید های مکرر مسئولان مبنی بر مقابله با پدیده قاچاق دام برخی ها هنوز به عمق فاجعه پی نبرده و به خسارات آن بر کشور واقف نشده اند. در ماه های اخیر موضوع گرانی گوشت به یکی از مباحث داغ خبری تبدیل شده که وجود تولیدات دامی غیر مجاز، نگهداری بدون مجوز دام، حمل و نقل غیر اصولی دام و قاچاق دام یکی از عوامل این گرانی ها است. در صورت تامین خوراک دام و نهاده ها هیچ مشکلی در زمینه قاچاق دام زنده وجود نخواهد داشت.

ورود تولیدات دامی به لیست کالای قاچاق

در سال های اخیر افراد سود جو از طریق حمل و نقل بدون مجوز با ترفند های مختلف به قاچاق دام می پردازند و سود های هنگفتی به جیب می زنند. در صورت رواج این روند زیان های جبران ناپذیری به کشور وارد می شود و مسئولان باید با حساسیت بیشتری مانع آن شوند. اخیرا ورود قاچاق دام زنده به لیست کالاهای قاچاق باعث گرانی قیمت گوشت شده و مشکلاتی در کشور ایجاد کرده است. مردم کشور زمانی طعم تلخ قیمتهای صعودی و لحظهای گوشت را چشیده‌اند که همسو با افزایش قیمتها پدیده قاچاق دام در بعضی از شهرستان ها پر رنگ‌ تر شده است. با این حال آمارهای تقریبی نگهداری و قاچاق از یک سو و تشکیل نشدن حتی یک پرونده تخلف در این زمینه در محاکم قضایی از سوی دیگر موید این نکته است که متاسفانه مسئولان ذی‌ربط هنوز هم موضوع را جدی نگرفته اند. اگر چه آمارهای نسبتأ دقیقی از گروه‌های فعال در قاچاق در دست است، اما معلوم نیست چرا مدیران دستگاههای اجرایی مربوطه تعلل کرده اند.

گوسفند و گاو کنار هم در مراتع سرسبز

نگهداری دام زنده

وزارت جهاد کشاورزی برای نگهداری دستورالعمل هایی صادر کرده است. از جمله این دستورالعمل ها می توان به چند مورد اشاره کرد:

الف) ثبت درخواست هویت در سامانه هویت.

ب)صدور گواهی سلامت.

پ) صدور گواهی بهداشتی نگهداری. 

ج) درخواست شناسه ملی.

ه)نگهداری صرفا با نصب پلاک معتبر و ثبت مشخصات در سامانه هویت و مواردی از این قبیل که مجوز های لازم برای نگهداری مجاز را صادر می کند. با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبه هیئت دولت، حمل و نقل حیوانات بدون مجوز، غیرقانونی است و با آن به عنوان قاچاق برخورد می شود، هرگونه جابجایی، خروج حیوانات به سایر شهرستانها و خارج از استان صرفاً با مجوزهای مراجع ذی ربط امکان پذیر است. نظارت در زمینه نگهداری، نقل و انتقال را با اجرای هویت گذاری با نصب پلاک گوش 15 رقمی با مشارکت بخش خصوصی در راستای ساماندهی این حوزه، افزایش داده شده استبرابر مصوبات ابلاغی، نگهداری، حمل و نقل دام بدون مجوز و جابجایی کلیه موارد موجود اعم از سبک و سنگین مستلزم هویت گذاری با نصب پلاک گوش 15 رقمی و اخذ مجوز رسمی و بارنامه حمل و نقل امکان پذیر است و نیروی انتظامی نیز بر این روند نظارت می کند.

گله گوسفندان در چراگاه سرسبز

حمل دام زنده بدون مجوز

حمل و نقل بدون اخذ مجوز در برخی از استان های کشور ممنوع شده است. بیماری هایی از قبیل آنفلوآنزای پرندگان، هاری، بروسلوز، سیاه زخم، سل و کیست هیداتید که مشترک بین انسان و حیوان است از طریق حمل و نقل غیر مجاز گسترش می یابد و سطح بهداشت جامعه را به خطر می اندازد. به همین دلیل در صورت مشاهده این موارد، آنها را به کشتارگاه برده و آنها را از بین ببرند. آذربایجان شرقی یکی از استانهای تولید کننده گوشت قرمز است و برخی استانها از جمله تهران و البرز گوشت مورد نیاز خود را از آذربایجان شرقی تامین می کنند.عده ای سودجو با سوء استفاده از افزایش قیمت ارز و اختلاف قیمت گوشت داخل با خارج کشور، به قاچاق مبادرت می کنند و این موضوع موجب کاهش منابع ژنتیکی و گرانی گوشت شده و مشکلاتی را برای مردم و به ویژه اقشار ضعیف و آسیب پذیر پدید آورده است. مسئولان، شهروندان و فعالان در این زمینه با کمک دستگاه های ذی ربط می توانند از حمل و نقل غیر مجاز در برخی از شهرستان های کشور جلوگیری کنند.

چرا گوسفندان در مراتع

برای خردید آنلاین گوسفنده زنده به مشاوران ما تماس حاصل نمایید.