مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آیا خبر قاچاق گوسفندان صحت دارد

در حال حاضر امتیازی برای این صفحه ثبت نشده است
امتیاز شما :

قاچاق گوسفند یکی از مسائلی ای است که کمتر کسی به آن می پردازد. این مسئله یکی از مهمترین علت های نوسان قیمت گوشت قرمز در بازار است و در صورتی که جلوی آن گرفته نشود، ادامه سیکل معیوب باعث افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار می گردد. به واسطه قاچاق گوسفند، میزان گوشت قرمز موجود در بازار کم می شود، از همین رو قیمت گوشت بالاتر می رود. راهکارهایی همچون دادن پلاک به گوسفندها اجرایی شده اما تاثیر چندانی روی کاهش میزان قاچاق نداشته است. یکی از دلایل دیگر قاچاق گوسفند، افزایش هزینه های نگهداری از دام است.

اهمیت گوشت قرمز

با توجه به اهمیت وجود گوشت قرمز در سبد غذایی افراد، گوسفند یکی از مهمترین حیوانات پرورشی محسوب می شود. یکی از علت های گرانی بی سابقه گوشت در مدت های اخیر قاچاق گوسفند می باشد. شاید عجیب باشد اما گوسفند هم قاچاق می شود. آمار وحشتناک قاچاق سالانه بیش از 1.000.000 راس گوسفند از کشور، نشان می دهد این موضوع در ایران چقدر اهمیت دارد و باید جدی گرفته شود.

دلایل قاچاق گوسفند

یکی از دلایل قاچاق گوسفند، تفاوت میزان ارزش پول داخلی و خارجی است. برخی از دامداران و چوپان ها ترجیح می دهند گوسفندهای خود را در طرف دیگر مرز به افراد خارج از کشور تحویل دهند و به ازای آن پول خارجی دریافت کنند. دلیل دیگری که باعث افزایش آمار قاچاق گوسفند شده است، افزایش بهای خوراک دام است. به واسطه افزایش قیمت دلار، خوراک دام نیز افزایش یافته است و هزینه نگهداری آن بیشتر می شود. بنابراین افراد ترجیح می دهند با مدت کوتاهی نگهداری و پرورش، گوسفندها را به فروش برسانند. از آنجا که قیمت خوبی هم برای گوسفندها پرداخته می شود، این کار برای بسیاری وسوسه انگیز به نظر می آید. گفته می شود برای بعضی از گوسفندها به صورت قاچاق بهایی معادل 5.000.000 تومان پرداخت می شود.

مراتع و گله گوسفندان

ضرر و زیان ها

قاچاق گوسفند ضربه های فراوانی به اقتصاد مملکت وارد می کند. یکی از مشکلاتی که با این کار ایجاد می شود، بالا رفتن قیمت گوشت قرمز و افزایش تقاضا است. این مسئله در گذر زمان باعث می شود که کم کم گوشت قرمز از سبد غذایی بسیاری از خانوارها حذف شود و این مسئله تبعات جبران ناپذیری ایجاد می کند. علاوه بر این زمانی که گوشت قرمز گران شود، احتمالا قیمت برخی محصولات دیگر وابسته به آن نیز بالاتر خواهد رفت و قدرت خرید افراد کمتر خواهد شد. حتی همان فردی که گوسفندها را قاچاق کرده است، اجناس مورد نیاز خود و خانواده را باید با بهایی بیشتر از آنچه قبلا بوده خریداری کند. بنابراین قاچاق گوسفند نه تنها سودی برای کسی ندارد، بلکه می تواند باعث ایجاد خلل در نظام اقتصادی جامعه شود.

جابه جایی گوسفندان با کامیون

مراکز قاچاق گوسفند

قاچاق دام و گوسفند در قسمت های مختلفی از کشور انجام می شود. گوسفندها عموما از مرزهای جنوبی و غربی از کشور خارج می شوند. یکی از بنادری که از طریق آن قاچاق گوسفند صورت می گیرد، بندر میناب می باشد. بندر میناب در استان هرمزگان قرار دارد و گوسفندها از طریق خلیج فارس به کشورهای حاشیه ای خلیج فارس انتقال داده می شوند. یکی از مهمترین مقاصد گوسفندهای قاچاق بندر خصب در عمان است. این بندر کمترین فاصله با ایران را دارد و به همین واسطه گزینه ای مناسب برای انتقال دام های قاچاق به حساب می آید.

از نژادهای خوب گوسفند ایرانی نژاد سنجابی است که در استان کرمانشاه یافت می شود. از همین رو، کرمانشاه از نظر کیفی یکی از مهمترین منابع قاچاقچیان گوسفند محسوب می شود. استان فارس نیز به عنوان بزرگترین تولید کننده و پرورش دهنده گوسفند در ایران یکی دیگر از منابع مهم قاچاق است. کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی به دنبال داشتن گوسفندهای مولد هستند و پول خوبی بابت آنها پرداخت می کنند و همین موضوع سبب می شود تا برخی افراد به خاطر داشتن درآمد بیشتر دام های خود را قاچاق می کنند.

ازدحام جمعیت در مکان قاچاق گوسفند ها

سایر اخبار

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه