مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

واردات دام زنده از کشورهای خارجی و دلایل آن

واردات دام زنده از کشورهای خارجی مسئله ای  است که باید با دقت زیادی  توسط کارشناسان مربوطه  مورد بررسی قرار گیرد که واقعا بازار ایران نیازمند این واردات  بوده یا نه؟ از طرفی اگر نیاز است پس چرا مشکلاتی بر سر راه پرورش دهندگان داخلی  قرار می دهند که تولید کنندگان داخلی نتوانند جوابگوی بازارهای داخلی باشند.

چرا واردات دام زنده؟

باید به این مسئله یعنی واردات دام زنده از سه کشور خارجی به صورت عمیق و کارشناسانه توجه شود و مورد بررسی قرار گیرد، مسئله ما 3 کشور یا 30 کشور نیست، مسئله ما این است که چرا نباید به پرورش دهندگان داخلی  اعتبارات کافی در اختیار آنها قرار نگیرد تا بتوانند نیازهای بازار داخلی را با قیمتی ارزانتر و با کیفیت تر تامین کنند. زمانی که دام های زنده داخل کشور پرورش پیدا کنند وزارت بهداشت با نظارت کامل می تواند گوشت سالم و با کیفیت را روانه بازار کند در صورتی که از میزان کیفیت گوشت های وارداتی  اطلاعات دقیقی نمی توانند کسب کنند و از طرف دیگر با واردات دام زنده مشکلاتی از قبیل  بیماری هایی که در کشورهای مختلف وجود دارد  وارد کشور شده و باعث خساراتی جبران ناپذیری می شود، بیماری هایی مثل تب برفکی، نشخوارکنندگان کوچک و غیره که باعث کاهش تولید می شود. پس با این مسائل نمی توان به سادگی از واردات دام زنده گذشت. 

گله سفید گوسفندان در چراگاه

تولید داخلی یا واردات خارجی

مسئله واردات دام زنده  از این جهت دارای اهمیت می باشد که ما می توانیم با سرمایه گذاری روی تولید کنندگان داخلی و بها دادن به آنها بازار داخلی را رونق ببخشیم. این در حالی است که داخل کشور حتی از واردات دام داخلی به صورت خارج از استانی هم جلوگیری می شود یعنی دام هر استان باید داخل همان استان مصرف شود، این یکی از مشکلاتی است که بر سر راه تولید کنندگان داخلی می باشد و مسئله دیگر علوفه و غذای دامی می باشد که به با قیمت زیادی در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار می گیرد و خیلی از مشکلات ریز و درشت دیگر که تولید دام زنده را به زمین زده و واردات دام زنده را رونق بخشیده است.

در بعضی از مواقع هم بعضی از سودجویان برای رونق بخشید به کسب و کار خود اقدام به واردات دام زنده می کنند و مشکل اساسی دیگر که به آن توجه نمی شود قاچاق دام زنده از داخل ایران می باشد که تولید داخلی را با مشکل مواجه کرده است. قاچاق دام زنده از داخل ایران به کشورهای عربی  به یکی از پرسودترین تجارت ها در این مدت تبدیل شده است که چاره ای برای آن اندیشیده نشده است

 بازار داخلی با محصولات خارجی

این روزها شاهد آن هستیم که محصولات داخلی با قیمت بسیار گران در اختیار مشتریان قرار می گیرد و محصولات خارجی بسیار ارزانتر  در بازار ارائه می شود. مسئولین باید نظارت خود را برای واردات دام زنده از سه کشور خارجی  مثل برزیل، استرالیا و رومانی بیشتر کنند و دلایل آنکه چرا این کشورها در صادرات دام زنده توانسته اند موفق ظاهر شوند مورد بررسی قرار گیرد تا شاید بتوانیم ما هم  این مشکل بزرگ رکود بازار داخلی و  واردات و از همه مهمتر قاچاق بی رویه  دام زنده به خارج از ایران را حل کنیم و دیگر شاهد مسائل از این قبیل نباشیم.

با واردات دام های زنده در این چند سال اخیر شاهد ورود انواع بیماری هایی مثل آنفلوانزای پرندگان، تب برفکی، طاعون  و دیگر بیماری های بومی کشورهای مختلف که باعث شده است تولیدکنندگان داخلی هم به مشکلات اساسی برخورد کنند و در روند تولید دام  زنده با این بیماری ها دست و پنجه نرم کنند و تلفات جدی و جبران ناپذیری به سرمایه آنها وارد شود، این تلفات در شرایطی وارد می شود که برای جبران آنها همراهی خیلی محدود  یا بعضی مواقع هیچ همراهی از طرف مسئولین مربوطه  انجام نمی شود. امیدواریم که در آینده  توجه بیشتری به بازار داخلی و تولیدات داخلی صورت گیرد تا از ورود محصولات خارجی به خصوص واردات دام زنده از کشورهای خارجی کاملا بی نیاز شویم.

واردات دام با کشتی

سایر اخبار

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید