مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

متخلفان عرضه نهادهای دامی در اردبیل به دام افتادند

در حال حاضر امتیازی برای این صفحه ثبت نشده است
امتیاز شما :

دامپروری و  نخستین حمایت ها و فعالیت های دولت در این زمینه تاریخچه ای 7000 ساله در ایران دارد. از سال های بسیار دور تا به امروز دامپروری و تولید نهاده های دامی یکی از اصلی ترین مشاغل و راه های درآمدزایی میان روستاییان و ساکنین حومه استان ها بوده است.

گسترش و تامین تغذیه و خوراک دام و طیور

تهیه و تامین خوراک دام و طیور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست و به عنوان اولین گام در جهت پرورش و توسعه دام و طیور سالم محسوب می گردد. در گذشته تغذیه دام و طیور به شکل طبیعی و به واسطه مراتع، علفزارها و علوفه های موجود در مزارع تامین می گردید، اما امروزه با توجه به گسترش و تکامل علوم دامی و تغذیه دامی  و طیور در شاخه های مختلف آن که از سال 1279 در ایران با تاسیس مدرسه فلاحت مظفری آغاز به پرورش دانشجویان در این زمینه نمود، تغذیه دام و طیور رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و هر ساله در حال تغییر و پیشرفت فراوان با استفاده از علوم ژنتیک، زیست شناسی مولکولی و بیوشیمی است. امروزه این صنعت احتیاج به تکنولوژی های مورد استفاده، امکانات آموزشی، استفاده از شاخه های مختلف رشته در حال توسعه علوم دامی، به منظور سلامتی و تولید محصولات دامی سالم در جهت ارتقا بهداشت جامعه دارد.

گوسفند کرم و قهوه ای در مراتع سرسبز

عرضه نهاده های دامی

امروزه تامین خوراک و تغذیه دامی به صورت توزیع نهاده های دامی وارداتی در میان شرکت های پخش کننده این نهاده ها و در دسترس قرار دادن آنها به واسطه شرکت ها در میان مردم به شکل دولتی انجام می گیرد. نهاده های دامی در 4 رده کلی، خوراک دام، سیلاژ، علوفه و کنجاله است و با نرخ دولتی با توجه به قیمت ارز خریداری شده به شکل داخل شبکه ای در اختیار تولیدکنندگان این عرصه قرار می گیرد. توزیع ها به شکل عادلانه و مساوی در میان شرکت های عرضه کننده نهاده های دامی قرار گرفته و سپس به دست تولیدکنندگان می رسد.  صورت رعایت نشدن اصول و ایجاد تخلفات توزیع خارج شبکه ای، تعدادی از تولیدکنندگان را وادار به دریافت نهاده های دامی از بازار آزاد با قیمت های بسیار بالا می کند.

اخیرا با توجه به افزایش قیمت ارز و سوء استفاده سوداگران واردات نهاده های دامی، تخصیص نیافتن ارز و ترخیص نشدن به موقع بارهای تغذیه ای دامی در بنادر و از همه مهمتر پیش خرید نهاده ها از واردکنندگان صاحب نام، عرضه به شکل ناگهانی کاهش یافته است و کمبود توزیع این محصولات به شدت در بازار محسوس می باشد. فشار روانی و مالی عظیم وارد آمده بر تولیدکنندگان به دلیل پرداخت  بهای بسیار برای خرید نهاده ها منجر به راه افتادن سیل عظیمی از شکایات و اعتراضات مردمی در جهت توزیع و پخش این محصولات شده است و به همین خاطر تعداد پرونده های قاچاق و توزیع خارج شبکه ای این محصولات رو به افزایش است.

متخلفان توزیع خارج شبکه ای نهاده های دامی اردبیل

افزایش تعداد شکایات و گزارشات مردمی و تولید کنندگان دام و طیور مبنی بر توزیع خارج شبکه ای نهاده های دامی در کشور، برخورداری بیشتر برخی از شرکت ها از محصولات و در مقابل موجودی صفر انبار برخی از شرکت های دیگر، کمبود شدید دان مرغ و تعریف قراردادهایی دال بر داد و ستدهای داخلی شرکت ها و برخی مرغداری ها منجر به رسیدگی و پیگیری دولت از طریق سازمان های موظف دولتی مانند بازرسان صنعت، معدن و تجارت گردید. نتایج حاصل از این بررسی ها نشان داد در این بین 3 شرکت عرضه کننده نهاده های دامی، اقدام به توزیع خارج شبکه ای 220 کیلو و 400 گرم محصولات دامی به ارزش 10 میلیارد و 392 میلیون و 800 هزار ریال نموده است. متخلفان و سوداگران شرکت های عرضه کننده نهاده دامی در اردبیل به دام افتاده و پرونده قضایی آنها در جریان قرار گرفت. طبق آخرین اخبار موجود و بیانات مدیرکل تعزیرات حکومتی اردبیل، متخلفان به پرداخت 2 میلیارد و 845 میلیون و 40 هزار ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

نمای دو گوسفند سفید در مراتع سرسبز

سایر اخبار

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه