مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

تاثیر واردات گوشت بر قیمت گوشت در بازار

همه ساله با نزدیک شدن به آغاز سال جدید، شاهد افزایش قیمت ها در بازار بوده ایم. اکثر کالا های ضروری مورد نیاز مردم دچار این افزایش قیمت شده اند.در این میان افزایش قیمت گوشت دچار نوسان چشم گیری شده است. با افزایش 2 برابری واردات گوشت، نابسامانی در بازار گوشت بهبود نیافته و خروج غیر قانونی گوشت از مرز های کشور نیز باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

توزیع گوشت برای تنظیم قیمت بازار

مسئولین با عرضه گوشت وارداتی در بازار گوشت سعی دارند قیمت گوشت در بازار را تنظیم کنند. این کار در مقطع کوتاهی باعث کنترل قیمت ها شد و نوسانات بازار را بهبود بخشید. البته برخی از دیگر از مسئولین بر این باورند که واردات گوشت تاثیری در کاهش قیمت گوشت ندارد و نقدینگی نامناسب در بازار است که باعث افزایش قیمت شده است. هم چنین کافی نبودن دام زنده در کشور باعث شده واردات ، تاثیری در قیمت ها نداشته باشد. 

با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی چند هزار تن گوشت قرمز از کشور های استرالیا، روسیه، ارمنستان و ... وارد کرده است اما نه تنها قیمت ها کاهش نیافته بلکه افزایش چند برابری هم داشته است. نکنه قابل توجه این است که واردات تاثیری در کاهش قیمت گوشت نداشته و واسطه ها و دلالان به کار خود ادامه می دهند تا حدی که خیلی از مردم توان خرید گوشت را ندارند. در این میان نکته ی دیگری که وجود دارد این است که وجود واسطه ها و دلالان در توزیع گوشت در بازار  باعث می شود که هزینه های مختلفی از جمله هزینه حمل و نقل، هزینه خرید از کشتارگاه ، هزینه نگهداری گوشت گرم و ... روی قیمت اصلی گوشت تاثیر بگذارد.

کشتارگاه گوسفند

کاهش تولید گوشت

طبق آمار ها سال گذشته تولید گوشت کاهش داشته است. هر سال 900 هزار تن گوشت تولید می شد و 120 هزار تن گوشت هم وارد کشور می شد که در بازار مشکلی وجود نداشته باشد. اما در سال 1397 در پی کاهش تولید گوشت، میزان واردات آن به 200 هزار تن رسیده است، همین مسئله باعث افزایش قیمت گوشت در بازار می شود. کشور برای تامین خوراک دام وابسته به خارج است که در پی تحریم های موجود واردات خوراک دام کاهش یافته، در نتیجه تولید گوشت در کشور کاهش یافته است و این امر باعث شده واردات گوشت افزایش پیدا کند. 

نکته ی دیگری که توجه را جلب می کند این است که قیمت هایی که اعلام شده، پایین ترین قیمت بازار بوده؛ اما در برخی از مناطق شمالی شهر های مختلف کشور قیمت های نجومی برای فروش گوشت وجود دارد. حال سوالی که پیش می آید این است که نقش مسئولان نظارتی دولت و وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از حقوق مصرف کننده کجاست؟ دولت چه نقشی در کنترل قیمت ها دارد؟ واردات گوشت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ آیا بهتر نیست واسطه ها حذف شوند تا عرضه اصلاح شود و قیمت ها متعادل تر شوند؟

گوشت گوسفندی

خروج قاچاقی گوشت از کشور

در سال های اخیر افراد سود جو از طریق حمل و نقل دام بدون مجوز با ترفند های مختلف به قاچاق دام می پردازند و سود های هنگفتی به جیب می زنند. در صورت ادامه این روند زیان های جبران ناپذیری به کشور وارد می شود و مسئولان باید با حساسیت بیشتری مانع آن شوند. اخیرا ورود قاچاق دام به لیست کالاهای قاچاق باعث گرانی قیمت گوشت شده و مشکلاتی در کشور ایجاد کرده است. با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبه هیئت دولت ،حمل و نقل حیوانات بدون مجوز ، غیرقانونی است و با آن به عنوان قاچاق برخورد می شود، هرگونه جابجایی، خروج حیوانات به سایر شهرستانها و خارج از استان صرفاً با مجوزهای مراجع ذیربط و دامپزشکی امکان پذیر است. نظارت در زمینه نگهداری، نقل و انتقال را با اجرای هویت گذاری با نصب پلاک گوش 15 رقمی با مشارکت بخش خصوصی در راستای ساماندهی حوزه فروش گوسفند زنده، افزایش داده شده است

گوشت گوسفندی

سایر اخبار

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید