مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

60 درصد هزینه پرورش دام و طیور مربوط به خوراک است

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 دی ، 1399

هزینه پرورش دام و طیور اغلب شامل چندین مورد می شود. هزینه پرورش دام و طیور بسته به نوع دام و طیور متفاوت است اما در کل 60 درصد هزینه پرورش دام و طیور مربوط به خوراک است. تهیه خوراک دام و طیور از مهم ترین موارد برای پرورش دام و طیور است. پس از آن رعایت موارد بهداشتی و محل نگهداری دام و طیور اهمیت می یابد. 

شصت درصد هزینه پرورش دام و طیور مربوط به خوراک است

اغلب خوراک دام و طیور شامل ذرت، گندم، سویا، جو، یونجه و ... است. برای اینکه دام و طیور بتوانند به خوبی تغذیه بشوند نیاز است که در همه ی فصول خوراک به میزان کافی برای آنها موجود باشد. به دلیل اینکه خوراک دام و طیور به صورت عمده خریداری می شود، به یک فضای بزرگ و مناسب و تمیز جهت حفظ و نگهداری خوراک نیاز است. بنابراین می توان گفت خوراک دام و طیور به صورت ماهانه، فصلی و هفتگی تهیه می شود. لذا هزینه ی هر یک از خوراک ها به صورت لحظه ای و تحت نوسان می باشد. هزینه خوراک دام و طیور بسته به مقدار مصرفی متفاوت است اما می توان گفت بیشترین درصد هزینه پرورش دام و طیور مربوط به خوراک هایی مانند گندم، جو، ذرت، سویا و ... است. با توجه به اینکه شصت درصد هزینه پرورش دام و طیور مربوط به خوراک است بهتر است راه هایی در جهت بهداشت و ضریب استفاده بیشتر به کار بگیریم.

خوراک دام

هزینه پرورش طیور

طیور عمدتا شامل پرورش مرغ و شترمرغ به سبب تهیه و تولید تخم مرغ و گوشت در کشور است. غذای طیور معمولا می تواند جو، گندم، سبزیجات و ... باشد. محلی که طیور در آن پرورش داده می شود، مزرعه یا پرورشگاه نام دارد. در کشور ما نزدیک به هزار و چهل کارخانه به تولید غذای دام و طیور می پردازد و برخی از آنها امکان صادرات به دیگر کشور ها را نیز دارند. غذای طیور معمولا از این کارخانه ها به صورت عمده و به تعداد زیاد خریداری می شود. اغلب هزینه نگهداری از طیور شامل هزینه بهداشت، هزینه تهیه خوراک، هزینه محل نگهداری و هزینه های دیگر منابع انرژی می شود. از این میان بیشترین درصد را هزینه تهیه خوراک شامل می شود.

هزینه پرورش دام

پرورش دام در کشور اغلب شامل گوسفند، گاو، بز و به ندرت شامل شتر نیز می شود. هزینه پرورش دام نسبت به پرورش طیور بیشتر است. پرورش دام مصارف و مزایای بیشتری مانند چرم، شیر و لبنیات، گوشت و محصولات مشتق آنها دارد. هزینه پرورش دام اغلب شامل تهیه خوراک، رسیدگی به بهداشت و هزینه ی محل نگهداری می باشد. از مهم ترین موارد هزینه های پرورش دام می توان به هزینه تهیه خوراک سالم و هزینه بهداشت اشاره کرد. دام محصولات بسیار خوبی را تولید می کند که به همان نسبت هزینه تهیه خوراک شامل تهیه یونجه و علف و کنجاله و سیلاژ به صورت ماهیانه و هفتگی انجام می شود که این عوامل در قیمت روز گوسفند زنده تاثیر گذار هستند.

پرورش دام

کنجاله یک خوراک غنی 

یکی از مهم ترین محصولات برای خوراک دام کنجاله است. کنجاله که از باقی مانده و فشرده سازی موادی چون انگور، گردو، کرچک و ... به وجود می آید یک غذای مهم برای ماکیان و دام است. کنجاله در داخل کشور تولید می شود. چنانچه بخواهید از علوفه و کاه برای تغذیه دام استفاده کنید بهتر است که آن را غنی سازی کنید. برخی کارخانه های تولید علوفه به وسیله کنستانتره کردن اقدام به غنی سازی می کنند. از فواید غنی سازی می توان به پروتئین بیشتر و خوش خوراک تر شدن اشاره کرد. هزینه ی تهیه علوفه ی غنی سازی شده بسته به میزان و مقدار آن دارد که در هنگام فروش گوسفند زنده اهمیت دارید. با وجود اینکه واردات در زمینه خوراک دام اتجام می شود اما هزینه به نسبت بالا است و موجب می شود اغلب دامداران و طیورداران بی انگیره شوند. اما راهکار اصلی، کشت علوفه و یونجه در مزارع برای تهیه خوراک دام است.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1