مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

ویژگی های گوسفندان نژاد رومانوف

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 10 مرداد ، 1401

نژاد گوسفند رومانوف به خاطر ویژگی زایش های متوالی و پر تعداد از نژادهایی به شمار می رود که مورد استقبال گله داران سراسر دنیا قرار گرفته است. این نژاد خاص به خاطر ویژگی های فیزیکی که دارد و همچنین گوشتی بودنش استفاده های فراوانی برای پرورش دهندگان گوسفند داشته و همین عامل سبب شده تا صاحبان گله از قوچ رومانوف برای اصلاح گله های خود کمک بگیرند. در این مقاله قصد داریم نژاد گوسفند رومانوف را به شما معرفی کنیم و ویژگی های آن ها را بررسی نماییم.

آشنایی با نژاد گوسفند رومانوف

نژاد اصلی گوسفند رومانوف به روسیه و شهر موسکو بر می گردد. زادگاه اصلی این نژاد روستایی است به همین نام در دره ولگای شمالی که در محدوده شهری مسکو قرار دارد. نخستین بار این نژاد را آلمان ها به کشور خود انتقاال داده و آن را به ثبت رساندند. سپس کانادایی ها گوسفند رومانف را به کشور خود وارد کرده و پس از طی کردن یک دوره قرنطینه پنج ساله، آن ها را وارد چرخه تولید مثل نمودند. پس از آن نژاد رومانوف کم کم راه خودش را به کشورهای دیگر جهان مثل امریکا نیز باز کرد و گوسفند رومانوف بیشتر از قبل مورد استفاده گله داران قرار گرفت. مهم ترین ویژگی اصلی گوسفندهای رمانوف گوشتی بودن آنهاست و به همین خاطر از این گوسفند برای اصلاح نژادی گوسفندها استفاده می شود.

گوسفند رومانوف

ویژگی های ظاهری گوسفند رومانوف

با توجه به زادگاه اصلی این نژاد می توان به سادگی حدس زد که نژاد رومانوف یک نژاد سرما دوست است و به راحتی با سرمای هوا و خوراک های محلی کنار می آید. اگر قرار باشد مشخصات ظاهری گوسفند های رومانوف را بررسی کنیم می توانیم در ابتدا از رنگ بندی پوست و موی این نژاد شروع نماییم. بره رومانوف در آغاز تولد تقریباً سیاه رنگ است. به غیر از اینکه در ناحیه پیشانی خود لکه ای به رنگ سفید دیده می شود. ولی پس از اینکه گوسفند رومانوف شروع به بزرگ تر شدن می کند می بینیم که پشم های سفید رنگ از زیر پوشش مشکی موهای او سر بر آورده و کم کم ظاهر بره را تغییر می دهد. به گونه ای که دیگر از ظاهر سیاه رنگ او خبری نبوده و ظاهری خاکستری به خود می گیرد. تنها بخشی که تغییر رنگ نمی دهد ناحیه پیشانی است که همچنان رنگ سفید خود را حفظ می کند که این نکته را بهتر است در هنگام خرید گوسفند زنده در نظر داشته باشید.

بسته به نژاد رومانف و ترکیب آن با نژادهای دیگر، رگه هایی سیاه رنگ به صورت حلقوی از زیر سینه رومانوف شروع می شود و تا پشت او می رسد. در قوچ رومانوف می توانید حلقه ای سیاه رنگ را به دور گردن آن ببینید که ظاهری متفات و ویژه به این نژاد می دهد. وزن رومانوف در قوچ این نژاد به حدود پنجاه تا هشتاد کیلو نیز می رسد. گوسفند ماده رومانوف نیز وزنی در حدود پنجاه کیلوگرم خواهد داشت. وزن رومانوف بسته به نوع خوراک و زیرنژاد آن می تواند متفاوت باشد که خرید از مراکز معتبر عرضه کننده این نوع گوسفند می توانید از مزایای خرید اینترنتی گوسفند زنده بهره مند شوید.

گوسفند رومانف

تولید مثل در گوسفند رومانوف

نکته دیگر در گوسفند رومانوف تولید مثل آن است. اگرچه در اغلب نژادهای گوسفندی میزان تولید مثل در هر بار زاد و ولد یک یا دو بره است، ولی در گوسفندهای رومانوف میزان تولید مثل دو، سه، چهار و حتی پنج بره است. رکورد تولید مثل در رومانوف ها نه بره در یک زاد و ولد می باشد که در روسیه به ثبت رسیده است. همچنین رکورد هفت بره نیز در امریکا ثبت شده است. دوره زایمان ماده گوسفند رومانوف صد و چهل و چهار روز می باشد که نسبت به دیگر نژادها دوره کوتاه تری به شمار می رود. ماده رومانوف اگر به درستی تغذیه شود به راحتی از پس شیر دادن به بره های خود بر می آید. همین مسئله باعث شده تا دامداران برای اصلاح نژادی گله خود از قوچ رومانوف بهره ببرند. یک قوچ رومانوف به سادگی می تواند بین سی تا هفتاد ماده محلی را آبستن کند. به این شکل یک گله با هفتاد رأس ماده در مدت زمان کوتاه سیزده ماه کاملاً اصلاح می شود.

گوسفند رومانوف

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1