مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

همه چیز درباره بهترین سن گوسفند برای ذبح

سن ذبح گوسفند همیشه یکی از مشکلات مهم در صنعت دامداری و گله داری است. بهترین سن برای ذبح گوسفندان، نحوه ذبح گوسفندان و تصمیم برای انتخاب گوسفندانی که برای ذبح مناسب هستند. همه این ها سؤال هایی است که همواره مطرح است. در این مقاله قصد داریم درباره سن ذبح گوسفند و پاسخ به این سؤال ها بحث و گفت و گو کنیم.

سن ذبح گوسفند

گوشت گوسفند از گذشته های دور یکی از گوشت های پرطرفدار در ایران محسوب می شده است. به گونه ای که دامداران و گله داران بسیاری با هدف فروش و ذبح گوسفند اقدام به پرورش گوسفند می کرده اند. از جمله عشایر زحمتکش کشور که بخش عمده ای از دام کشور به وسیله آن ها تولید و پرورش داده می شود. گوشت گوسفند منبع مهمی از پروتئین به شمار می آید و ویتامین های بسیاری را برای بدن انسان تأمین می کند. ذبح گوسفند و تصمیم برای انتخاب گوسفندانی که قصد ذبح کردن آن ها را دارید کاری است که بیشتر از همه نیاز به تجربه بالا و دانش بالا دارد. اغلب پرورش دهندگان گوسفند به قدری در این کار خبره و با تجربه شده اند که به سادگی می توانند گوسفند ها را دسته بندی کنند و گوسفندانی که برای ذبح مناسب هستند را جدا نمایند. 

ذبح گوسفند

بهترین سن ذبح گوسفندان

سن ذبح گوسفند می تواند در هر سالی باشد. دسته بندی و سن مشخصی برای ذبح گوسفندان وجود ندارد. ولی مشخصه هایی هستند که می توان با توجه به آن ها گوسفندان را از گله جدا کرده و آن ها را برای ذبح کردن به کشتارگاه فرستاد. در کنار این مسئله دسته بندی های مشخصی نیز برای گوشت گوسفندی وجود دارد که اغلب مردم از آن در مکالمات روزانه شان نیز استفاده می کنند. در حالی که ممکن است برخی از آن ها نسبت به آن اطلاع دقیقی نداشته باشند. این دسته بندی به قرار زیر است که باید پس از خرید گوسفند زنده باید در نظر داشته باشید.

گوشت بره: بره در واقع گوسفندی است که سن آن هنوز به یک سال نرسیده باشد. گوسفند یک ساله به خاطر بافت کم چرب گوشتش دارای گوشتی لذیذ تر و تازه تری است.
گوشت هاگست: هاگست ها در واقع گوسفندانی هستند که بره به حساب نمی آیند، ولی آنقدر هم رشد نکرده اند. ملاک دیگر برای تشخیص هاگست دندان های اوست. گفته می شود گوسفندی که بیشتر از دو دندان دائمی نداشته باشد را هاگست می دانند. گوشت هاگست نسبت به گوشت بره دارای چربی بیشتری است.
گوشت گوسفند: کلمه گوسفند را بیشتر برای گوسفندان بالغ به کار می برند. گوسفند نر را قوچ و گوسفند ماده را میش نیز می نامند. از ویژگی های گوشت گوسفند بالغ کمی سفت تر از گوشت بره و هاگست می باشد.
از لحاظ شرعی گفته می شود که سن ذبح کردن گوسفندان باید بیش از یک سال باشد. در غیر این صورت ذبح گوسفند مجاز نبوده و حرام است. این نیز نکته ای است که در زمان انتخاب بره ها باید به آن توجه کرد.

گوسفند زنده

تشخیص سن ذبح گوسفند

همین طور که اشاره شد برای تشخیص گوسفندان مناسب ذبح کردن بیش از هر چیزی به دانش بالا و تجربه کافی نیاز است. معمولاً گله دارها گوسفندانی را ذبح می کنند یا برای کشتار به کشتارگاه می فرستند که از سن زاد و ولدشان گذشته باشد که با خرید از مراکز معتبر از خدمات ذبح و قصابی بهره مند شوید. در حقیقت دسته بندی های جدایی برای گوسفندان نر و گوسفندان ماده دارند و با توجه به نوع گوسفند طبق دستور العملی مشخص آن ها را برای ذبح کردن انتخاب می کنند. برای مثال گوسفندان نر برای ذبح کردن از اولویت بیشتری برخوردار هستند. زیرا یک گوسفند نر می تواند یک گله سی تا پنجاه تایی را آبستن کند و جز این فایده مشخص دیگری ندارد. به همین خاطر وقتی از سن آبستن کردن یک گوسفند نر می گذرد آن را برای ذبح کردن انتخاب می کنند. گوسفندان ماده که به آن ها میش نیز گفته می شود نیز گاهی برای ذبح کردن انتخاب می شوند. سن ذبح گوسفند ماده با توجه به توانایی زایش آن مشخص می شود. اگر میشی توانایی زاد و ولد خود را از دست داده باشد یا توانیش کاهش یافته باشد، می توان آن را برای ذبح جدا کرد.

قربانی گوسفند

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید