مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نژادهای مشهور گوسفند در جهان

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 03 دی ، 1400

بهترین نژادهای گوسفندان جهان

قبل از پرداختن به معرفی نژاد های مشهور گوسفند در جهان لازم است بدانید یکی از حیوانات اهلی که در هر کشوری با نژاد خاص دیده می‌شود، گوسفندان می باشند که در راسته سم داران و گیاه خواران قرار دارند. مهمترین دلیل که موجب به وجود آمدن طبقه های متعددی از نژادهای گوسفند شده است، شرایط آب و هوایی مرتبط با هر اقلیم میباشد. برای آشنایی بیشتر با معروف ترین نژادهای گوسفندان در جهان با ما همراه باشید.

گوسفندانی با پشم ظریف

اگر بخواهیم به طور کلی نژاد های مشهور گوسفند در جهان را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این حیوان اهلی بر اساس معیار های متفاوتی دسته بندی می شوند. به طوری که یکی از شاخص ترین این موارد توجه به پشم گوسفند می‌باشد که موجب پدید آمدن چند دسته از این حیوان شده است. حال توجه داشته باشید که نژاد های مشهور گوسفند در جهان وجود دارند که دارای پشم کامل ظریف بوده و دو نمونه سرشناس از این نوع نژاد مرینوس و رامبویه می‌باشند. گوسفند نژاد رامبویه در مقایسه با دیگر گوسفندان بیشتر با هدف افزایش گوشت پرورش می یابند که زادگاه اصلی آنان فرانسه است. گوسفند نژاد مرینوس یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش گله داری می باشد زیرا این نژاد گوسفند غریزه جنسی بالایی دارد و به آسانی زاد و ولد می کنند، همچنین به دلیل توانایی بالا در چرا فقیر دارند، استفاده از این نژاد گوسفند برای گله داران می‌تواند مناسب باشد.

دقت داشته باشید زادگاه اصلی نژاد مرینوس در اسپانیا بوده و جثه آنها متوسط و به طور کلی بدنی لاغر دارند. علاوه بر این موارد نژاد های مشهور گوسفند در جهان با پشم نسبتاً ظریف نیز وجود دارند که به دو گونه ای دورست هورن و سات دان تقسیم می شوند. نژاد دورست در جنوب انگلستان می باشند و جثه آنها متوسط بوده و رنگ دست و پای آنها سفید است، همچنین ب حق داشته باشیم این نژاد گوسفند توانایی جفت گیری در تمام فصول را داشته و بدن غالباً زرد و رنگ و پشم آنها سفید است. همچنین گوسفندان نژاد سایت دان نیز تمایل به چاق شدن و افزایش چربی دارند و یکی از قدیمی ترین گوسفندان جهان به شمار می رود.

نژاد گوسفندان

گوسفندانی با پشم ضخیم

حال اگر بخواهیم به طور کلی گوسفندان را بر اساس پشم آنها بسته بندی کنیم باید بگوییم یکی دیگر از نژاد های مشهور گوسفند در جهان گوسفندان با پشم ضخیم می باشند که پشم آنها بسیار مناسب برای قالی بافی است. دقت داشته باشید که  تارهای پشم آنها به ۷۰ میکرون و ۳۸ سانتی‌متر می‌رسد. در این بین گوسفندان با پشم ضخیم به دسته هایی چون هایلند سیاه چهره، آواسی، نژاد های ایران و وال دو فرانس تقسیم می شوند. نژاد دیگر گوسفند ها از نظر پشم، گوسفندان پشم آمیخته بوده که اینگونه حیوان، از تماس و نژادهای پشم دراز و نژادهای با پشم کاملا ظریف متولد می شوند و مهم ترین گونه این نژاد گوسفندان کریدال هستند که در خرید گوسفند زنده بسیار اهمیت دارد.

نزاد های گوسفندان

گوسفندانی با پشم دراز

دست آخر نژاد های مشهور گوسفند در جهان، نژاد گوسفندان پشم دراز می باشد که به طور کلی می توان گفت هدف اصلی از پرورش این نوع گوسفندان تولید گوشت می باشد. توجه داشته باشید قطعا می توان گفت این نژاد از لحاظ درشتی و جثه در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده اند. به طور کلی محل پیدایش این دسته از نژاد گوسفندان در کشور انگلستان بوده که طول هر کدام از آنها به حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر می رسد. گوسفندان نژاد کاتسولد از این دسته بوده که دارای پشمی دراز پ فرفری بوده و به طور کلی قدیمی‌ترین گوسفندان در انگلستان هستند. گوسفند نژاد لایسستر گوسفندی با نژاد پشم دراز می باشد که در برابر گرما مقاومت ندارند و دارای جثه های بسیار بزرگ هستند؛ این گوسفندان حدود ۹۰ تا ۱۰۰ روز دوره شیردهی شان طول میکشد و فصل زایش آنها از اواسط زمستان شروع شده و تا اوایل بهار ادامه دارد.

نژادهای مشهور گوسفندان دنیا


6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1