مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آشنایی با تفاوت شیر گوسفندی و گاوی

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 26 خرداد ، 1401

لبنیات یک از ارکان اصلی هرم غذایی است که باید روزانه به مقدار قابل قبولی مصرف شود. بسیاری شیر گاو و برخی نیز تمایل به  شیر گوسفندی دارند. اما این جا سوال این است که کدام یک بهتر و مفیدتر است؟ تفاوت شیر گوسفندی و گاوی در چیست؟ در ادامه به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

ویژگی ها و خواص شیر گاو

شیر گاو یکی از انواع شیرهایی است که مصرف آن در بین مردم به صورت گسترده رایج می باشد. شیر کامل گاو به نوعی یک ماده غذایی نسبتا کامل می باشد که در آن ویتامین دی و آ، کلسیم، چربی، پروتئین و سایر املاح و مواد مغذی موجود می باشد که تمام آنها برای سلامت بدن فرد لازم و ضروری می باشد. از ویژگی های شیر گاو وجود امگا 3 در املاح آن است که برای سلامت و عملکرد مثبت قلب مفید می باشد. شیر گاو از لاکتوز و چربی بالایی نیز برخوردار است در نتیجه به افرادی که کلسترول و یا چربی دارند پیشنهاد می کنیم تا شیر گاوی کم چرب را در تغذیه روزانه خود قرار دهند تا از بروز مشکلات ناشی از چربی بالا پیشگیری نمایند. 

شیشه و یک لیوان شیر کنار تخم مرغ رسمی

ویژگی ها و خواص شیر گوسفند

حال درباره خواص شیر گوسفندی توضیح خواهیم داد تا بتوانید به راحتی تفاوت شیر گوسفندی و گاوی را تشخیص دهید و هر کدام که برای سلامت شما مناسب تر می باشد را برای مصرف روزانه خود انتخاب نمایید. شیر گوسفند نیز از نظر املاح حاوی ویتامین آ، دی، ای، کلسیم و چربی و پروتئین می باشد. اما توجه داشته باشید که شیر گوسفند مانند شیر گاو همیشه و همه جا در دسترس نخواهد بود و این که گوسفند از جمله حیوانات اهلی است که شرایط زندگی و تغذیه گوسفند زنده بر کیفیت و مقدار شیر آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود به همین دلیل شیر گوسفند در فصل بهار که علوفه تازه در دسترس است، از کیفیت و طعم بهتری برخوردار است. شیر گوسفند خواص فراوانی دارد که از این میان می توان به درمان زخم های گوارشی از جمله روده، تقویت سلول های نخاعی و مغزی اشاره نمود. برخی بر این باور هستند که نوع گوسفند نیز می تواند بر خواص شیر تاثیر بگذارد، برای مثال شیر گوسفند سیاه رنگ از خواص درمانی بیشتری نسبت به گوسفند سفید رنگ برخوردار می باشد. در طب سنتی توصیه می شود به منظور رفع سرفه خود از شیر گوسفند استفاده نمایید.

لیوان شیر و نمای مراتع سرسبز کنار گاو ها

تفاوت شیر گوسفندی و گاوی

تا حدودی با ویژگی ها و خواص هر یک از شیرهای گاوی و گوسفندی آشنا شدیم حال می خواهیم تا به مقایسه بپردازیم و درباره تفاوت شیر گوسفندی و گاوی توضیحاتی را ارائه دهیم.
1_ شیر گوسفندی از میزان چربی و کلسترول بسیار بالاتری نسبت به شیر گاو برخوردار است که به همین منظور به افرادی که مشکل چربی خون، انسداد عروق و مشکل قلبی دارند، مصرف این شیر توصیه نمی شود و بهتر است تا شیر گاو کم چرب را در برنامه تغذیه خود جایگزین نمایند.
2_ از دیگر تفاوت شیر گوسفندی و گاوی می توان به میزان پروتئین آنها اشاره کرد چرا که شیر گوسفند از پروتئین بیشتری برخوردار است به همین دلیل پنیر حاصل از شیر گوسفندی بسیار خوش طعم تر و چرب تر می باشد و در حجم یکسانی از این دو نوع شیر، شما مقدار پنیر بیشتری از شیر گوسفندی به دلیل پروتئین بالاتر آن، بدست خواهید آورد.
3_ غلظت شیر گوسفندی در مقایسه با شیر گاوی بسیار بیشتر است و به همین دلیل طرفداران بسیاری نیز دارد. 
4_ شیر گاو برای خانم هایی که در دوره شیردهی قرار دارند بسیار مناسب می باشد چرا که باعث افزایش شیردهی آنها خواهد شد.
5_ هر دو لاکتوز بالایی دارند. بنابراین افرادی که دستگاه گوارش آنها حساس به لاکتوز است باید از شیرهای بدون لاکتوز مصرف نمایند تا عارضه های گوارشی آنها بروز نکند.
آنچه درباره تفاوت شیر گوسفندی و گاوی لازم به ذکر بود گفته شد تا بتوانید با آگاهی کامل شیر مصرفی خود را انتخاب نمایید.

ریختن شیر در لیوان شیشه ای

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1