مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

چگونه از وزن واقعی گوسفند زنده اطمینان پیدا کنیم

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 19 شهریور ، 1401

خرید گوسفند زنده تا حدودی سخت است مخصوصا اگر نسبت به شرایط دام اطلاعاتی نداشته باشید. امروزه برای بالا بردن وزن دام اقداماتی انجام می دهند تا وزن گوسفند بیشتر از آنچه هست دیده شود تا به قیمت بالاتری آن را بفروشند. در این مقاله قصد داریم تا حدودی شما را در خرید گوسفند راهنمایی کنیم تا در خرید گوسفند زنده دچار مشکل نشوید و خرید خوبی را انجام دهید.

گوشت گوسفند

یکی از منابع مغذی برای بدن گوشت گوسفند است که دارای مقدار زیادی ویتامین و پروتئین مفید برای بدن است اما گاهی دام ها دچار بیماری می شوند و علاوه بر اینکه برای بدن دیگر فایده های قبل را ندارد، بلکه بدن ما را دچار مشکل می کند. از این رو داشتن اطلاعات و آگاهی نسبی در رابطه با دام و گوسفند زنده بسیار مهم است.

بره زنده

نحوه تشخیص وزن واقعی گوسفند زنده

وزن گوسفند زنده

غذای اصلی گوسفند علوفه تازه موجود در صحراها می باشد. برخی دامداران برای بالا بردن کاذب وزن گوسفند زنده در غذای آن مقداری سنگ نمک مخلوط می کنند، گوسفند با خوردن آن سنگ نمک ها به شدت تشنه می شود و مقدار آب مصرفی آن به شدت بالا می رود. بالا رفتن آب بدن دام باعث بالا رفتن وزن آن نیز می شود در نتیجه شما هنگام خرید گوسفند پول بیشتری نسبت به وزن واقعی گوسفند زنده می پردازید، اما بعد از خرید متوجه می شوید که وزن دام تقریبا نصف شده است.
گاهی برای بالا بردن وزن گوسفند زنده راه ادراری آن را می بندند تا با جلوگیری از دفع ادرار وزن کاذب برای آن پدید آورند، این کار جان گوسفند را به خطر انداخته و اگر خریدار گوسفند زنده به این موضوع پی نبرد ممکن است که دام جان خود را از دست بدهد و از بین برود. پس در هنگام خرید گوسفند زنده باید دقت کافی را به خرج داد تا خرید مناسب و درستی انجام گیرد.

تشخیص وزن واقعی گوسفند با توجه به ستون مهره

هنگام خرید گوسفند زنده می‌توانیم با بررسی زائده های کنار مهره های کمر گوسفند تا حدودی به وزن و سلامت گوسفند پی ببریم. گوسفندان را با توجه به وزن در شش تیپ دسته بندی می کنند، هر چه تیپ گوسفند بالاتر باشد از شرایط بهتری برخوردار است و برای خرید مناسب تر است.

گوسفند زنده

نحوه تشخیص وزن واقعی گوسفند با توجه به ستون مهره

تشخیص تیپ گوسفند و چاقی و لاغری آن

تیپ های گوسفند عبارت اند از تیپ صفر، تیپ یک، تیپ دو ،تیپ سه، تیپ چهار و تیپ پنج گوسفندانی با تیپ صفر گوسفندانی هستند که تازه از بند بیماری بیرون آمده اند و بسیار لاغر می باشند، وضعیت ستون مهره های این تیپ گوسفند بدین صورت است که بسیار واضح و مشخص هستند واضح بودن این ستون به دلیل لاغری بیش از حد گوسفند است.

گوسفند تیپ یک گوسفندان بسیار لاغری هستند که ستون مهره ی آنها کاملا قابل لمس و بسیار تیز است و هیچ گونه چربی و گوشتی در ناحیه کمر و ستون مهره ها وجود ندارد در این تیپ گوسفند انگشت به راحتی از زائده ی عرضی عبور می کند.
گوسفند تیپ دو نیز ستون مهره نسبتا تیزی دارد که دارای چربی اندکی در این ناحیه است ستون مهره ی عرضی صاف و مقداری گردی دارد که با فشار کم انگشت قابل عبور است.

گوسفند تیپ سه دارای زائده های صاف و گردی می باشد، عضله ی دور ستون مهره دارای چربی مشخص است و برای عبور نیاز به فشار انگشت می باشد. 

تیپ بعدی گوسفند تیپ چهار است. این گوسفندان معمولا چاق هستند و برای لمس زائده نیاز به فشار بیشتری از گروه های قبل می‌باشد زائده ی عرضی این گروه قابلیت لمس را ندارد چرا که لایه ی بزرگی از چربی روی عضله کمر لمس می شود عضلات کمر این تیپ گوسفند بسیار بزرگ است.

آخرین تیپ گوسفند تیپ پنج است این تیپ گوسفندان بسیار چاق می باشند و زائده كمر آن ها قابلیت لمس ندارد. در جای قرارگیری زائده شوكی لایه ضخیمی از چربی قرار دارد. در این تیپ گوسفند زائده عرضی اصلا قابل لمس نیست و عضلات کمر بسیار بزرگ می باشد  و لایه بزرگی از چربی روی این عضلات قرار گرفته است.

گوسفند زنده

نحوه تشخیص تیپ گوسفند و چاقی و لاغری آن

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1