مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

بهترین روش های طبخ گوشت گوسفندی

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 09 خرداد ، 1401

گوشت گوسفندی يكي از مرغوبترين گوشت ها محسوب مي شود. براي آشنايي با بهترين روش های پخت گوشت گوسفندی مقاله ذيل را مطالعه فرماييد. امیدواریم که مفید باشد.

انواع گوشت گوسفندی

گوشت بره: به گوشتی گفته می شود كه از كشتار گوسفندی به دست آید که سن آن كمتر از 12 ماه باشد و هنوز دندان ندارد. گوشت بره گوسفندی به مراتب بهترين نوع گوشت گوسفندی از نظر نوع طبخ و نرمی به حساب مي آيد. در كمترين زمان پخته مي شود و از نظر طعم لذيذترين نوع محسوب مي شود.

 گوشت هاگست: به گوشتی گفته می شود كه از كشتار گوسفندی که فقط دو دندان دارد بدست آمده باشد.

گوشت گوسفندی قوچ (ماده)يا ميش(نر): اين گوشت گوسفندی از كشتار گوسفندی با بيش از دو دندان دائمي حاصل مي شود.

گوشت گوسفندی

روش های طبخ گوشت گوسفندی

گوشت گوسفندی به علت داشتن مقادير بالاي پروتئين و امگا 3 جزو مرغوبترين گوشت ها به حساب مي آيد. گوشت گرم و تازه گوسفندی طرفداران زيادي بين مردم دارد و خوردن آن حس خوبي را به مصرف كننده مي دهد. همانطور كه در بالا گفته شد،گوشت گوسفندی حاوي مقادير بالايي پروتئين است. پروتئين موجود در گوشت گوسفندی به نوع قابل هضم تبديل مي شود. دقت كنيد موقع پخت گوشت دمای اجاق گاز را بالا نبريد، وقتي دمايي كه به گوشت مي رسد به 75 تا 80 درجه سانتي گراد برسد آب موجود بين پروتئين گوشت  تبخير مي شود و در نتيجه گوشت چروكيده و چرم مانند مي شود. بنابراین بهتر است گوشت با حرارت ملایم پخته شود.

حتی الامکان سعی کنید در حین پخت دوباره آب به گوش اضافه نکنید چون با اضافه کردن آب مجدد به گوشت در حال پخت مزه گوشت تغییر خواهد کرد و دیرتر پخته خواهد شد. علاوه بر آب پز کردن گوشت، روش های دیگری نیز برای پخت گوشت موجود است که از جمله آنها کبابی کردن را می توان نام برد. برای طبخ گوشت به طور کبابی بهتر است از قبل گوشت را در مخلوط ماست و سرکه بخوابانید با این روش هم گوشت زود پخته خواهد شد و هم اینکه خوشمزه تر می شود. میزان حرارتی که از طریق زغال یا وسیله پخت و پز به گوشت کبابی داده می شود متناسب با اندازه تکه های برش خورده گوشت باید باشد. هرچه اندازه تکه ها بزرگتر باشد دمای زیادی برای پخت لازم خواهد بود. البته در این مورد نیز فراموش نکنید که دمای بیش از اندازه از کیفیت و طعم و مزه گوشت کم خواهد کرد.

بنابراین پخت گوشت چه به روش کبابی چه آب پز با دمای بالا نه تنها مزه گوشت را خراب می کند بلکه سبب می شود اسیدهای آمینه موجود در بخش پروتئینی گوشت با کراتین قسمت بافت عضلانی ترکیب شده و ماده ای بنام آمین های هتروسیکلیک را تولید کند. گرچه این آمین های هتروسیکلیک به مقدار بسیار بسیار کم و جزئی تولید می شوند اما طبق نتایج بدست آمده از تجربیات آزمایشگاهی این آمین های هتروسیکلیلک داری خواص سرطان زایی قوی می باشند، به همین دلیل کباب کردن، برشته کردن و سرخ کردن گوشت گوسفندی مشکل زا هستند، به دلیل اینکه در این شیوه های پخت و پز دمای گوشت گوسفندی را تا درجه حرارت بسیار بالایی گرم می کنند و شرایط را برای تشکیل آمین های هتروسیکلیک فراهم می کنند و کباب کردن گوشت مشکل را چندین برابر می کند. پس در طبخ گوشت به میزان حرارت و شدت آن دقت کنید.

گوشت گوسفندی

فریز کردن گوشت گوسفندی

پس از خرید گوسفند زنده و ذبح آن توسط قصاب یا خرید از مراکز عرضه گوشت اگر قصد دارید مقداری از گوشت را در فریزر نگهداری کنید بهتر است ابتدا گوشت را به تکه های هم اندازه برش بزنید و بعد تکه های آماده شده را خوب بشویید، سپس تکه های گوشت که خوب خشک شد در کیسه های فریزر بگذارید و در فریزر نگهداری نمایید. چون گوشت هنگام فریز شدن شیره خود را به بیرون پس می دهد با شستن گوشت قبل از گذاشتن در یخچال امکان استفاده از شیره گوشت را خواهید داشت. در حالی که اگر گوشت شسته نشده باشد با شستن گوشت از فریزر بیرون آمده، شیره گوشت شسته می شود.

گوشت گوسفندی

ادویه های اصلی برای پخت گوشت گوسفندی

با تمام توصیفاتی که از گوشت گوسفندی ذکر کردیم. چنانچه گوشت با ادویه های مخصوص و با رعایت قوانین پخت آماده نگردد مصرف کنندگان لذتی از خوردن گوشت طبخ شده نخواهند برد. بنابراین حتما از ادویه های چون برگ بو، زردچوبه، دارچین، زیره سیاه و سایر ادویه های دلخواه و هماهنگ با طعم گوشت در مزه دار شدن هرچه بیشتر گوشت استفاده کنید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1