مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

مهم ترین نکات خرید گوسفند زنده

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 02 بهمن ، 1400

مهترین نکاتی که هنگام خرید گوسفند زنده باید در نظر بگیریم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای مراسمی نیاز به خرید گوسفند زنده پیدا کرده اید. هنگام خرید باید نکاتی درباره خرید گوسفند زنده را در نظر بگیرید، تا گوسفند خریداری شده دارای گوشتی سالم باشد. روش های تشخیص گوسفند سالم خیلی سخت و پیچیده نیستند و به راحتی می توانید آن ها را یاد بگیرید. برای آشنایی با نکاتی درباره خرید گوسفند زنده، با این مقاله همراه شوید.

نکاتی درباره خرید گوسفند زنده

تشخیص سالم بودن گوسفند یکی از نکات بسیار مهم در خرید گوسفند است. گوشت قرمز برای سلامتی انسان ها مفید است و منبعی از ویتامین ها و پروتئین ها است. اما  گاهی گوسفندها در برخی از مکان های غیرمجاز و آلوده پرورش پیدا می کنند که آلوده به انواع بیماری ها می شوند و سلامتی انسان با خوردن این گوشت آلوده می تواند به خطر بیافتد. یک گوسفند سالم دارای ویژگی های ذیل می باشد:

 • گوسفند باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد.
 • چشم های یک گوسفند سالم باید شفاف باشد و هیچ گونه کدری نداشته باشد.
 • گوسفند سالم به طور مداوم در حال نشخوار است.
 • دهان و بینی یک گوسفند سالم نباید هیچ گونه ترشحی داشته باشد.
 • پشم های گوسفند را به سمت بالا بکشید، اگر پشم ها به سادگی از پوست جدا شدند، گوسفند بیمار است.
 • گوسفند سالم پرتحرک است.
 • پس از ذبح گوسفند، باید به رنگ جگر دقت کنید، جگر یک گوسفند سالم باید رنگی شفاف داشته باشد و رنگ جگری آن کاملا واضح باشد.
 • با لمس مهره های پشت گوسفند، می توان به میزان چاقی یا لاغری آن پی برد.

گوسفند زنده

ویژگی های گوشت گوسفند سالم

پس از خرید گوسفند زنده و ذبح آن، گوشت گوسفند سالم دارای ویژگی های ذیل است که می تواند گواهی بر سالم بودن گوسفند باشد.

 • رنگ گوشت یک گوسفند سالم باید قرمز روشن باشد و رنگ تیره ای نباید داشته باشد.
 • گوشت سالم نباید لزج یا چروکیده و خشک باشد.
 • گوشت سالم نباید دارای خون مردگی، کبودی و ضربه باشد.
 • بوی گوشت سالم نباید نامطبوع باشد.
 • چربی گوشت سالم باید سفت و سفید باشد.

گوسفند زنده

اهمیت نژاد در خرید گوسفند زنده

در خرید گوسفند زنده علاوه بر ویژگی های ظاهری ، باید نژاد گوسفند را نیز در نظر بگیرید. گوسفند ها نژادهای مختلفی دارند و هریک دارای کاربردی هستند. نژاد پوستی و نژاد گوشتی، دو نوع از نژادهای گوسفند هستند. نژاد گوشتی همانگونه که از نامش پیداست، برای مصرف گوشت آن، پرورش داده می شود. پس هنگام خرید گوسفند زنده باید دقت کنید که گوسفندی از نژاد گوشتی را خریداری کنید. این نوع گوسفند ویژگی هایی دارد که به سادگی قابل تشخیص است. پیشانی پهن، سینه گوشتی و بزرگ، کمر مستقیم و پهن، ران های حجیم و بزرگ و کپل پهن از ویژگی های نژاد گوسفندهای گوشتی است. از نژادهای گوسفندان گوشتی در ایران می توان به نژادهای لری،مهربان، تالشی، بلوچی، شال، زل، افشاری و .... است.

گوسفند زنده

بهترین نژاد گوسفند زنده

هنگام خرید گوسفند زنده اگر نژاد گوسفند را بشناسید، به راحتی می توانید بهترین گوسفند را خریداری نمایید. از میان نژادهای گوشتی گوسفند، گوسفند نژاد افشاری یکی از بهترین انواع نژادهای گوشتی است که در تمام مناطق ایران پرورش داده می شود، اما بیشتر در زنجان، آذربایجان غربی و کردستان این نوع نژاد وجود دارد. نژاد افشاری رنگی قرمز یا سرخ و سفید دارد. از دیگر نژادهای خوب گوسفندان گوشتی، نژاد زل است. نژاد زل، دارای کمترین مقدار چربی است و این چربی در قسمت های مختلف گوشت خیلی مناسب تقسیم شده است که همین باعث شده ، این نوع نژاد گوشت خیلی عالی داشته باشد. نکته دیگر درباره نژاد زل این است که به هیچ وجه دنبه ندارد. نژاد زل در گرگان و گیلان بیشتر پرورش داده می شود.از ویژگی های این نوع گوسفند می توان  داشتن پشم کم و سفید رنگ،  اندازه سر متوسط و  دماغ صاف اشاره کرد.
برای خرید گوسفند زنده شما می توانید از نژادهای افشاری و زل که دارای گوشتی مرغوب تر هستند، استفاده نمایید. همچنین این دو نوع نژاد به دلیل دارا بودن بیشترین مقدار گوشت، برای ضیافت ها و جشن ها، می توانند بسیار باصرفه باشند.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1