مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

عوامل مهم در تشخیص گوشت گوسفند با کیفیت و خواص بی نظیر آن

 گوشت گوسفند،بهترین نوع گوشت است که در غذاهای مردم ایران فراوان دیده می شود. گوشت با کیفیت، فواید زیادی دارد. شاید هنگام خرید گوشت گوسفند با کیفیت، نوع با کیفیت آن را تشخیص نمی دادید، در این مقاله شما را با عوامل موثر در کیفیت گوشت گوسفند آشنا خواهیم کرد. 

عوامل موثر در کیفیت گوشت گوسفند و تشخیص گوشت گوسفند با کیفیت 

سن گوشت، بر کیفیت گوشت گوسفند موثر است و بیشتر افراد با آن آشنا هستند. آیا می دانستید سن گوسفند اثر مهمی روی نرمی یا ترد بودن گوشت دارد؟ بنابراین بره بهترین و نرم ترین گوشت را دارد. گوسفند از زمان تولد تا 2 سالگی، گوشت نرم و لطیفی دارد . 

گوشت گوسفند

دیگر عوامل تاثیرگذار در کیفیت گوشت گوسفند 

غیر از سن، عوامل و موارد دیگری بر کیفیت گوشت گوسفند تاثیر می گذارند، همانطور که گوسفند گوشت نرمی دارد، رگ و پی نرمی هم دارا است که این نرمی باعث می شوند در مقابل حرارت مقاومت زیادی نداشته باشند. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در لطافت و تردی گوشت گوسفند میزان املاح اسیدی موجود در آن است. گوشت گوسفندی دارای کیفیت است که ساعات قبل از ذبح را به خوبی استراحت کرده باشد و پس از ذبح تا حدود 24 ساعت مقدار اسیدیته گوشت افزایش یافته باشد، بنابراین گوشت با کیفیت، نرم و ترد خواهد شد.

گوشت گوسفند

مقدار خونابه گوشت 

عاملی موثر در کیفیت گوشت گوسفند   
همه گوشت ها مقداری آب دارند اما هر چقدر چربی گوشت بیشتر باشد در میزان خونابه آن تاثیر دارد. به عبارتی دیگر گوشت های گوسفند با چربی بیشتر، آب بیشتری دارند. در بیشتر مواقع با نگهداری نادرست و انباشته کردن، گوشت خشک و بدون آب می شود.  

گوشت گوسفند

طعم گوشت 

یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت گوشت گوسفند
گوشت گوسفندی خوشمزه و خوش طعم است که سن و سال زیاد و به عبارتی بالغ باشد. پس گوشت گوسفندی بهترین مزه را دارد که بالغ باشد. اگر گوشت طعم ناخوشایند داشت، گوسفند در مدت 2 هفته قبل از ذبح  تغذیه نادرست داشته است.

گوشت گوسفند

رنگ گوشت

تاثیرگذار در مرغوبیت گوشت گوسفند

رنگ گوشت تازه هم مثل نرمی و لطافت گوشت به حال گوسفند قبل و بعد از ذبل وابسته است. اگر در زمان ذبح گوسفند حالت خستگی و یا هیجان زده داشته باشد، رنگ گوشت آن تیره می شود. در بیشتر مواقع گوشت گوسفند جوان در برابر با گوشت گوسفند پیر، روشن تر است. نحوه بسته بندی و نگهداری گوشت هم رنگ آن را به طور قابل ملاحظه ای تغییر می دهد. میزان چربی روی سطح ماهیچه ها به جوان بودن و همین طور غذا ی گوسفند در طول ماه های پیش از ذبح دارد. اما باید بدانید که میزان چربی گوشت در تمام نژادهای گوسفند، یکسان نیست. در هر صورت تغذیه درست، پرورش گوسفند زنده و نگهداری صحیح از آن در کیفیت آن تاثیری زیادی می گذارد.

گوشت گوسفند

خواص بی نظیر گوشت گوسفند در طب سنتی

در نهایت باید بدانید که گوشت گوسفند سالم خواص زیادی دارد، آسان هضم می شود و از نظر غذایی بسیار ارزشمند است. گوشت گوسفند تازه و با کیفیت خون ساز و تقویت کننده است و برای افراد دارای کمبود وزن و لاغر بسیار عالی است. کسانی که کمبود ویتامین دارند، با مصرف گوشت گوسفند می توانند نیاز خود به تمامی انواع ویتامین ها را تامین و برطرف سازند. 

گوشت گوسفند آهن بسیار زیادی دارد و همچنین این گوشت حاوی موادی مانند منگنز، مس و سلنیم می باشد. گوشت گوسفند دارای مقادیر زیادی روی و ویتامین B12 است. اما باید بدانید بسیار چرب و افزاینده کلسترول و  همچنین افزایش دهنده تری‌گلیسیرید خون است، بنابراین بیماران دیابتی و دارای ناراحتی های قلبی و همین طور افرادی دارای چربی خون بالا، سعی کنند این نوع گوشت را از رژیم غذایی‌ خود حذف یا کم کنند. گوشت گوسفند دارای مقدار زیادی امگا 3 است. به گفته دانشمندان امگا 3 برای بیماران مبتلا به میگرن مفید است و از فشارهای روانی، افسردگی و اضطراب جلوگیری می کند.

گوشت گوسفند

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید