مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آیا می دانید تفاوت گوشت گوسفند و بز جیست

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 21 تیر ، 1401

یکی از سوال های مهم برای بسیاری از افراد این است که تفاوت گوشت گوسفند و بز در چیست؟ چگونه می توان گوشت بز و گوسفند را از هم تشخیص داد؟ آیا میزان مواد مغذی در این دو نوع گوشت یکسان است یا خیر؟ در اینجا شما را با پاسخ این سوالات آشنا می کنیم.

مقایسه گوشت گوسفند و بز

گوشت گوسفند و بز به دلیل شباهتی که با هم دارند، ممکن است برای بسیاری از افراد قابل تشخیص نباشد. اما با اندکی دقت، تفاوت گوشت گوسفند و بز را می توان از هم تشخیص داد. از جمله تفاوت گوشت گوسفند و بز در ظاهر این دو می باشد. بدن گوسفند پوشیده از پشم است و دارای ظاهر صاف و یکدستی نیست. در حالی که بدن بز پوشیده از موهای یکدست است. می توان گوشت بز را جایگزین گوشت گوسفند کرد، اما در گوشت بز نمی توان تمام مزایای گوشت گوسفند را پیدا کرد.

گوسفند زنده

قیمت گوشت گوسفند و بز

از بارزترین تفاوت گوشت گوسفند و بز قیمت این دو می باشد. معمولا قیمت گوشت بز از گوسفند ارزان تر است. از دیگر علل تفاوت گوشت گوسفند و بز پرورش سخت گوسفندان است. گوشت گوسفند به دلیل نرمی که در مقابل گوشت بز دارد، از طعم دلنشین تری برخوردار است. به دلیل ارزانتر بودن قیمت گوشت بز نسبت به گوسفند در مناطقی که دارای بضاعت مالی کمتری هستند گوشت بز طرفداران بیشتری دارد. همچنین تفاوت گوشت گوسفند و بز در چربی موجود در گوشت گوسفند است. گوشت بز بدون چربی است و نسبت به گوشت گوسفند سفت تر می باشد.

گوشت گوسفند

تفاوت گوشت گوسفند و بز

ممکن است اکثر مردم با نگاه اول که به گوشت بز و گوسفند می اندازند تفاوتی بین این دو گوشت قائل نشوند، اما چون این دو حیوان از دسته های مختلفی هستند بنابراین طعم گوشت آنها نیز با هم فرق دارد. گوسفند و بز در نحوه جویدن خوراک و همچنین نوع خوراک با هم دارای تفاوت هستند. تفاوت گوشت گوسفند و بز به کیفیت گوشت می باشد. این کیفیت به نژاد و ژنتیک وابسته است. در نژادهای مختلف کیفیت بین گوشت این دو حیوان متفاوت است. اما از دیگر عوامل در کیفیت گوشت بز و گوسفند منطقه جغرافیایی، وضعیت فیزیکی، تغذیه و بیماری ها هستند.

نوع تغذیه بزها با گوسفند زنده فرق دارد. مثلا بزها علاقه زیادی به خوردن چرای انتخابی توسط خود دارند و هر چیزی را نمی خورند. به علت همین موضوع در بزها آلودگی شیمیایی و انگلی کمتر رخ می دهد و بزها نسبت به گوسفندان کمتر دچار آلودگی ریه و کبد می شوند. در گوشت بز چربی خارج سلولی و ذخیره ای کمتری وجود داشته و رطوبت گوشت بز نسبت به گوسفند بالاتر می باشد. یکی دیگر از تفاوت های میان گوشت گوسفند و بز در میزان پروتئین آنها می باشد. در گوشت بز پروتئین سارکوپلاسمیک بیشتری نسبت به گوسفند وجود دارد.

شایان ذکر است که میزان پروتئین میو فیبریلی موجود در گوشت گوسفند و بز با هم برابر می باشد. از دیگر معیارها برای تفاوت گوشت گوسفند و بز در رنگ گوشت آنها است. به طوری که رنگ گوشت بز نسب به گوسفند تندتر می باشد. همچنین گوشت بز پس از کشتن دچار تغییر رنگ کمتری است.

گوسفند زنده

تفاوت گوشت گوسفند و بز پس از پخته شدن

از دیگر تفاوت گوشت گوسفند و بز، وضعیت گوشت این دو پس از پختن می باشد. پس از پختن گوشت بز میزان آبی که این گوشت از دست می دهد در مقایسه با گوشت گوسفند کمتر می باشد. در حالت پختن گوشت بز مقدار مواد محلول کمتری در محیط پخت وارد شده لذا مزه گوشت بز در مقایسه با گوشت گوسفند دارای تندی کمتری است. پس گوشت بز پس از پختن با افت کمتری نسبت به گوسفند روبرو می شود. البته شایان ذکر است که در حواشی فصل جفت گیری گوشت بز نر دچار طعم تند و اندکی زننده می شود. برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند بهتر است از گوشت بز در غذاهای خود استفاده کنند. افرادی هم که به دنبال خوشمزه تر شدن غذا هستند، انتخاب گوشت گوسفند گزینه بهتری خواهد بود.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1