مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نحوه نگهداری گوشت گوسفندی

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 دی ، 1399

گوشت گوسفندی یکی از لذیذترین و در عین حال پرطرفدارترین انواع گوشت است به همین دلیل ما می خواهیم در این مقاله نحوه نگهداری گوشت گوسفندی را ذکر کنیم تا شما بازدید کننده گرامی بتوانید به راحتی این ماده غذایی را برای مدت زمان طولانی نگهداری نمایید.

فریز کردن گوشت از بهترین روش های نگهداری گوشت گوسفندی

یکی از مرسوم ترین روش های نگهداری گوشت گوسفندی در حال حاضر فریز کردن آن می باشد زیرا روش نسبتا آسان و مطمئنی است. توجه داشته باشید که با نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر مقدار ناچیزی از مواد مغذی گوشت از جمله املاح، ویتامین ها و پروتئین های گوشت طی روند خارج کردن گوشت از حالت انجماد از بین می رود اما به طور کلی گوشت خواص فیزیکی خود مثل طعم، بو، بافت و ارزش غذایی خود را در این روش حفظ می کند. لازم است که برای این امر دمای فریزر حدودا پایین تر از منفی ۱۷ درجه سانتیگراد باشد.

گوسفند زنده

مدت زمان مناسب برای نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر

همانطور که بیان شد یکی از  بهترین و آسان ترین روش های نگهداری گوشت گوسفندی، انجماد آن در فریزر می باشد. اما توجه داشته باشید که بعضی از افراد بر این باور هستند که می توان برای مدت زمان بالا گوشت قرمز را در فریزر نگهداری کرد.  لازم است بدانید هر چند که زمان نگهداری محصولات گوشتی از جمله نگهداری گوشت گوسفندی به شکل یخ زده به علت مهار رشد میکروب بالا است اما بعد از یک مدت زمان خاصی علیرغم تمامی این نکات گوشت فریزر شده شروع به خشک شدن می کند و این موضوع موجب از بین رفتن طعم گوشت خواهد شد و از طرفی مرغوبیت گوشت گوسفند نیز کم می شود.

گوسفند زنده

روش صحیح یخ زدایی گوشت گوسفندی

یکی دیگر از مواردی که در نگهداری گوشت گوسفندی حائز اهمیت است، روش  یخ زدایی این محصول می باشد برای این امر بهتر است که ۲۴ ساعت پیش از مصرف گوشت قرمز آن را از فریزر یا سردخانه زیر صفر خارج کنید و در داخل ظرفی قرار دهید و آن را در یخچال بگذارید که به این ترتیب آب حاصل از ذوب شدن یخ گوشت دیگر مواد موجود در سردخانه را آلوده نمی کند.  نکته حائز اهمیت این است که پس از نگهداری گوشت گوسفندی در فریزر هنگامی که بخواهید این ماده غذایی را مصرف کنید باید یخ زدایی آن به صورت تدریجی انجام شده تا مواد مغذی گوشت به صورت خونابه هدر نرود.

نکته دیگری که در نگهداری گوشت گوسفندی وجود دارد این است که بعضی از افراد سوال می پرسند که آیا می توان گوشت خارج شده از فریزر را مجددا منجمد کرد؟ لازم است بدانید که کیفیت و مواد مغذی گوشت در هر بار انجماد کاهش پیدا می کند زیرا بافت گوشت و محتوای آن درصد بالایی آب دارد که انجماد آن موجب هدر رفتن مواد ویتامینه آن می شود، از این رو می توان گفت تا حد امکان در نگهداری گوشت گوسفندی باید دقت کنید که پس از خارج شدن از فریزر دیگر نیاز نباشد مجددا آن را منجمد نمایید.

گوسفند زنده

استحکام و نفوذ ناپذیری بسته بندی گوشت گوسفندی

یکی از مهمترین موارد در نگهداری گوشت گوسفندی نحوه بسته بندی گوشت می باشد زیرا اگر گوشت گوسفند در مدت زمان طولانی در معرض اکسیژن و نور قرار بگیرد پدیده ای به نام اکسیداسیون چربی ها در ساختمان گوشت به وجود خواهد آمد که این امر یکی از عوامل ایجاد طعم نامطلوب گوشت می باشد؛ از این رو لازم است قبل از فریز کردن گوشت به طور کامل تا حد امکان چربی های اضافه گوشت را پاک کنید و در بسته بندی محصول وسواس زیادی به خرج دهید، به صورتی که از استحکام و نفوذ ناپذیری آن مطمئن شوید. همچنین نکته حائز اهمیت دیگری که در نگهداری گوشت گوسفندی وجود دارد این است که لازم است حجم گوشت هر بسته متناسب با مصرف یک یا در نهایت، دو وعده غذایی باشد زیرا با این روش دیگر نیاز نیست تا محتوای باقی مانده بسته را مجددا فریز نمایید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1