مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

چگونه از سلامت گوسفند زنده اطمینان پیدا کنیم

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 18 اردیبهشت ، 1401

بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند یک گوسفند زنده سالم خریداری نمایند دچار سردرگمی می شوند اما توجه داشته باشید که راه های متعددی برای تشخیص سلامت گوسفند وجود دارد که ما در این مقاله می خواهیم به تعدادی از آنها اشاره کنیم. شما می‌توانید با مطالعه این موارد در خرید گوسفند بهتر عمل نمایید.

گوسفند زنده سالم

در هنگام خرید گوسفند زنده سالم مهمترین نکته‌ای که باید به آن دقت شود خرید گوسفند از مکان های مناسب که دارای گواهی سازمان دامپزشکی کشور می باشند است. زیرا گوسفندان که در این محل ها نگهداری می شوند واکسن های مورد نیاز خود را به موقع دریافت کرده اند و به آنها داروهای ضد انگل داده شده است. توجه داشته باشید که در این محل ها غذای گوسفندان نیز کاملا بهداشتی است و از هر محصول بی کیفیتی به آنها خورانده نمی شود، که این امر در نهایت موجب کیفیت گوشت و شیر این حیوان خواهد شد.


خرید گوسفند زندهتشخیص گوسفنده زنده سالم

توجه به ظاهر گوسفند زنده برای اطمینان از سلامت دام

می‌توان گفت مشاهده ظاهر گوسفند یکی از سریعترین و آسان ترین راه ها برای پی بردن به سلامت حیوان می باشد. برای تشخیص چاقی یا لاغری گوسفند از لمس کردن مهره پشت حیوان استفاده نمایید. در مرحله بعد بررسی دهان و بینی حیوان حائز اهمیت می باشد به طوری که اگر آبریزش با ترشحات چرکی دیده شود می‌توان گفت که حیوان سلامت کامل ندارد و نارسایی ریه در گوسفند وجود دارد.

از طرف دیگر برای اینکه از سلامت کبد گوسفند مطمئن شوید می توانید با کشیدن پشم گوسفند این آزمایش را انجام دهید، به صورتی که پشم گوسفند زنده سالم به راحتی کنده نمی شود اما در گوسفندی که دارای نارسایی کبد باشد به راحتی پشم از بدن جدا خواهد شد. از دیگر نشانه های سلامت گوسفند زنده که در ظاهر مشخص است شامل جثه قوی، چشمان براق، پر تحرکی داشتن پشم و موهای صاف و نرم و لطیف، وجود پوزه مرطوب و خنک و پر اشتها بودن می باشد.همچنین می توانید بیماری های رایج گوسفندان را در مقاله ای که قبلا آماده کرده ایم بخوانید.

قیمت گوسفند زندهاطمینان از سلامت دام

مشخصات ظاهری گوسفند سالم

راه های بسیاری برای تشخیص سلامت گوسفند زنده وجود دارد که با معاینه ظاهری گوسفند به راحتی می توان به سلامت گوسفند زنده پی برد. اولین نکته نشخوار کردن گوسفند است. گوسفند سالم به صورت مداوم غذا می خورد و بی اشتها نیست. از دیگر نشانه های سلامت گوسفند زنده ، داشتن چشمی براق و شفاف است. باید توجه داشته باشید که زردی و یا رگه های خونی در چشم گوسفند نشانه بیماری در حیوان است. اگر چشم و بینی گوسفند دارای ترشحاتی چرکی بود یعنی گوسفند از لحاظ ریوی مشکل دارد و سالم نیست. از دیگر راه های تشخیص سلامت گوسفند زنده، بررسی پشم های گوسفند است. سعی کنید پشم گوسفند را بین دستتان بگیرید و بکشید، اگر پشم از پوست جدا شد یعنی گوسفند بیمار است.

همچنین پس از ذبح گوسفند به رنگ جگر دقت کنید. جگر گوسفند سالم دارای رنگ جگری است و هیچ گونه رگه ای در آن دیده می شود و دقت کنید پس از برش دادن جگر داخل رگ های آن نباید انگل وجود داشته باشد. مدفوع دام سالم نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی است از جمله اگر خیلی نرم بوده باشد نشان دهنده آن است که این گوسفند اسهال دارد و اگر خیلی سفت باشد نشان دهنده این است که یبوست دارد همچنین در مدفوع گوسفند نباید خون وجود داشته باشد زیرا نشان دهنده این است که سلامت گوسفند زنده در خطر است. همچنین گوش های گوسفند باید برافراشته بوده و هنگام شنیدن صدا به سمت آن حرکت کند همچنین این گوش ها وقتی درگیر مگس ها هستند باید حرکت کرده و این مگس ها را از خود دور کنند.

تشخیص سلامت گوسفند زنده از نحوه غذا خوردن حیوان

از دیگر روش های تشخیص سلامت گوسفند زنده غذا خوردن حیوان می باشد، به صورتی که می‌توان گفت نشخوار کردن گوسفند یکی از مهمترین علائم سلامتی حیوان است. توجه داشته باشید نشخوار یا دو بار جویدن غذا توسط گوسفند یکی از عوامل سلامتی حیوان می باشد که معمولا این کار در هنگام استراحت انجام می شود زیرا گوسفند نیز مانند دیگر حیوانات دستگاه هاضمه پیچیده‌ای دارد که معمولا غذا را به صورت نشخوار می خورد. بعد از آن که گوسفند چرا کرد علف تبدیل به لقمه غذا می شود و بعد از ورود به شکم گوسفند لقمه ها به نوبت بالا می آیند و دوباره توسط گوسفند سالم جویده می شود. همچنین توجه داشته باشید که گوسفند زنده سالم حتما باید اشتهای کافی داشته باشد و همراه دیگر گوسفندان غذا بخورد.

گوسفند زندهویژگی های گوسفند زنده ناسالم

ویژگی های گوسفند زنده ناسالم

مواردی که در ابتدای این مقاله بیان شد دو نکته مهم در تشخیص گوسفند زنده سالم می باشد، اما توجه داشته باشید که اگر در هنگام خرید گوسفند زنده با مواردی چون خارج شدن ترشحات از بینی و چشم، عطسه، سرفه، ورم مفاصل، بی اشتهایی، اسهال، لرزش، عدم تعادل عمومی بدن، تب و لرز، سقط جنین، لنگش، خارش پوست، سرگیجه و مواردی این چنین مواجه شدید می‌توانید دریابید که حیوان مورد نظر شما سالم نیست و می تواند بیماری خاصی داشته باشد. از آنجایی که در حال حاضر گوشت گوسفند یکی از لذیذترین و پرطرفدارترین گوشت ها می باشد باید در خرید گوسفند زنده دقت بالایی داشته باشید. اگر این گوسفند سالم باشد طبیعتا گوشت گوسفند لذیذتر خواهد بود. توجه داشته باشید که در دام های سالم غشای مخاطی در مخاط پوزه، چشم و پلک و سوراخ های بینی وجود دارد اما کاملا صاف می باشد و رنگ آنها صورتی کمرنگ است اما در دام ها و گوسفند ناسالم این مخاط به رنگ زرد تغییر رنگ می دهد و به شکل عفونی است.

راه های تشخیص سلامت گوشت

پس از ذبح گوسفند، یکی دیگر از راه های تشخیص سلامت گوسفند زنده، بررسی گوشت گوسفند است. گوشت سالم باید به رنگ قرمز روشن باشد و رنگ قهوه ای ، خاکستری یا سیاه نشانه هایی از فاسد بودن گوشت هستند. سطح گوشت سالم نباید لزج یا مرطوب باشد و گوشت نیز چروک و خشک نباشد. گوشت سالم نباید هیچ بوی بدی مانند بوی تعفن داشته باشد. از دیگر نشانه های گوشت سالم این است که هیچ گونه کبودی، خون مردگی، ضربه و قارچ زدگی نباید داشته باشد. سعی کنید گوشت را از مراکز بهداشتی و تایید شده خریداری کنید تا مشکلی نداشته باشد و سلامت شما به خطر نیفتد

انتخاب مکان مناسب برای خرید گوسفند زنده

اگر شما برای مراسم یا جشنی که پیش روی دارید قصد خرید گوسفند زنده را دارید بهتر است از هر جایی گوسفند زنده خریداری نکنید. مکان هایی که از سازمان دامپزشکی گواهی دارند، بهترین مکان ها برای خریداری گوسفند زنده هستند. در این مکان ها چون واکسن دام را به موقع می زنند و داروهای ضد انگل به دام می دهند، حتما دام سالمی دارند و شما با خیال راحت می توانید از سلامت گوسفند زنده اطمینان پیدا کنید و آن را خریداری نمایید.
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1