مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نکاتی که در خرید گوسفند باید در نظر داشته باشید

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 28 مرداد ، 1401

خرید گوسفند مانند دیگر خریدها بسیار مهم و حتی گاهی اوقات کار دشواری است و نیاز به راهنمایی و مشاوره احساس می‌شود. ما در اینجا می‌خواهیم تا حدودی راهنمایی‌های لازم جهت خرید گوسفند سالم را در اختیار شما قرار دهیم. اگر به این نکات مهم خرید گوسفند توجه کنید، قطعاً می‌توانید از خرید خود رضایت کامل داشته باشید. 

نکاتی که باید در خرید گوسفند به آن ها توجه داشته باشید

خرید گوسفند زنده از آن دست کارهایی است که به راحتی قابل انجام نیست. به نوعی می توان گفت فرد باید کار آزموده و با تجربه باشد، تا بتواند گوسفند سالم را از دیگر گوسفندان تشخیص دهد. البته نمی‌خواهیم شما را زیاد نگران کنیم. شما اگر به چند نکته مهم در هنگام خرید گوسفند توجه داشته باشید، حتما می‌توانید گوسفند سالم و مناسب و خوبی را با بهترین قیمت خریداری کنید. از جمله نکاتی که در هنگام خرید گوسفند باید به آن توجه داشته باشید، این است که نشانه های یک گوسفند سالم را بشناسید، تا بتوانید بر اساس ظاهر، بهترین گوسفند را انتخاب کنید. به وزن گوسفند دقت داشته باشید. حرکات و رفتارهای گوسفند و نشخوار کردن غذایش را زیر نظر بگیرید. اگر از سلامت گوسفند اطمینان خاطر داشتید، سعی کنید با قیمت های بازار آشنایی داشته باشید و گوسفند مورد نظر را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید. برای اطمینان بیشتر بهتر است گوسفند را از مراکز فروش معتبر و بهداشتی خریداری کنید و حتما مهر بهداشت را داشته باشند.

خرید گوسفند زنده

نشانه های گوسفند سالم

برای تشخیص گوسفند سالم نشانه های کلی وجود دارد. اولین و مهم ترین نکته این است که گوسفند را از مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت خریداری نمایید و مهر استاندارد را دارا باشند. نکته دوم گوسفند باید سرحال و چابک باشد و وزن مناسبی نیز داشته باشد. پشم های گوسفند باید سفت و محکم باشند و به راحتی از پوست کنده نشوند. گوسفند حتما باید پلاک سلامت وزارت بهداشت را داشته باشد. در دهان گوسفند نباید ترشحات غیر معمول و بزاق بیش از حد زیاد وجود داشته باشد. اگر در حین خرید گوسفند به این نکات توجه داشته باشید، مطمئنا می‌توانید بهترین و سالم ترین گوسفند را خریداری نمایید.

توجه به وزن کاذب برخی گوسفندان

اما نکته بسیار مهمی که حتما باید به آن توجه داشته باشید و تاثیر بسیار زیادی در قیمت تمام شده گوسفند دارد، وزن گوسفند می باشد. شاید تصور کنید وزن گرفتن گوسفند کار چندان مشکلی نیست. اما باید این نکته را اضافه کنیم که برخی سودجویان از این موضوع سوء استفاده کرده و با خوراندن نمک به گوسفند، باعث می شوند که گوسفند احساس عطش زیاد کرده و مدام آب بخورد. با خوردن بی رویه آب، وزن گوسفند به طور کاذب تا میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. این یکی از روش های سودجویی است که متاسفانه بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. پس سعی کنید در هنگام خرید گوسفند این مورد را نیز مد نظر قرار دهید. برای اطمینان خاطر می‌توانید گوسفند را در دو روز متفاوت وزن کنید. قطعاً افزایش وزن گوسفند در این دو روز چندان زیاد نخواهد بود مگر این که فروشنده قصد داشته باشد، شما را فریب دهد.

خرید گوسفند زنده

توجه به شکل ظاهری گوسفند

یک روش ساده برای تشخیص سلامت گوسفند توجه به شکل ظاهری است. البته در بخش های قبلی اشاره مختصری به این موضوع کردیم اما در اینجا نشانه های بیشتری را عنوان خواهیم کرد. در هنگام خرید گوسفند به چشم های گوسفند توجه داشته باشید. چشم هایش باید براق و شفاف باشد. چشم ها نباید خیلی تو رفته یا بیرون زده باشند. نکته دیگر چک کردن وضعیت آب دهان و بزاق گوسفند است. دهان گوسفند نباید کف کند و باید به خوبی حرکت کرده و عمل جویدن را به خوبی انجام دهد. دیگر نکته ای که باید در هنگام خرید گوسفند توجه کنید این است که موها و پشم های گوسفند در تمام نقاط به غیر از سر و صورت باید کاملا یک دست و یه شکل باشند. پوست گوسفند باید صاف و بدون زخم و تراش و خونریزی باشد. در هنگام خرید گوسفند به این نکته توجه داشته باشید که پشم گوسفند باید مجعد و زبر باشد، اما توازن آن در سراسر بدن باید رعایت شود.

خرید گوسفند زنده

توجه به حرکات و رفتار های گوسفند

گذشته از ویژگی های ظاهری، ویژگی های رفتاری گوسفند نیز بسیار مهم هستند. در هنگام خرید گوسفند به این نکته توجه داشته باشید که گوسفند باید دائم در حال نشخوار کردن باشد. دام و گوسفند باید کاملا هشیار بوده و مدام در حال جنب و جوش باشد، به طوری که اگر حشره ای حتی روی گوش هایش می نشیند، عکس العمل نشان داده و سرش را تکان دهد. برای خرید گوسفند به این نکته توجه داشته باشید که گوسفند باید همیشه همراه گله حرکت کرده و از گله تبعیت کند. مدفوع گوسفند باید قوام داشته باشد. مدفوع خیلی نرم و یا خیلی سفت نشانه بیماری و مشکلات گوسفند می باشد. دمای بدن گوسفند نیز بسیار مهم است. معمولا دمای بدن گوسفند سالم بین 38 تا 39.5 درجه می باشد.

خرید گوسفند زندهاگر در موقع خرید گوسفند زنده به همه این موارد توجه داشته باشید، قطعاً می‌توانید یک گوسفند کاملا سالم و سرحال را خریداری کنید و از انتخاب تان راضی باشید.


 
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1