مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

معرفی چند بیماری رایج در گوسفندان

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 شهریور ، 1401

با توجه به اینکه گوسفند یکی از حیوانات اهلی می باشد و استفاده ی زیادی از گوشت پوست و شیر این حیوان می شود، بهتر است بیماری رایج در گوسفندان را بشناسید تا در هنگام نیاز بتوانید از آن استفاده کنید؛ زیرا در حال حاضر بسیاری از روستاییان و کوچ نشینان از این نوع حیوان نگهداری می کنند. البته گوسفندان نیاز به توجه خیلی زیادی ندارند اما در نظر نگرفتن نکات بهداشتی دام می تواند برای این حیوان خطر آفرین باشد. از ابن رو ما در این مقاله پنج نوع بیماری رایج گوسفندان را ارزیابی کرده ایم تا اگر زمانی دام شما به این بیماری ها دچار شد سریعاً برای درمان اقدام کنید.

بیماری لنگش، بیماری رایج در گوسفندان

یکی از انواع بیماری رایج در گوسفندان لنگش گوسفند است که مربوط به سم حیوان می‌باشد. توجه داشته باشید که مهم‌ترین علائم این بیماری ملتهب بودن و قرمز بودن پوست انگشتان می‌باشد که می‌تواند بو هم داشته باشد این بیماری معمولاً به علت ورود باکتری‌ها در هنگام زخمی شدن پوست بین انگشتان ایجاد می‌شود. این بیماری رایج در گوسفندان ممکن است بر اثر بی دقتی در هنگام کوتاه کردن سم نیز به وجود بیاید. برای اینکه گوسفند شما به این بیماری دچار نشود، بهتر است که بر روی زمین و کنار آخور گوسفندان، آهک ساختمانی بپاشید و هر ماه یک بار از حمام سم برای گوسفندان و بره‌ها استفاده کنید و همچنین توجه داشته باشید که به سم و لای انگشتان بره‌ها توجه زیادی بکنید زیرا بین انگشتان بره‌ها بسیار نازک و حساس می‌باشد.

بیماری گوسفندان

بیماری زبان آبی گوسفندان

با توجه به اینکه بیماری رایج در گوسفندان انواع مختلفی دارد، بهتر است در هنگام پرورش دام‌ها مراقب دام‌های خود باشید تا دچار بیماری خاصی نشوند. یکی از بیماری‌های رایج در گوسفندان، بیماری زبان آبی گوسفند می‌باشد که در واقع نوعی ویروس است که توسط حشرات به گوسفندان منتقل می‌شود. از مهم‌ترین علائم این بیماری می‌توان به تب بالای ۴۲ درجه، قرمز شدن زبان، وجود خون شدید در لب و دهان گوسفند و قرمز شدن پوست بالای سم اشاره کرد. برای اینکه دام شما به این بیماری رایج در گوسفندان دچار نشود بهتر است توجه زیادی داشته باشید زیرا این بیماری از طریق منی آلوده نیز ممکن است در بین دام‌ها پخش شود پس حتماً از ورود دام‌های آلوده به داخل دام‌های خود جلوگیری کنید.

بیماری گوسفندان

بیماری انگل مگس از دیگر انواع بیماری رایج در گوسفندان

اگر شما هم در کار دامداری هستید و از چندین گوسفند و بره نگهداری می‌کنید، بهتر است که بیماری‌های رایج در گوسفندان را بشناسید تا در هنگام نیاز بدانید که گوسفند شما به چه بیماری دچار شده است و راه‌های درمان آن چیست. یکی از بیماری رایج در گوسفندان بیماری انگل مگس گوسفند می‌باشد که نوعی انگل است که توسط مگس استروس اویس در قسمت بینی گوسفند ایجاد می‌شود. در واقع مهم‌ترین علت شیوع این بیماری رایج در گوسفندان، گرمای زیاد تابستان می‌باشد که باعث به وجود آمدن کرم در بینی گوسفند شده و حتی می‌تواند به تلف شدن دام منجر شود. بهترین راه برای درمان سریع این بیماری رایج در گوسفندان، مراجعه به دامپزشک می‌باشد. همچنین بهتر است که زخم‌های طبیعی دام را ضدعفونی کنید تا گوسفندان به این بیماری خطرناک دچار نشوند. از مهم‌ترین علائم این بیماری می‌توان به خارش چشم، آبریزش، سرفه‌های ممتد، التهاب و اشکال تنفسی اشاره کرد.

بیماری گوسفندان

بیماری تب شیر در گوسفندان

بیماری تب شیر که از دیگر انواع بیماری رایج در گوسفندان می‌باشد، در شش هفته ی آخر بارداری و ده هفته پس از زایمان در گوسفندان ممکن است به وجود بیاید. البته این بیماری در بزها بعد از زایمان به وجود می‌آید. ابن بیماری رایج در گوسفندان منجر به کاهش مقدار کلسیم شیر گوسفند می‌شود. این بیماری خیلی زود بروز می‌یابد که مهم‌ترین علائم آن تجمع ترشحات در سوراخ‌های بینی، بی حالی دام، فلجی و زمین گیری، لنگش، سخت زایی، بیرون زدگی رحم و مسمومیت آبستنی می‌باشد. البته درمان این بیماری آسان بوده و اگر دامدار به موقع متوجه بیماری دام شود می‌تواند با داروی کلسیم بروگلوکونات دام خود را درمان کند. این که همیشه پیگیر بهداشت و سلامت دام‌های خود باشید در اینجا معنا پیدا می‌کند که بیماری تب شیر گوسفندان سریعاً درمان می‌شود اما اگر کهنه شود ممکن است موجب مرگ دام شود.

بیماری برنام گوسفندان

یکی دیگر از بیماری هایی که گوسفندان شما را تهدید می کند، بیماری برنام یا مننگو آنسفالیت عفونی می باشد که در زمان کمی موجب می شود گوسفند در حفظ تعادل با مشکل رو به رو شود. علائم دیگر این بیماری بالا بودن و ورم چشم و حرکات تشنجی در ستون مهره ها می باشد که بهتر است دامدار با دیدن این علائم سریعاً به دام پزشک مراجعه کند زیرا این بیماری ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. از انواع دیگر بیماری رایج در گوسفندان می توان به تب برفکی گوسفندان، آبله گوسفندان، شارین یا سیاه زخم، آنترو ترکسی برو سلوز، اسهال گوسفندان، آرتریت و ... اشاره کرد.
با توجه به بیماری های متنوع در گوسفندان توجه به سلامت گوسفندان ار اهمیت زیادی برخوردار است و در هنگام خرید گوسفند زنده باید از مراکز معتبر که سلامت گوسفند را بررسی می کنند اقدام به خرید نمایید.

بیماری گوسفندان

برای اطلاعات بیشتر درباره ی بیماری های دامی می توانید به صفحات زیر مراجعه کنید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1