مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آشنایی کامل با کاربرد روده گوسفند

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 09 بهمن ، 1400

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد کاربرد روده گوسفند بپردازیم اگر می خواهید در زمینه کاربرد روده گوسفند اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله همراه ما باشید، روده یکی از مهم ترین اجزای دستگاه گوارشی گوسفند است که نقش مهمی را در هضم و گوارش غذا در گوسفندان ایجاد می کند، برخلاف بسیاری از حیوانات با پایان عمر گوسفند، روده گوسفند در طبیعت رها نمی شود بلکه از کاربرد روده گوسفند استفاده می شود. استفاده از روده گوسفند از دیرباز تا به امروز مورد توجه بوده است.

کاربرد روده گوسفند

کاربرد روده گوسفند به تازگی کشف نشده است استفاده از روده گوسفند از گذشته های بسیار دور رایج بوده است و یافته های تاریخی و باستانی نیز این مسئله را ثابت کرده است. پیشینیان ما از دیرباز به مزیت های کاربرد روده گوسفند پی برده بودند و از آن استفاده های مختلفی می کردند. در زمان های قدیم در ایران شغلی به نام زهتابی بسیار رایج بوده است که در آن روده گوسفندان پاکسازی می شد و برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گرفت و یکی از شغل های پردرآمد محسوب می شده است و از گذشته تا به امروز اهمیت کاربرد روده گوسفند همچنان حفظ شده است و حوزه های کاربرد آن گسترده شده است.

روده گوسفند

اولین کاربرد روده گوسفند

طبق شواهد تاریخی که یافته شده است، صنعت زهتابی در ایران در زمان های کهن بسیار رایج بوده است و افراد متخصص در این حرفه مشغول به فعالیت بوده اند، مورخان بر اساس یافته های تاریخی این صنعت را به دو دوران گذشته و جدید تقسیم بندی می کنند. بر این اساس اولین استفاده از روده های پاکسازی شده در صنعت زهتابی برای مصارف نظامی بوده است که طی آن تیر و کمان که فراوان در جنگ ها استفاده می شدند با استفاده از روده های گوسفندان ساخته می شده است. طبق یافته ها که مربوط به پنج هزار سال پیش می باشد ایرانیان با استفاده از تیر و کمان هایی که در ساخت آن ها از روده گوسفند استفاده می شده است به شکار حیوانات و دفاع از خود می پرداختند.

کاربرد روده گوسفند

کاربرد روده گوسفند در تولید آلات موسیقی

کاربرد روده گوسفند تنها به ساخت تیر و کمان برای کاربرد نظامی محدود نبوده است و از همان ابتدا برای تولید آلات موسیقی نیز از آن استفاده می شده است در زمان های قدیم به دلیل این که انسان ها هنوز فلز و سیم را کشف نکرده بودند به منظور ساخت آلات موسیقی از روده حیوانات به خصوص گوسفندان استفاده می کردند در حال حاضر نیز از روده گوسفندان فراوان در ساخت آلات موسیقی استفاده می شود و همچنان این کاربرد خود را حفظ کرده است.

کاربرد روده گوسفند

کاربرد روده گوسفند در صنایع و حرفه‌ها

کاربرد روده گوسفند فقط به آلات موسیقی محدود نمی شود و از آن در بسیاری از صنایع و حرفه ها نیز استفاده می شود، کاربرد روده گوسفند در برخی از صنایع بسیار مهم است که آن را به یک محصول مهم تبدیل کرده است. برخی روده ها هستند که پاره هستند و به اصطلاح رشته هایی دارند که قطر آن از سایز استاندارد بیشتر می باشد یعنی در اندازه 20 تا 24 میلی متر می باشند از این روده ها به منظور پرکردن کنسروها و همچنین تولید نوارهای راکت تنیس و ... استفاده می شود. برای استفاده روده در صنایع و حرفه ها آن ها را تاب می دهند، روده های تابیده شده از مقاومت بالایی برخوردار هستند حتی مقاومت آن ها از پشم و کتان نیز بیشتر است به همین دلیل در کارخانه ها از روده های گوسفندان به عنوان تسمه و نوارهای محکم برای انتقال حرکت چرخ ها استفاده می شود.

کاربرد روده گوسفند در تولید سوسیس

با توجه به رشد فزاینده جمعیت و نیاز به تامین ضروریات زندگی آن ها از جمله خوراکشان، توجه به منابع جدید تولید غذا از دیرباز ضروری شده است و در این بین از فرآوری بسیاری از محصولاتی که قبلا مورد توجه نبوده اند و فواید فراوانی نیز دارند مواد خوراکی جدیدی تولید می شود، سوسیس یکی از مهم ترین مواد غذایی است که از دیرباز تا به امروز مورد استفاده بوده است و به عنوان یکی از غذاهایی که سریع آماده می گردد، محسوب می شود. یکی از مهم ترین کاربرد روده گوسفند در تولید انواع سوسیس است. استفاده از روده برای تولید سوسیس از قدیم الایام به منظور نگه داری گوشت موثر بوده است و با توجه به طعم دلچسبی که دارد بسیار مورد توجه بوده است. این نوع روده که برای تولید سوسیس استفاده می شود کاربرد خوراکی دارد که در دو نوع هات داگ و سایر انواع سوسیس ها در بازار وجود دارد.

ایران یکی از بزرگترین صادر کننده های روده به جهان

همان طور که گفته شد از دیرباز در ایران روده گوسفند و اهمیت آن مورد توجه بوده است، در گذشته افراد بسیاری تحت عنوان شغل زهتابی مشغول فعالیت بوده اند، در حال حاضر نیز در ایران اهمیت روده گوسفندان حفظ شده است و یکی از مهم ترین محصول صادراتی در ایران محسوب می شود و در این بین چین رقیب اصلی ایران برای صادرات روده محسوب می شود با این وجود روده های گوسفندان ایرانی از کیفیت بهتری نسبت به چینی برخوردار هستند. 
بهترین نوع گوسفند زنده را از ما خریداری نمایید، مرکز عرضه دام بهداشتی نمونه بزرگترین مرکز خرید و فروش و عرضه گوسفند زنده و بره زنده کشتار روز در تهران بهترین نژاد های گوسفندان با گوشت عالی را با قیمت روز گوسفند زنده در محل شما به شما تحویل می دهد.با تماس با شماره های ما (9560356-0912) می توانید دام زنده را با وزن و نژاد مد نظرتان همراه با خدمات قصابی سفارش دهید.

کاربرد روده گوسفند

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از سلامت دام و گوشت گوسفند به صفحات زیر مراجعه نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1