مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

اطلاعاتی در رابطه با گوسفند زنده نژاد شاروله

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 04 دی ، 1400

گوسفند زنده نژاد شاروله از ویژگی های مهمی برخوردار است که می توان به تولید گوشت و شیر فراوان این نوع نژاد اشاره کرد. فرانسه جزء اولین کشورهایی است که به پرورش گوسفند نژاد شاروله اقدام کرده است. کانادا و چین نیز این نوع نژاد را پرورش می دهند.

گوسفند زنده شاروله از معروف ترین نژادها

گوسفند جزء حیواناتی شناخته می‌شود که دارای نژادهای مختلفی است که از معروف ترین و شناخته شده ترین آن ها می توان به گوسفند زنده نژاد شاروله اشاره کرد. این نژاد در کشور فرانسه بیشتر به چشم می خورد و دارای ویژگی های منحصر به فردی است. از مهم ترین این ویژگی ها می توان به تولید گوشت فراوان در این نوع نژاد اشاره کرد.

در چند سال اخیر پرورش گوسفند زنده نژاد شاروله در کشورهای دیگر دنیا نیز رایج یافته است و دلیل آن نیز تولید گوشت فراوان و البته شیر توسط این نژاد می باشد. در فصل پاییز جفت گیری این نژاد انجام می گیرد که حاصل این جفت گیری بره های دوقلوی بدون لاشه چربی است. این بره ها دارای وزن به نسبت سنگینی می باشند و این از خصوصیات این نژاد شناخته می شود. نکته جالب توجه در رابطه با گوسفند نژاد شاروله رشد سریع بره های آن است که این موضوع باعث شده است بتوان از این طریق به اصلاح نژادهای دیگر گوسفندان پرداخت.

نژاد گوسفند شاروله

خصوصیات گوسفند زنده نژاد شاروله

گوسفند زنده نژاد شاروله دارای چند ویژگی مهم است که در این بخش به بیان آن ها خواهیم پرداخت. این نوع نژاد روزانه دارای افزایش وزنی در حدود 351 گرم می باشد که مقدار قابل توجهی است. بره نر این نوع نژاد که تنها یک ماه است متولد شده است در حدود 8/1 کیلوگرم وزن دارد.

با گذشت 70 روز از عمر بره نر وزن آن به عددی در حدود 9/15 کیلو گرم می رسد. این میزان نشان دهنده رشد سریع بره گوسفند نژاد شاروله می باشد که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم. در هر زایمان گوسفند زنده نژاد شاروله امکان دوقلوزایی به 8/1 می رسد. گوسفند ماده بالغ وزنی در حدود 80-95 کیلو گرم دارد در صورتی که وزن گوسفند نر بالغ به 110-170 کیلو گرم می رسد.

گوسفند زنده شاروله

دلیل انتخاب گوسفند زنده نژاد شاروله

شاید این سوال در ذهنتان خطور کند که دلیل انتخاب گوسفند زنده نژاد شاروله در کشورهای مختلف چیست؟ در پاسخ این سؤال باید عنوان کنیم که این نوع نژاد دارای ویژگی های مهمی است که در بخش قبلی به آن ها اشاره کردیم.
 اما دلیل این که نژاد شاروله بیشتر از دیگر نژادها خواستار دارد این است که دارای لاشه با کیفیت مناسبی بوده و همچنین از چربی کمتری برخوردار است. از دیگر ویژگی ها می توان به رشد سریع در این نوع نژاد اشاره کرد. باروری و همچنین توانایی بالا جهت شیردهی نیز از دیگر مواردی است که باعث شده است بسیاری گوسفند زنده نژاد شاروله را انتخاب نمایند.

گوسفند شاروله

ویژگی های باروری و تولید مثل در گوسفند زنده نژاد شاروله

گوسفند زنده نژاد شاروله از لحاظ باروری دارای خصوصیات و ویژگی های مهمی است که در این بخش به چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت. ماه دسامبر زمان زایش گوسفند نژاد شاروله می باشد. جالب است بدانید که میزان احتمال باروری در این نوع نژاد بسیار بالاست البته احتمال این که در هر بار زایش بره دوقلو به دنیا بیاید نیز قابل ملاحظه می باشد.

بره های گوسفند نژاد شاروله اغلب در قسمت ران و همچنین کمر از ماهیچه های مناسبی برخوردارند چرا که با متولد شدن این نوع بره ها در ماه های فوریه تا مارس امکان به چرا رفتن آن ها همراه مادرانشان افزایش می یابد. بیشتر بره های گوسفند زنده نژاد شاروله از چربی کمی برخوردار هستند و بیشتر بدن آن ها را عضلات تشکیل می دهد. تولید گوشت دلیل محکمی برای پرورش این نوع نژاد است چرا که میزان درصد لاشه آن ها نسبت به دیگر نژاد ها بیشتر است.

نژاد گوسفند زنده شاروله
دیگر ویژگی های گوسفند زنده نژاد شاروله

گوسفند زنده نژاد شاروله از چند خصوصیات مهم دیگر نیز برخوردار است که یکی از مهم ترین آن ها شیردهی بالای این نوع نژاد است. مطمئناً این نوع نژاد را می توان یکی از برترین نژادها در جهان برشمرد چرا که از دو خصوصیت شیردهی بالا و همچنین تولید گوشت مناسب برخوردار است.
جالب است بدانید که چرای این نوع نژاد در فصل زمستان همچنان پابرجاست و دلیل این موضوع مقاومت بالای گوسفند زنده نژاد شاروله نسبت به هر نوع آب و هوایی است. اگر دامداری به دنبال سود دهی بالایی باشد می تواند اصلاح این نژاد را در جهت افزایش لاشه و کیفیت رشد به انجام برساند. تولید مثل این نژاد به 800 هزار گوسفند در سال می رسد.

کشورهای پرورش دهنده گوسفند زنده نژاد شاروله

همان طور که در بخش ابتدایی نیز عنوان کردیم کشور اصلی که به پرورش گوسفند زنده نژاد شاروله اقدام کرده است فرانسه می باشد. پس از گذشت سالیان دراز پرورش و اصلاح این نوع نژاد در دیگر کشورها نیز رایج یافته است که می توان به کشورهایی همچون ترکیه، اسلواکی، چین، سوئیس، لهستان و کانادا اشاره کرد. در مجموع بیست و پنج کشور به رشد و پرورش گوسفند نژاد شاروله اقدام نموده اند. 

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1