مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

تفاوت دامداری صنعتی و سنتی چیست

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 27 اسفند ، 1401

تفاوت دامداری صنعتی و سنتی چیست؟ با پیشرفت صنعت دامپروری به مراتب تکنولوژی باعث شد تولیدات این صنایع در حوزه کشاورزی و البته دامداری بسیار رونق پیدا کند. از مهم ترین رشته هایی که با پیشرفت بسیار مواجه شد، پرورش گوسفند بود. به همین دلیل رشد و پرورش دام در حوزه صنعت با استقبال زیادی رو به رو گردید. این در حالی است که هنوز دامداری به روش سنتی نیز ادامه دارد.

تقریبا دو سوم نیاز دامی کشور توسط عشایر به صورت سنتی تامین می شود. اما در سراسر دنیا دامداری صنعتی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و با پیشرفت جمعیت، نیاز به دام نیز بیشتر شده است. به همین منظور در این مقاله با مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران همراه باشید تا اطلاعات کاملی از فرق دامداری سنتی و صنعتی بدست آورید.

دامداری سنتی یا صنعتیدامداری سنتی یا صنعتی

تعریف دامداری صنعتی

با توجه به افزایش جمعیت از سال 1820، تهیه ی غذا یک نیاز جدی شد. با سپری شدن زمان و کسب پیشرفت های مختلف، دامداران موفق شدند گوسفندان خود را در محیط هایی بسته پرورش بدهند و از مکمل های ویتامینی و تغذیه های مختلف برای آن ها استفاده کنند. اما متاسفانه بیماری های ناشی از تجمیع سبب شد تا با مرگ و میر دام ها مواجه شوند.

پس از این اتفاق؛ آنتی بیوتیک ها، واکسن ها و ... بسیاری تولید شدند که توانست مانع از مرگ و میر دام شده و با افزایش تولید نیز مواجه شوند. طبق آخرین آمار های بدست آمده 40 درصد از محصولات گوشتی و فرآورده های دامی جهان از این طریق تولید می گردد. به همین ترتیب دامداری صنعتی یک انقلاب بزرگ برای تولید و افزایش محصولات دامی شد.

مزایای دامداری صنعتی چیست؟

اکنون می دانید که اگر روش نگهداری و پرورش دام ها به صورت علمی و متمرکز پیش برود و در این مسیر از تجهیزات اتوماتیک استفاده گردد به یقین دامداری به سبک صنعتی بوده است. حال یکی از راهکار هایی که به شما کمک می کند تا بیشتر از تفاوت دامداری صنعتی و سنتی بدانید بررسی مزایای هر یک می باشد. از مزایای این روش می توان به مواردی که در ذیل آمده است اشاره نمود. همچون؛

 • افزایش بازدهی در کسب و کار
 • افزایش ایمنی و بهداشت دام
 • انجام واکسیناسیون، سم پاشی و ضدعفونی محیط نگهداری دام به صورت دوره ای
 • اصلاح نژادی در دام ها، افزایش شیردهی و میزان گوشت بیشتر
 • افزایش رشد با توجه به دریافت تغذیه بهتر دام
 • قابل کنترل بودن نوع تغذیه و بازار مصرف
 • سودآوری از محصولات جانبی دام همچون؛ پوست، شیر، پشم و ...
 • بالا بردن تعداد پرورش دام و افزایش سرمایه

مزایای دامداری صنعتیمزایای دامداری صنعتی

دامداری سنتی چیست؟

همانطور که می دانید در مدل پرورش دام به سبک سنتی هیچ تجهیزات خاصی استفاده نمی شود. دام ها همگی در یک محیط زندگی می کنند و با توجه نوعشان طبقه بندی نمی شوند. هیچ نیروی متخصصی از آن ها نگهداری نمی کند و افراد همان خانواده به رشد دام کمک می کنند.

از بزرگترین مشکلات این روش که سبب تفاوت دامداری صنعتی و سنتی شده است می توان به؛ کاهش مراتع طبیعی، کمبود مواد غذایی برای دام، رشد نامناسب، عدم مصرف مکمل ها و ویتامین ها، عدم داشتن الگوی تغذیه مناسب، عدم افزایش درآمد و ... اشاره نمود. اما هنوز هستند انسان هایی که تنها فکر می کنند عدم نیاز به خرید علوفه مهم ترین رویکرد برای رشد سرمایه شان است. در صورتی که موارد جانبی بسیار برای آن ها خطر ساز می باشد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

خواص قلم گوسفندی

تفاوت شیر بز با شیر گوسفند

مزایای دامداری سنتی چیست؟

با توجه به آن که می دانید رویکرد دامداری سنتی به چه دلیلی مناسب نیست اما لازم است کمی از مزایایی بدانید که هنوز بیشتر افراد به آن در این مدل پرورش گوسفند جذب می شوند. این موارد خود سبب بروز تفاوت دامداری صنعتی و سنتی می باشد. همچون؛

 • عدم نیاز به نیروی انسانی برای رشد و پرورش دام ها و حفظ سرمایه
 • غیر قابل استفاده بودن تجهیزات صنعتی
 • عدم تجمع دام ها و جلوگیری از بیماری های تجمیعی
 • ریسک کمتر در نگهداری دام
 • امکان انجام کار با تعداد محدود دام

تفاوت دامداری سنتی و صنعتیتفاوت دامداری سنتی و صنعتی

بررسی تفاوت دامداری صنعتی و سنتی

بررسی هر دو روش دامداری به شما کمک نمود تا بیشتر از تفاوت های دامداری به سبک صنعتی و سنتی بدانید. از مهم ترین تفاوت هایی که وجود دارد می توان به؛ هزینه، سود پرورش و نگهداری دام، رعایت اصول فنی، بررسی بهداشت و سلامت دام، تغذیه صحیح و ... می باشد. دامداری صنعتی امروزه با تدابیر ویژه ای به شما کمک می کند تا بازگشت سرمایه برایتان با بهترین حالت رخ بدهد.

اما به مراتب نیازمند صرف زمان و البته هزینه بیشتر به نسبت دامداری سنتی می باشد. از طرف دیگر دام در حالت صنعتی از یک الگو مصرف در تغذیه بهره مند است که باعث می شود گوشت و محصولات جانبی با کیفیت تری در اختیار دامدار قرار دهد.

 شیردهی بالاتر و افزایش گوشت نیز یکی دیگر از برتری های دامداری صنعتی به نسبت سنتی می باشد. به طور کلی کافی است مقداری هزینه کنید تا پیشرفت در این صنعت به کسب و کار خود کمک نموده و نتایج بهتری در کیفیت محصول ارائه شده خود دریافت نمایید.

تفاوت دامداری صنعتی و سنتی از نظر هزینه

توضیحات بسیاری از روش سنتی و صنعتی دامداری برای شما ارائه شد. برای آخرین گزینه بهتر است به صورت متمرکز به هزینه های این دو روش بیشتر توجه کنید. به مراتب در دامداری به روش صنعتی شما نیازمند استخدام چند نیروی آموزش دیده شده، ساخت یک مرکز مناسب برای طبقه بندی و پروار گوسفد ها و ... هستید. در این روش شما باید هزینه بیشتری صرف کنید تا یک الگو مصرف مناسب برای دام خود تهیه نمایید. از طرف دیگر در حالت صنعتی نیاز است شرایط ایمنی برای دام به خوبی فراهم شده و به صورت منظم تحت نظر دامپزشک قرار گیرند.

انجام واکسیناسیون و دریافت ویتامین های مناسب خود گوشه ای دیگر از هزینه هایتان می باشد. درست است، دامداری صنعتی بسیار پر هزینه تر از روش سنتی است اما یک راهکار اصولی و با دقت است. ضمن اینکه در این روش شما به مرور با افزایش بازگشت سرمایه صرف شده خود نیز مواجه خواهید شد.

خرید و فروش دام زنده از مجموعه نمونه

در این مقاله سعی شد به طور کامل و جامع به بررسی تفاوت دامداری صنعتی و سنتی پرداخته شود. اکنون شما می دانید که هر یک از دو روش چه مزایا، معایب و کاربرد هایی دارد. مرکز پخش، خرید و فروش گوسفند زنده نمونه نیز مفتخر است با ارائه بهترین و با کیفیت ترین نوع دام به صورت شبانه روزی با ارسال قصاب ماهر به محل مورد نظرتان نیز خدمت رسان شما باشد. همچنین این مجموعه با در اختیار داشتن مجوز رسمی از سازمان دامپزشکی دارای بهترین کیفیت گوشت انواع نژاد های گوسفند ایرانی نیز می باشد. 
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1