مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

گوشت مناسب برای خورشت قیمه چیست

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 26 بهمن ، 1401

گوشت مناسب برای خورشت قیمه یکی از موضوعاتی است که احتمالا ذهن بسیاری از بانوان و حتی آقایان را درگیر کرده باشد. آیا شما می دانید بهترین بخش گوشت بدن گوسفند یا گاو برای تهیه خورشت کجاست؟ یا اصلا می دانید که هر قسمت از گوشت برای پخت کدام غذا مناسب است؟

پاسخ این سوالات به دلیل تفاوت ویژگی گوشت در هر بخش از بدن حیوان قبل توجه است. برای اینکه بدانید گوشت گوسفندی مناسب قیمه کدام نوع است، همراه ما در ادامه این مطلب از سایت مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران باشید.

گوشت مناسب برای خورشت قیمهگوشت مناسب برای خورشت قیمه

گوشت مناسب برای خورشت قیمه چیست؟

شاید این سوال برای برخی از افراد خنده دار به نظر برسد. بسیاری از آشپزهای تازه کار ممکن است حتی گوشت قلوه گاه را برای پخت خورشت های سنتی ایرانی استفاده کنند. اما آشپزهای حرفه ای و با تجربه به خوبی می دانند که انتخاب گوشت تاثیر زیادی بر عطر، طعم و حتی کیفیت ظاهری هر غذا خواهد داشت.

البته به این نکته هم باید اشاره داشته باشیم که گوشت گوسفندی و گوشت گاو نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اما در این مطلب قصد داریم تا بیشتر گوشت گوسفندی مناسب برای پخت قیمه را مورد بررسی قرار دهیم.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

بهترین گوشت برای استیک

بهترین گوشت برای کباب کوبیده

گوشت بره برای خورشت قیمه بهتر است یا گوشت گاو؟

حقیقت این است که انتخاب نوع گوشت هر چند مهم و قابل توجه است اما این موضوع تا حد زیادی به ذائقه ها و سلیقه های متفاوت ربط دارد. برخی از افراد ممکن است گوشت گاو را بیشتر بپسندند و برخی دیگر نیز گوشت گوسفند برای خورشت قیمه خود استفاده کنند.

گوشت گاو چربی کمتری داشته و اندکی سفت است اما گوشت گوسفند در کنار چربی بیشتر از بافت نرم تری نیز برخوردار است. در بین گوسفندان نیز گوشت بره پرطرفدارتر است. دلیل این موضوع نیز به بافت لطیف تر و لذیذتر گوشت بره بر می گردد.

گوشت گوسفندی برای قیمه چه خواصی دارد؟

گوشت گوسفند خصوصا از نوع بره خواص زیادی برای بدن دارد. استفاده از گوشت بره در انواع خورشت مثل خورشت قیمه علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز بدن منبع خوبی برای تامین فسفر، کلسیم و آهن است. گوشت گوسفندی معمولا دارای انواع ویتامین های گروه B می باشد اما در این بین سطح ویتامین B12 از سایر انواع ویتامین های این گروه بیشتر است. انواع اسیدهای آمینه، فسفر و سایر مواد مغذی لازم برای بدن نیز از جمله خواص گوشت از نوع گوسفندی است.

گوشت گوسفندی مناسب قیمهگوشت گوسفندی مناسب قیمه

بخش های مختلف گوشت گوسفندی برای استفاده در خورشت قیمه چیست؟

همانطور که گفته شد گوشت در قسمت های مختلفی از بدن گوسفند قرار گرفته است. هر کدام از این گوشت ها ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه بعضی از بخش های مهم گوشت گوسفندی را با هم مرور می کنیم.

  • گوشت سرسینه برای خورشت قیمه از بخش جلویی سینه گوسفند جدا می شود. گوشت سرسینه بعضا دارای استخوان یا دنده نیز می باشد که در صورت استفاده همزمان در خورشت طعم و عطر بی نظیری به آن می بخشد.
  • گوشت سردست برای قیمه به یک سوم گردن، دست و دنده ها می گویند. برخی از افراد به این بخش از گوشت گوسفندی بیشتر علاقه دارند.
  • کتف گوسفندی در خورشت ها هم استفاده می شود. این گوشت از نیمه پایینی تنه گوسفند تهیه می شود. معمولا قیمت کتف گوسفندی کمی ارزان تر از بخش های دیگر است.
  • استفاده از گوشت ران گوسفند برای خورشت قیمه نیز بسیار پرطرفدار است. گوشت ران بسیار لذیذ است و در عین حال بدون چربی و تا حدودی خشک است. توجه داشته باشید که ران بره به سرعت در غذا آب و کوچک می شود.
  • گوشت گردن برای تهیه خورشت نیز استفاده می شود. گوشت گردن هم بسیار لذیذ و لطیف است. هر چند معمولا گوشت گردن برای پخت غذاهای دیگر استفاده می شود اما استفاده از آن برای تهیه قیمه نیز طعم بی نظیری به غذا می بخشد.
  • گوشت ماهیچه نیز برای پخت خورشت قیمه استفاده می شود. این گوشت نیز بسیار لذیذ و خوشمزه است. اما توجه داشته باشید که ران و ماهیچه در دسته گران ترین گوشت های گوسفندی قرار می گیرند.
  • گوشت دنده برای تهیه خورشت نیز گاهی استفاده می شود. گرچه استفاده از دنده گوسفندی در تهیه قیمه کمتر معمول است.

تهیه قیمه با گوشت گوسفندی مناسبتهیه قیمه با گوشت گوسفندی مناسب

بهترین گوشت برای خورشت قیمه چیست؟

بر اساس توضیحاتی که ارائه شد انتخاب گوشت معمولا به شکل سلیقه ای است. معمولا برای خورشت ها از گوشت سردست، ماهیچه یا ران استفاده می شود. هر چند می توان از سایر بخش ها نیز به این منظور استفاده کرد.

معمولا گوشت پشت کمر، فیله یا راسته را برای کباب کردن استفاده می کنند و استفاده از آن برای تهیه خورشت کمتر معمول است. توجه داشته باشید که گوشت گوسفندی از دید طب سنتی گرم تر از گوشت گوساله است. برخی از افراد برای قیمه از مخلوط این دو گوشت خصوصا از نوع چرخ کرده آن استفاده می کنند.

تهیه گوشت گوسفندی برای قیمه از مرکز تولید و پخش نمونه

در این مطلب تلاش شد تا اطلاعاتی از آنچه در مورد نوع گوشت گوسفندی مناسب برای قیمه لازم بود را با یکدیگر مرور کنیم. تهیه یک گوشت سالم و تازه به کیفیت نهایی خورشت قیمه پخته شده کمک شایانی می نماید. به همین دلیل توصیه می شود که گوشت مصرفی خود را حتما از فروشگاه های معتبر و شناخته شده خریداری کنید.

مرکز تولید و پخش نمونه یکی از مراکز مهم تولید و پخش انواع گوشت در سطح شهر تهران است که انواع گوشت گوسفند، گاو و شتر را با بهترین قیمت و کیفیت به بازار عرضه می کند.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1