مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

چگونه جگر سالم را تشخیص دهیم

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 26 بهمن ، 1401

چگونه جگر سالم را تشخیص دهیم؟ این سوال در ذهن بسیاری از افرادی است که به دنبال خرید جگر گوسفندی هستند. تهیه مواد خوراکی سالم همیشه یکی از اصول استفاده از آنها است. محصولات پروتئینی به دلیل شرایط خاصشان فسادپذیری بسیار سریعی دارند.

از طرف دیگر جگر و دل و قلوه نیز در زمان ذبح گوسفند باید کیفیت لازم را داشته باشند. این مطلب از سایت خرید گوسفند زنده شرایط جگر سالم گوسفندی را مورد بررسی قرار می دهد. تا پایان همراه ما باشید.

مصرف جگر گوسفندی سالم چه فوایدی برای بدن دارد؟

هر چند در این مطلب قصد نداریم در مورد خواص و مزایای مصرف جگر سالم توضیح دهیم. اما به طور خلاصه باید گفت که جگر یکی از منابع اصلی برای جبران کمبود آهن در بدن افرادی است که نیاز زیادی به جذب آهن دارند. به جز پروتئین و آهن جگر گوسفندی دارای مقادیر قابل توجهی اسید فولیک، منیزیم، فسفر و... است.

تشخیص جگر گوسفندی سالمتشخیص جگر گوسفندی سالم

جگر سالم گوسفند چگونه قابل تشخیص است؟

جگر یکی از منابع اصلی جذب پروتئین و آهن از دسته محصولات پروتئینی است. هر چقدر گوشت و جگر گوسفندی تازه تر باشد، خواص بیشتر و بهتری به بدن می رسد. برخی از افراد ترجیح می دهند به جای خرید جگر گوسفند زنده را خریداری کرده و پس از ذبح از جگر آن استفاده کنند.

در این شرایط کنترل کیفیت جگر ساده تر است. در هر صورت چه اگر قصد تهیه جگر گوسفند زنده به طور تنها را داشته باشید و چه اگر قصد خرید دام زنده را داشته باشید، ملاک های تشخیص جگر سالم کاملا مشخص است.

جگر ناسالم گوسفندی چیست؟

اگر بتوانید ویژگی های جگر ناسالم گوسفندی را تشخیص دهید، این موضوع قطعا کمک زیادی به تشخیص جگر سالم می کند. جگر سالم باید رنگ و بافت خوبی داشته باشد. همچنین لبه های جگر سالم تیز باشد. همچنین وجود قوام کافی و بافت یکنواخت نیز بسیار مهم است.

اگر جگر دارای بخش هایی گرد و متورم باشد، حتما دارای مشکل است و باید از مصرف آن خودداری کرد. زرد یا تیره رنگ بودن جگر هم از جمله ویژگی های یک جگر ناسالم است. همچنین کیست ها و برآمدگی های غیر طبیعی بر روی سطح جگر خراب نیز قابل توجه است. جگر نباید بوی ترشیدگی، گندیدگی و تعفن بدهد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

رنگ گوشت گوسفندی

تشخیص گوسفند خوب

خرید جگر سالم گوسفندی چگونه است؟

اگر می خواهید جگری خریداری کنید که سالم باشد، باید برخی از ویژگی ها را مد نظر قرار دهید. برای مثال یکی از ویژگی های جگر سالم، داشتن برچسب و مهر دامپزشکی است. در زمان خرید باید توجه داشته باشید که جگر باید در یخچال یا فریزر نگهداری شود. البته جگر در یخچال تا دو روز و در فریزر تا مدت 3 ماه قابل نگهداری می باشد.

توجه به تاریخ تولید و انقضا و نوع بسته بندی نیز بیار مهم است. اگر از قصابی جگر تهیه می کنید نیز باید از رعایت بهداشت از طرف قصاب اطمینان حاصل کنید. برای مثال داشتن لباس و وسایل تمیز از طرف قصاب یکی از نشانه های رعایت بهداشت است.

خرید جگر گوسفندی سالمخرید جگر گوسفندی سالم

نکات مهم برای تهیه جگر سالم گوسفند چیست؟

  • توجه به ظاهر جگر و بسته بندی آن را شاید باید مهمترین نکته در خرید جگر گوسفند دانست.
  • جگری که سالم باشد نباید هر گونه برآمدگی داشته یا رنگ آن غیر طبیعی باشد.
  • بافت جگر باید نرم و یکنواخت باشد.
  • رنگ پریدگی جگر خراب بودن احتمالی آن را تقویت می کند.
  • اگر جگر در فریزر نگهداری می شود، حتما از زمان انجماد آن مطمئن شوید.
  • مهر دامپزشکی و ذبح اصولی نیز برای تهیه یک جگر سالم بسیار مهم است.
  • اگر جگر از فریزر خارج شده است، باید چند ساعت در دمای معمولی نگهداری شود.
  • در صورتی که یخ جگر باز شده است نباید دوباره منجمد شود.
  • به محض باز شدن یخ یا گرم شدن جگر باید بلافاصله آن را مصرف کرد.
  • یکی از راه های تشخیص جگر سالم بو کردن آن است.

خرید جگر سالم گوسفند از مرکز تولید و پخش نمونه

در این مطلب تلاش کردیم تا تمامی نکات مهم در مورد ویژگی ها و شرایط تشخیص جگر سالم گوسفندی را توضیح دهیم. شاید بتوان مهمترین معیار در خرید جگر سالم گوسفندی را خرید از مراکز معتبر عرضه دانست. این مراکز به دلیل نظارت گسترده و کامل از طرف دامپزشکی در اکثریت موارد محصولات سالمی را به بازار عرضه می کنند.

مرکز تولید و پخش نمونه یکی از همین مراکز شناخته شده در سطح شهر تهران است که علاوه بر جگر و دل و قلوه می توانید انواع گوشت گوسفندی را نیز از طریق آن خرید کرده و نسبت به سلامت آن اطمینان کافی داشته باشید. 

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1