مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

واکسن هفت گانه گوسفندی

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 08 مرداد ، 1401

واکسن هفت گانه گوسفندی در حقیقت اصلی ترین و مهمترین واکسن هایی است که دامداران برای حفظ سلامت گوسفندان خود باید به آنها تزریق کنند. محصولات دام گوسفند در صورتی از سلامت کامل برخوردارند که دام تمامی واکسن ها را دریافت کرده باشد. بنابراین بهترین گوسفند یا محصولات گوسفندی در هنگام خرید آنهایی هستند که تمامی واکسن ها را در زمان مشخص تزریق کرده باشند. این موضوع و مهم تر از آن واکسن هفتگانه کلستریدیایی نیز مانند واکسن یازده گانه دام برای دامداران اهمیت به سزایی دارد چرا که آنها می دانند گوسفند سالم سود بیشتری به آنها می رساند. در این مطلب از سایت مرکز خرید و پخش گوسفند نمونه قصد داریم تا انواع واکسن گوسفندی و واکسن هفت گانه دامی را به شما معرفی کنیم.

واکسن هفت گانه گوسفندی

واکسن هفت گانه گوسفندی

واکسن هفت گانه گوسفندی شامل چه واکسن هایی است؟

واکسن های هفت گانه گوسفندی یا واکسن چندگانه دام شامل واکسن هایی نظیر واکسن آبله بزی، تب برفکی، قانقاریا، آنتروتوکسمی، آگالاسی و تب مالت که از مهمترین انواع واکسن دام و طیور هستند، می باشد. هر کدام از این واکسن گوسفندان باید در زمان و با میزان دوز مشخص به گوسفندان دام تزریق شود. تزریق واکسن باید توسط دامپزشک یا فرد متخصص انجام گیرد تا مشکلی برای حیوان ایجاد نگردد. در ادامه تک تک این واکسن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

واکسن آنتروتوکسمی از واکسن های هفتگانه گوسفند

آنتروتوکسمی از بیماری های مرتبط با دام گوسفند و بز است که با شکل و میزان تغذیه دام ارتباط دارد. این بیماری خطرناک در عرض چند روز ممکن است باعث تلف شدن گوسفند مبتلا شود ناشی از رشد باکتری های بی هوازی در روده حیوان است. نام این باکتری کلستریدیوم پرفرانژانس است. علایم این بیماری که زمان تزریق واکسن آنتروتوکسمی را خبر می دهد، شامل اسهال های شدید، تشنج، ناتوانی در حرکت، بی حالی، ترشح زیاد بزاق و... است. برای تزریق این واکسن در میش ها به دو تزریق در فاصله 2 هفته از آبستن شدن نیاز است. بره میش های واکسینه شده نیز در دو ماهگی نیاز به تزریق واکسن آنتروتوکسمی دارند. 3 الی 4 هفته بعد باید این واکسن دوباره تزرریق شود. اگر میش مادر واکسینه نشده باشد، تزریق اول باید در 2 هفتگی انجام شود.

واکسن های گوسفندی

نحوه واکسیناسیون دام

واکسن تب برفکی از مهم ترین واکسن های هفتگانه

این واکسن با عنوان واکسن طبق گوسفند نیز شناخته می شود. این بیماری خطرناک دامی سالانه جان بسیاری از گوسفندان را در دامداری های سنتی می گیرد. تب برفکی از بیماری های مهم در دام شناخته می شود. در صورتی که تزریق واکسن به موقع انجام شود خطرات به شدت کاهش خواهند یافت. این واکسن را نمی توان زودتر از 4 ماهگی گوسفند به آن تزریق کرد. سه الی 4 هفته پس از اولین تزریق باید واکسن یادآور تزریق شود. نکته مهم در مورد این واکسن توجه به عدم همزمانی این واکسن با سایر واکسن های ویروسی است.

واکسن تب مالت در برنامه واکسیناسیون گوسفندی

یکی دیگر از بیماری های گوسفندان تب مالت یا بروسلوز است. واکسن این بیماری برای گوسفندان انواع مختلفی دارد که عبارتند از:
  • اولین نوع S19 است ک باید آنرا به دام های 3 الی 6 ماهه فقط یکبار تزریق کرد. 
  • دومین نوع آن RDS19 است که مخصوص دام بالای شش ماه است و به هیچ عنوان نباید به زیر این سن تزریق شود.
  • واکسن Rev I که مخصوص بره و برغاله است جهت پیشگیری از ابتلا به بروسلوز گوسفندی تزریق می شود. اولین دوز آن در 4 ماهگی و دومین دوز نیز یک ماه پیش از بلوغ و توانایی تولید مثل است. این واکسن برای گوسفندان بالغ قابل استفاده نیست.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

واکسیناسیون گوسفندان با واکسن شاربن

این واکسن از مجموعه واکسن های هفتگانه گوسفندی باعث جلوگیری از بیماری شاربن (یک بیماری عفونی) می شود. التهاب عضلات و توکسمی شدید از نشانه های این بیماری در دام است. گرچه این بیماری دبیشتر در گاوها مشاهده می شود اما در بین گوسفندان هم تا حدودی شایع است و باعث تلفات زیادی می گردد. چه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری  چه برای پیش گیری از سیاه زخم نیاز به تزریق واکسن شاربن است. این واکسن باید هر سال تزریق شود و اولین دوز آن باید در سن 3 ماهگی صورت گیرد. واکسن شاربن را نمی توان در آخرین ماه آبستنی تزریق کرد. بهتر است واکسیناسیون از 15 اسفند تا پایان خرداد انجام شود.

واکسن آبله بزی گوسفند

ابله گوسفندی از بیماری های مخصوص نشخوار کنندگان کوچک می باشد. لکه های قرمز تیره یه اندازه یک عدس و حتی کمی بزرگتر در نواحی کم موی بدن گوسفند دیده می شود. در شرایط پیشرفته تبدیل به تاول شده و چرکین می شود. بهترین راه درمان این بیماری نیز پیشگیری با استفاده از تزریق واکسن است. واکسن آبله بزی و گوسفندی باید نیم سی سی و به شکل زیر جلدی تزریق شود. این واکسن نیز نباید در ماه آخر آبستنی تزریق شود. تکرار این واکسن نیز برای یاداوری یکبار در طول سال است.

واکسن آگالاکسی گوسفندی

این بیماری که با نام های دیگری نیز چون چشم سفیدی، ورم مفاصل، یا ورم پستان نیز شناخته می شود، یکی از بیماری ها یمرتبط با دام گوسفند است. این بیماری اندام های متفاوتی مثل چشم، پستان و مفاصل را درگیر می کند. از علایم این بیماری نیز باید به تب، بی حالی، بی شیری یا کم شیری، بی قراری و ترشحات چسبناک اشاره داشت. برای درمان نیز پیشگیری بهترین راهکار است. سن تزریق این واکسن از سه ماهگی شروع می شود. پس از 2 هفته نیز دوز دوم و دوز یاداور تزریق می شود. هر شش ماه یک بار به تزریق واکسن نیاز است. میش های آبستن نیز 2 ماه پیش از زایمان بهتر است با این واکسن گوسفندی ایمن شوند.

واکسیناسیون گوسفندان

واکسن گوسفند

واکسن آبله گوسفند زنده از مجموعه واکسن های مورد نیاز گوسفند

آبله معمولی در دام گوسفند می تواند باعث کاهش شیردهی، کاهش کیفیت شیر تولیدی دام، کاهش وزن گوسفند و... شود و در این موقع زمان واکسن آبله گوسفندی می رسد. برای جلوگیرری از ابتلا به این بیماری در دام گوسفند زنده خود باید بدانید که واکسیناسیون آبله گوسفندی چطور و با چه کیفیتی انجام می شود. سعی کنید واکسن را از مراکز معتبر خریداری کرده و به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید. واکسن ابله گوسفندی نیز نباید در ماه آخر بارداری حیوان تزریق شود. این واکسن حداقل برای یک سال ایمنی کاملی برای حیوان فراهم خواهد کرد.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1