مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 16 فروردین ، 1401

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری ممکن است که به عوامل مختلفی ارتباط داشته باشد که از جمله آن ها می توان به بیماری ها اشاره داشت، چندین بیماری وجود دارد که از آن ها می توان به عنوان  علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری نام برد. بنابراین برای شناسایی دقیق علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری بهتر است بیماری هایی که موجب این مشکل می شوند، شناسایی شوند و با کنار هم قرار دادن علائم دیگر در کنار هم برای درمان بیماری اقدامات لازم و ضروری را انجام داد. در ادامه به مهم ترین دلایل نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری اشاره می شود.

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

مهم ترین علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری برخی از بیماری های باکتریایی، ویروسی و انگلی هستند که می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

 • ذات الریه

 • آنفلوانزا

 • آنتروتوکسمی

 • زبان آبی

 • پیروپلاسموز

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

بیماری ذات الریه، دلیل نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

یکی از بیماری هایی که می توان از آن به عنوان علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری نام برد، بیماری ذات الریه است. این بیماری به دلیل درگیر کردن دستگاه تنفسی گوسفندان و بره ها موجب بالا رفتن تعداد نفس ها و نفس زدن در گوسفندان و بره ها می شود. به دلیل این که نفس زدن متوالی باکتری ها را در هوا پخش می کند لذا باید مراقبت های لازم صورت پذیرد تا دیگر گوسفندان مبتلا نشوند. عوامل مختلفی ممکن است که سبب این بیماری شود که از جمله آن ها می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

 • تغذیه بیش از اندازه با شیر

 • تراکم زیاد دام ها

 • نبود تهویه مناسب

 • خیس و مرطوب بودن محل نگه داری گوسفندان

 • عدم تغذیه دام با آغوز جدید

 • کمبود برخی از ویتامین

 • سرمای زیاد محل نگهداری گوسفندان

 • بی توجهی به موارد بهداشتی

 برای درمان ذات الریه، استفاده از آنتی بیوتیک هایی نظیر پنی سیلین ها و تتراسایکلین ها بسیار موثر عمل می کنند. با رعایت موارد فوق نیز می توان از بروز بیماری پیشگیری کرد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

بیماری ذات الریه، دلیل نفس نفس زدن گوسفندان

بیماری ذات الریه، دلیل نفس نفس زدن گوسفندان

آنفلوانزا، علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

آنفلوانزا که یک بیماری مشترک بین انسان و دام است نیز می تواند  علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری محسوب شود، در صورتی که گوسفندان و بره ها به آنفولانزا مبتلا شده باشند سرفه های مکرری خواهند داشت و حتی ممکن است که در گوسفندان و بره ها شاهد تب نیز باشیم. آنفلوانزای گوسفندان و بره ها با استفاده از داروهایی نظیر ترامایسین و لیلیور قابل درمان است.

بیماری آنتروتوکسمی، علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

از دیگر بیماری هایی که می توان از آن به عنوان علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری نام برد، بیماری آنتروتوکسمی است. زمانی که سموم بیش از حد از طریق روده جذب شود این بیماری رخ می دهد. اصلی ترین دستگاه درگیر بدن گوسفند در این بیماری دستگاه گوارشی است که بسیار خطرناک نیز می باشد. از مهم ترین دلایل بروز، آنتروتوکسمی در گوسفند می تواند پرخوری باشد که باعث بوجود آمدن التهاب شدید در روده می شود. در کنار نفس نفس زدن می توانیم به مواردی از قبیل تشنج، اسهال شدید، زمین گیر شدن، در زیر شکم، پرخون شدن شیر، تغییرات در کلیه نیز از علائم این بیماری اشاره داشته باشیم.

برای درمان و پیشگیری این بیماری می توان از واکسن های آنتروتوکسمی استفاده کرد. همچنین تزریق آنتی توکسین دی و سی نیز برای دام های جوان می تواند در پیشگیری موثر عمل کند. علاوه بر این جهت درمان می توان از راهکارهای خوراکی مانند خوراکی ضد اسید، ضد نفخ، پنی سیلین و تیامین به همراه برخی از آنتی بیوتیک ها نیز برای تحریک شکمبه و روده می توان بهره برد.

بیماری آنتروتوکسمی در گوسفندان

بیماری آنتروتوکسمی در گوسفندان

بیماری زبان آبی گوسفند از علل نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری می تواند به بیماری زبان آبی گوسفند نیز ارتباط داشته باشد که یکی از بیماری های رایج در بین این حیوانات به حساب می آید. این بیماری ویروسی است و از طریق گزش ریز پشه های قابلیت انتقال دارد. از علائم این بیماری می توان به سختی نفس کشیدن، نفس نفس زدن، تب، بالا رفتن ترشح بزاق و... اشاره کرد. در این بیماری اولین علامت ترشحات شفاف از بینی است که بعد از مدتی چرکی خواهد شد و سپس پوزه و لب گوسفندان خونی می شود. در بیماری زبان آبی پیشگیری بسیار اهمیت دارد، برای این که هنوز درمان مشخصی برای این بیماری کشف نشده است و باید مدیریت مناسب بعمل بیاید تا تعداد مبتلایان بیشتر نشود. مهم ترین اقدام این است که برای کنترل حشرات در محل نگه داری دام ها اقدام کنید. به طور معمول این بیماری بیشتر در فصل تابستان شیوع دارد که در این فصل شاهد افزایش حشرات هستیم. برای دور کردن حشرات از پیرتروئیدهای سنتتیک و ارگانو فسفات ها استفاده کنید.

بیماری زبان آبی در گوسفندان

بیماری زبان آبی در گوسفندان

پیروپلاسموز از دلایل نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری

در صورتی که گوسفندان به پیروپلاسموز مبتلا شده باشند این بیماری نیز می تواند علت نفس نفس زدن گوسفندان و بره های شیری باشد. این بیماری از بیماری نوع انگلی محسوب می شود که در آن انگل بابزیا علت بیماری است. این انگل به وسیله نیش کنه ها منتقل می شود.  از مهم ترین علائم این بیماری می توانیم به لاغری مفرط، کم خونی، بالا رفتن تب، بی اشتهایی، بالا رفتن سرعت نفس و ضربان قلب، ادرار کف آلود و قهوه ای و چشم های زرد اشاره داشته باشیم.  موثرترین دارویی که برای درمان این بیماری در گوسفند زنده وجود دارد، داروی ضد انگل کنه ایمیدوکارب دی پروپیونات  است، برای درمان به ازای هر صد کیلوگرم می توان یک میلی لیتر را تزریق و در صورت نیاز بعد از 24 ساعت تکرار کرد. همچنین این واکسن را با هدف پیشگیری  با دز بالاتر نیز می توان تزریق کرد.

پیروپلاسموز در گوسفندان

پیروپلاسموز در گوسفندان

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1