مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

خواص گوشت شتر برای افراد مختلف

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 24 بهمن ، 1400

خواص گوشت شتر برای افراد مختلف بسیار زیاد است، به طوری که بسیاری از کارشناسان تغذیه توصیه می کنند به جای استفاده از گوشت گوسفند و گاو از گوشت شتر استفاده شود. شترها منابعی عالی برای شیر و گوشت می باشند و فراورده های گوشتی و لبنی حاصل از آن دارای فواید بسیار زیاد و متنوعی است. گوشت شتر دارای طبعی گرم و مزه ای شیرین است و از لحاظ ظاهری به گوشت گوسفند شباهت بیشتری دارد. در این مطلب از سایت مرکز پخش و فروش دام نمونه به معرفی خواص گوشت شتر می پردازیم. همراه ما باشید و این مطلب را از دست ندهید.

خواص گوشت شتر
خواص گوشت شتر

خواص گوشت شتر برای افراد مختلف از دید طب سنتی

شتر مختص مناطق بیابانی است؛ بنابراین گوشت این حیوان در کشورهایی که دارای آب و هوای بیابانی هستند بیشتر یافت می شود. گرچه این گوشت به اندازه ای مفید است که در حال حاضر به سایر کشورها با آب و هوای مختلف صادر میشود. خواص بیشمار این گوشت که طبیعتی گرم و خشک دارد باعث شده تا طب سنتی از قدیم الایام تا به امروز مصرف آن را بسیار توصیه کند. در دین اسلام نیز احادیث و توصیه هایی در مورد فواید گوشت شتر بیان شده است. جالب است بدانید که از قلم و کوهان شتر در طب سنتی برای درمان درد رماتیسم، درد پا و درد کمر استفاده می شود.

گوشت شتر چه خصوصیات ظاهری دارد؟

گوشت شتر در دیدگاه عامه گوشتی چغر و دیرپز است. اما در صورتی که شما گوشت شترهای یک تا سه ساله را تهیه کنید متوجه تفاوت بافت و طعم آن خواهید شد. هر چقدر شتر سن بیشتری داشته باشد از نرمی گوشت کاسته می شود. گوشت شترهای یک تا سه ساله از نظر مزه، طعم و بافت شباهت زیادی به گوشت گاو دارد. گوشت شترهای پیر به دلیل وجود کلاژن دیرپزتر هستند. بعضی از افراد ترجیح می دهند از گوشت شترهای پیرتر برای تولید فراورده های گوشتی مثل کالباس استفاده کنند.

خصوصیات ظاهری گوشت شتر

خصوصیات ظاهری گوشت شتر

مزایا و خواص گوشت شتر برای افراد مختلف

گوشت شتر به دلیل وجود ویتامین ها و انواع مواد مغذی موجود در آن شناخته شده است. این گوشت نسبت به سایر گوشت ها میزان چربی و پروتئین کمتری داشته و در مقابل دارای سدیم بیشتری است. خانواده ویتامین های گروه ب و بعضی مواد معدنی همچون فسفر و کلسیم نیز در این گوشت یافت می شود. اما میزان آهن و روی گوشت شتر کمتر از گاو و گوسفند است. یکی از مهمترین مزیت های گوشت شتر در مقابل سایر انواع گوشت، عدم امکان استفاده از مواد هورمون زا و آنتی بیوتیک در آن می باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

گوشت شتر؛ منبع غنی پروتئین

هر چند گفته شد که گوشت شتر پروتئین کمتری نسبت به سایر گوشت ها دارد اما باز هم این میزان پروتئین قابل توجه و تامین کننده نیاز بدن می باشد. میزان کلسترول این گوشت نیز حتی از گوشت سفید ماکیان کمتر است. بنابراین بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول بالا و دیابت می توانند از گوشت شتر استفاده کنند. بعضی متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد مسن گوشت شتر را به عنوان گوشت مصرفی خود انتخاب کنند.

گوشت شتر برای دستگاه گوارش مناسب است

گوشت شتر توانایی طعم دهندگی و معطر بودن بیشتری دارد و عطر آن باعث می شود تا ترشح بزاق دهان و شیره معده افزایش پیدا کند و در نتیجه قابلیت جذب و هضم آن نیز بیشتر شود.

گوشت شتر برای دستگاه گوارش

گوشت شتر برای دستگاه گوارش

گوش شتر؛ سرشار از ویتامین ها

یکی از خواص گوشت شتر برای افراد مختلف به ویتامین های موجود در آن بر می گردد. ویتامین A و ویتامین های گروه B بیشترین میزان را در گوشت این حیوان دارند. ویتامین B برای تبدیل گلوکز به انرژی بسیار کاربرد دارد و باعث بهبود عملکرد سیستم اعصاب مرکزی می شود.

گوشتی سرشار از آهن و کالری بالا است

این گوشت سرشار از منابع آهن بوده و بسیار انرژی زا است. آهن می تواند باعث کاهش شانس ابتلا به کم خونی شود. این گوشت بدون هرمون یک ماده غذایی غنی و و پرکالری نیز مصرف می شود. بنابراین استفاده از آن برای ورزشکاران نیز بسیار توصیه شده است.

خواص گوشت شتر برای کاهش وزن

گوشت شتر افزون بر طعم خوب و هضم سریع خاصیت مهم دیگری نیز دارد. به دلیل داشتن چربی کمتر این گوشت در مقابل سایر گوشت ها برای کاهش وزن و رژیم های کم چربی مناسب تر است.

خواص گوشت شتر برای مادران باردار و شیرده

مصرف این نوع گوشت برای مادران باردار و شیرده نیز بسیار مفید می باشد. چون فلز روی موجود در آن باعث بهبود وضعیت رشد جنین شده و اختلالات مربوط به آن را از بین می برد. خوشبختانه درصد قابل توجهی روی در گوشت شتر وجود دارد. از طرف دیگر کاری زیاد این گوشت باعث افزایش توان بدنی مادران باردار و شیرده می شود. ضمنا گوشت شتر از زایمان زودرس نیز جلوگیری به عمل می آورد.

دیگر خواص گوشت شتر

 • این گوشت برای درمان ضعف قوای جنسی  نیز توصیه می شود. 
 • گوشت شتر برای درمان درد سیاتیک و درد شانه بسیار مفید است. 
 • از چربی آن نیز برا کاهش درد بواسیر استفاده می شود. 
 • این گوشت دارای لینولئیک اسید چرب است که باعث پیشگیری از سرطان می شود. 
 • گوشت شتر اسیدهای آمینه مورد نیاز و مهم بدن ما را تأمین می کند. 
 • گوشت شتر حاوی اسیدهای آمینه مانند met، Val، Trp، his، ile و leu است.

مواد معدنی موجود در صد گرم گوشت شتر چیست؟

 • PH: 5.8
 • اسیدهای چرب : 0.23 درصد
 • ویتامین E : به میزان 0.70 درصد
 • ویتامین B : به میزان 0.12 درصد
 • ویتامین B2 : به میزان 0.18 درصد
 • ویتامین B6 : به میزان 0.25 درصد
 • کلسترول : 61 درصد
 • منیزیم : 23.6 درصد
 • کلسیم : 0.62
 • فسفر : 0.56
 • آهن : 7.1 درصد
 • سدیم : 70 درصد
 • روی : 3.9 درصد
 • مس : 2.1 درصد

مضرات گوشت شتر برای افراد مختلف چیست؟

علاوه بر خواص گوشت شتر، لازم است با مضرات آن نیز در برابر گوشت گوسفند زنده آشنا شوید. در بین بخش های مختلف بدن شتر، کوهان این حیوان دارای مقدار قابل توجهی چربی می باشد. بنابراین توصیه می شود که افراد مسن و افرادی که دارای بیماری های مرتبط یا چربی خون هستند از این قسمت گوشت شتر استفاده ننمایند. از طرف دیگر از دید طب سنتی گوشت این حیوان گرم بوده و برای افرادی که دارای مزاجی گرم هستند مناسب نیست.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1