مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

معرفی بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 05 بهمن ، 1400

از دغدغه های اصلی دامداران، پروار کردن گوسفندان است چرا که هر چه قدر گوسفند چاق تر باشد، سود بیشتری را عاید دامدار خواهد کرد. استفاده از بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان می تواند روشی مناسب برای فربه کردن دام باشد. 

بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

دلیل اهمیت پروار کردن گوسفندان

خریداران دام معمولا دام هایی را ترجیح می دهند که چاق تر باشند. دلیل این ترجیح این است که دام لاغر می تواند احتمال بیماری را داشته باشد. دام بیمار به دلیل بیماری نمی تواند به خوبی رشد کند و لاغر و ضعیف می ماند. از این رو دامداران تمام تلاش خود را در چاق کردن و پروار کردن گوسفندان خود می کنند. روش هایی برای این کار وجود دارد. استفاده از بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان می تواند راهکار خوبی برای داشتن گوشفندانی چاق باشد. 

بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

در کنار غذای گوسفند، مکمل های غذایی با داشتن مواد معدنی مانند فیبر، کربوهیدرات، چربی و ... مواد مورد نیاز بدن گوسفندان را تامین کرده و باعث افزایش وزن دام ها شده و با قوی کردن سیستم ایمنی دام ها از ورود ویروس و میکروب به بدن آن ها جلوگیری شود. 

مزیت بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

مکمل غذایی گوسفندان می تواند باعث بالا بردن توانایی باروری گوسفندان شده و قابلیت چند قلوزایی را در ماده ها بالا ببرد. ماده های تنومندی که مکمل های غذایی قبل از آبستن دریافت کرده اند، بره های سالم تری نیز به دنیا می آورند. همچنین میزان شیردهی گوسفندان نیز افزایش خواهد یافت. در کنار همه ی این موارد عمر مفید گوسفند چه نر چه ماده افزایش پیدا خواهد کرد. همه ی این موارد می تواند باعث سودآوری بیشتر برای دامداران شود. از لحاظ محیط زیستی نیز، دامداران مجبور به چراندن بیش از حد گوسفندان در مراتع نخواهند بود تا با چرا کردن زیاد، گوسفندان وزن گیری نمایند. بنابراین مراتع نیز با سرعت زیاد از بین نخواهند رفت. از بین رفتن مرتع ها، باعث فرسایش خاک و سیلاب خواهد شد.

مواد معدنی مورد نیاز بدن گوسفندان

مواد معدنی ای که بدن گوسفندان برای رشد بیشتر و بهتر نیاز دارند تا سالم و پروار باشند، آب، مواد غذایی قابل هضم یا TDN که تولید انرژی می کنند، پروتئین های قابل هضم، نمک، کلسیم، فسفر و ویتامین های A, D, E, K است. در صورتیکه گوسفندی کمبود مواد معدنی داشته باشد باید از بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان استفاده کرد تا رشد خوبی داشته باشد. 

انرژی

گوسفندان برای طی کردن مسیر های طولانی و دیگر فعالیت ها به انرژی زیادی نیاز دارند. برای جبران کمبود مواد مغذی که تولید انرژی می کنند بهتر است مکمل هایی مانند ذرت، ذرت خوشه ای، جو و گندم به علوفه گوسفندان اضافه شود.

پروتئین

پروتئین نیز برای داشتن گوسفندان سالم بسیار مفید است. علوفه پروتئین کافی به بدن گوسفند نمی رساند بنابراین  باید از طریق مکمل های کنجاله تخم پنیه و کنجاله سویا پروتئین بدن گوسفند را تامین کرد. 

نمک

گوسفندان روزانه به 7 تا 15گرم نمک نیاز دارند. بهتر است نمکی که به گوسفندان داده می شود نمک خرد شده باشد. گوسفند سنگ نمک را به جای لیسیدن، می جود که می تواند منجر به شکستن دندان گوسفند شود.

فسفات و کلسیم

از آن جایی که غذای اصلی گوسفندان علوفه می باشد و علوفه فسفات کمی نسبت به غلات دارد پس باید فسفات مورد نیاز از طریق مخلوط نمک و فسفات کلسیم به نسبت 4 به 1 تامین شود.  

مس

کمبود مس می تواند در دام ها باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده و بیماری های متعددی را به همرا داشته باشد. البته باید از مصرف زیاد مس در دام نیز خودداری کرد چون باعث مسمویت می شود.

ویتامین ها

گوسفندانی که بیشتر با علوفه تغذیه می شوند می توانند دچار کمبود ویتامین ها به خصوص D و A شوند. ویتامین های B و C که در شکمبه گوسفند توسط باکتری ها تولید می شود. ویتامین A را نیز به صورت مکمل باید به علوفه اضافه کرد و برای دریافت ویتامین D کافی است گوسفندان چند ساعتی زیر آفتاب بمانند و یا اینکه علوفه آن ها چند ساعتی زیر آفتاب بماند.

پربازدیدترین مطالب

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها در واقع ارگانیسم های زنده هستند که باعث افزایش سیستم دفاعی بدن گوسفند، بهبود ضریب تبدیل موارد غذایی، بهبود گوارش گوسفند و سوخت و ساز بهتر در گوسفندان  می شود.

معرفی بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان

در اینجا بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان را که می شود در بازار ایران یافت را شرح خواهیم داد.

1. بلوک های لیسیدنی 

بلوک های لیسیدنی دارای اوره و مواد آمونیاکی می باشند که می توانند میکروب های مفید برای گوسفندان را تامین کنند. بلوک های لیسیدنی کمی گران تر هستند. 

بلوک های لیسیدنی دارای اوره

بلوک های لیسیدنی دارای اوره

2. دانه های غلات

دانه های غلات ارزان تر از بلوک های لیسیدنی هستند. دانه های غلات حاوی نشاسته می باشند که باعث وزن گیری گوسفندان می شود اما باید در استفاده از آن زیاده روی نشود زیرا می تواند باعث مسمویت در گوسفندان شود.

دانه غلات

دانه غلات

3. لوپن

ارزش غذایی این مکمل بسیار بالا هست و سودی که می تواند در آینده عاید دامدار کند در برابر هزینه آن فراتر است. لوپن ها حاوی پروتئین می باشند که برای انرژی و رشد پشم گوسفند بسیار مفید است. 

لوپن ها حاوی پروتئین

لوپن حاوی پروتئین

4. آلکالاژ

آلکالاژ در واقع کاه غنی شده با مواد معدنی است که با افزودن سدیم هیدروکسید به کاه انجام می گیرد. آلکالاژ باعث هضم آسان کاه برای گوسفند زنده شده و افزایش وزن گوسفند را به همراه می آورد.

مکمل غذایی دام

مکمل غذایی دام

5. دانه جو

دانه جو یکی از بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان در بین انواع دیگر می باشد. این ماده مغذی حاوی پروتئین و ویتامین های A و E می باشد. دانه جو می تواند انرژی لازم برای بدن را نیز تامین کند. این مقاله اختصاص داشت به توضیح مواد مغذی مورد نیاز گوسفند که برای سلامتی، پرورده شدن و مبتلا شدن به بیماری ضروری است. در ادامه به معرفی بهترین مکمل غذایی برای رشد گوسفندان نیز پرداختیم. 

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1