مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

فرمول بازده و آنالیز درصد گوشت لاشه دام زنده

نویسنده : مرکز خرید گوسفند زنده
تاریخ ثبت : 15 دی ، 1400

فرمول بازده و آنالیز درصد گوشت لاشه دام زنده و آگاهی از آن در هنگام خرید لاشه بسیار مم است. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که افراد در هنگام خرید سعی می کنند دامی را انتخاب کنند که نسبت به سنگینی وزن آن گوشت بیشتری داشته باشد. چطور می توان درصد گوشت ام زند را تشخیص داد؟ این موضوع کمی سخت به نظر می رسد اما از طریق بعضی فرمول ها می توان جواب این سوال را تا حدودی بدست آورد. پس با ما همرا باشید تا این موضوع را مورد بررسی دقیق تر قرار دهیم.

گوشت دام زنده

گوشت دام زنده

درصد گوشت لاشه انواع دام زنده

درصد گوشت دهی دام زنده به خصوص گوسفند برای افرادی که قصد خریداری و استفاده از آن در مراسم مختلف را دارند بسیار مهم است. البته درصد گوشت سایر انواع دام زنده را نیز می توان با روش ها و در نظر گرفتن بعضی از مسایل تحمین زد. با توجه به اقبال خریداران به دامی که گوشت بیشتری نسبت به وزن خود بدهد، داپروران نیز تلاش می کنند تا گوسفندانی پرورش دهند که گوشت بیشتری در بدن خود تولید می کند. دام زنده شامل گوسفند، گاو، گوساله، بز، شتر، مرغ و خروس و... می شود با توجه به این تفاوت لازم است تا درصد گوشت تک تک این حیوانات را با هم بررسی کنیم.

درصد گوشت لاشه انواع دام زنده

درصد گوشت لاشه انواع دام زنده

درصد گوشت لاشه دام زنده گوسفندی

برای پاسخ به سوال میزان گوشت دام زنده گوسفندی باید مواردی را مد نظر قرار دهیم که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. گوسفند پر فروش ترین دام زنده در سطح کشورمان ایران محسوب می شود. دلیل آن نیز به ویژگی های گوشت آن و همچنین مصارف دیگر سایر اعضای بدن گوسفند بر می گردد. همچنین در مراسم مختلف مذهبی مثل عید قربان نیز ذبح گوسفند بسیار پرطرفدار تر از سایر دام ها است. گوسفندان به از لحاظ هدف پرورش و ویژگی های بدنی به سه دسته تقسیم می شوند: گوشتی، پشمی و شیری. طبیعتا کسانی که با هدف استفاده از پشم و شیر این نوع دام را تیه می کنند، درصد گوشت دهی آن مورد توجه نمی باشد.

پربازدیدترین مطالب

اما برعکس برای افرادی که به دنبال ذبح گوسفند و استفاده از گوشت آن هستند، این موضوع از بالاترین اهمیت برخوردار است. اما چه عواملی در میزان بازدهی گوشت گوسفند اثر دارد؟ می توان گفت دو عامل سلامت گوسفند  همچنین وزن آن مهمترین عوامل در خصوص گوشت دهی این حیوان محسوب می شود. به طور میانگین باید انتظار 50 تا 55 درصد گوشت را از لاشه گوسفند داشته باشیم. در غیر این صورت مبلغ پرداختی بیش از ارزش گوسفند بوده است.

آنالیز درصد گوشت لاشه دام زنده گاو و گوساله

گاو و گوساله به نسبت گوسفند از وزن بیشتری برخوردار است. بنابراین میزان بافت عضلانی بیشتری نیز می باشد. گوشت بیشتر یعنی چربی کمتری در عضلات گاو وجود دارد. اگر در هنگام خرید به نژاد گاو دقت کنید، قطعا در انتخاب گاو پر گوشت تر موفق عمل خواید کرد. گاو سمینتال از بهترین انواع نژاد گاو در تولید گوشت و شیر است. این گاو از لحاظ وزنی نیز جزو سنگین وزن ها محسوب می شود. اما به طور کلی 45 الی 60 درصد می توان بر روی بازدهی لاشه گوشتی گاو حساب باز کرد.

درصد گوشت لاشه دام زنده گوسفندی

درصد گوشت لاشه دام زنده گوسفندی

فرمول بازده آنالیز درصد گوشت لاشه دام بز

بزها بسیار شبی به گوسفندان می باشند؛ هر چند از نظر ظاهری و بدنی تفاوت هایی با گوسفندان دارند. بزها بیشتر برای استفاده از شیرشان مورد توج قرار می گیرند. اما نمی توان از گوشت آنها نیز صرف نظر کرد. گوشت بز چربی کتری نسبت به گوسفند دارد و کمی سفت تر است اما طعم گوشت گوسفندی از گوشت بز بهتر است. دلیل این نوع تفاوت نیز علاوه بر ویژگی های ژنتیکی به تفاوت نوع تغذیه آنها بر می گردد. میزان گوشت دهی دام زنده از نوع بز در حدود 45 الی 55 درصد متغیر است.

آنالیز درصد گوشت لاشه طیور

مرغ و خروس را می توان پر مصرف ترین حیوانتی دانس که در درسته طیور قرار می گیرند. بخش مهم و بزرگی از بازار گوشت توسط طیور حلال گوشتی مثل مرغ تامین می شود. گوشت این حیوانات ارزان تر هستند و به دلیل بعضی ویژگی ها سالمتر از گوشت قرمز شناخته می شود. مرغ و خروس به طور طبیعی وزنی بین 3 تا 6 کیلوگرم دارند. اما میزان بازدهی لاشه مرغ چیزی در حدود 65 الی 80 درصد است. درصد بالاتر میزان گوشت دهی مرغ به دلیل استخوان بندی کمتر و موارد دور ریختنی کمتر آن نسبت به سایر انواع دام است.

نژاد چه تاثیری در درصد گوشت لاشه دام زنده دارد؟

نژاد یکی از مهمترین معیارها در کیفیت و میزان گوشت تولیدی هر دام است. نژاد علاوه بر میزان گوشت بر اندازه شیر و پشم تولیدی حیوان نیز نیز اثر گذار است. یکی از دلایلی که تا اینجا درصد گوشت تولیدی در یک بازه درصدی بیان شد، تفاوت نژاد ها می باشد. دام سنگین (گاو و گوساله) به طور کلی بین 45 تا 60 درصد گوشت تولید می کند. گاو های شیری با توج به توانایی بیشتر در تولید شیر حدود 45 درصد گوشت تولید می کنند و 60 درصد نیز مربوط به بهترین نژاد با بیشترین وزن حیوان است. دامی که گوشت بیشتری تولید می کند طبیعتا چربی کمتری را نیز در گوشت خود دارد. آنچه در مورد تاثیر نژاد بر مقدار گوشت لاشه دام زنده سنگین گفته شد در مورد گوسفند، بز و طیور نیز صدق می کند.

خرید دام زنده با درصد گوشت بالا از مرکز پخش نمونه

مرکز پخش نمونه به عنوان یکی از بهترین و بزرگ ترین مراکز خرید و فروش گوسفند زنده در تهران شناخته می شود. پخش نمونه اقدام به ارسال شبانه روزی انواع دام زنده مثل بر شیری، گوسفند، گاو و... به تمام نقاط در شهر تهران می نماید. دام زنده این مرکز از بهترین انواع نژاد و با بالاترین میزان گوشت دهی شناخته می شوند. شما می توانید برای مراسم عروسی، عقد، عید قربان، عقیقه و... به شکل تلفنی و اینترنتی اقدام به سفارش دام زنده نمایید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1