مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند چیست

نویسنده : Alivesheep
تاریخ ثبت : 1400/03/13

گاهی پیش می آید در زمان خرید گوشت در آن دانه هایی شبیه به غده های چربی دیده می شود که به آن کیست سیستی سرکوس می گویند. دلیل بوجود آمدن کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند، وجود نوعی انگل می باشد که در زمان خوردن علف وارد بدن گوسفند می شود. برای اینکه بدانید کیست سیستی سرکوس در گوسفند چیست و چگونه بوجود می آید و در زمان مشاهده آن در گوشت چه کاری باید انجام داد، در این مطلب ما را همراهی کنید.

کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند

حتما برای شما هم پیش آمده که در زمان خرید گوشت گوسفند شاهد دانه های سفید در آن بوده اید. وجود دانه های سفید در گوشت گوسفند به دلیل ورود یک نوع انگل زنده است که از طریق غذای دام وارد بدن آنها می شود. به این دانه های سفید در گوشت گوسفند کیست سیستی سرکوس می گویند. همانطور که گفتیم این انگلها از طریق غذای دام وارد بدن آنها می شود، سپس با سوراخ کردن روده وارد عروق خونی می شوند و بعد از آن تمام بافتهای عضلانی را درگیر می کنند که پس از دو ماه به شکل کیست در می آیند. در ادامه به چگونگی به وجود آمدن کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند خواهیم پرداخت.

کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفندکیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند

چرخه ی به وجود آمدن کیست سیستی سرکوس

در بدن گوشت خوارانی مثل انسان یا سگ انگلهایی وجود دارد، این انگلها حاوی بندهای بارور می باشند که در دستگاه گوارش آنها را آزاد می کنند. پس از خارج شدن این انگلها موجب آلوده شدن گیاهان و علف ها می شوند که پس از مصرف گوسفندان از این گیاهان وارد بدن آنها می شوند.

تخمهای انگل در دستگاه گوارش گوسفندان پاره می شوند، سپس از راه سوراخ کردن روده وارد بافتهای عضلانی آنها می شوند. انگلها پس از مدت دو ماه به شکل کیست درمی آیند که به این کیستها، کیست سیستی سرکوس می گویند.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از وب سایت قیمت گوسفند زنده دنبال نمایید

آشنایی با بیماری تب دره ریفت

همه چیز در مورد بیماری بروسلوز

بیماری هیداتیدوز در گوسفند و گوساله و راه درمانی آن

کیست سیستی سرکوس چه قسمتهایی از بدن گوسفند را درگیر می کند؟

پس از ورود انگل از طریق مصرف علوفه آلوده به بدن گوسفند در بخش هایی مثل قلب، زبان، عضلات شکمی، قفسه سینه و مری گوسفند رشد و تکثیر می کنند و به اندازه یک دانه عدس و لوبیا به شکل کیست سفید رنگ در می آیند.

چرخه بوجود آمدن کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفندچرخه بوجود آمدن کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند

آیا میتوان گوشت حاوی کیست سیستی سرکوس را مصرف کرد؟

طی تحقیقات بدست آمده در صورت مشاهده انگشت شمار از کیستهای سیستی سرکوس در گوشت گوسفند زنده، به گونه ای که شش تا هفت دانه دیده شود، با برداشتن کیستها میتوان از آن گوشت مصرف کرد، در غیر این صورت اگر تعداد کیستها بالا باشد و در قسمتهای مختلف گوشت گوسفند دیده شود، به هیچ وجه از آن گوشت مصرف نکنید.

در برخی مواقع به دلیل وجود انگلهای زنده در گوشت گوسفند و توجه نکردن به آن و مصرف گوشت به صورت نیمه پخته باعث انتقال آن به بدن انسان می شود. ورود این انگلها در بدن انسان موجب می شود، پس از دو تا سه ماه به کرم تبدیل شوند.

کرمهایی که در بدن انسان به وجود می آیند بسیار مقاوم می باشد به گونه ای که پس از خروج از بدن انسان در محیط های خشک تا چهار هفته و در محیطهای مرطوب تا بیش از پنج ماه زنده می ماند و موجب می شود این چرخه دوباره ادامه داشته باشد.

آیا میتوان گوسفندان مبتلا به کیست سیستی سرکوس را درمان کرد؟

کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند، پیش از آنکه بیش از اندازه در بدن گوسفند رشد کند میتوان با استفاده از داروهای ضد انگلی گوسفند را درمان کرد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی داروهای ضد انگلی به منظور درمان و پیشگیری از رشد انگل در بدن گوسفندان ساخته شده است که اگر به موقع از آنها استفاده شود به راحتی میتوان انگل را پیش از رشد و تکثیر از بین برد.

اگر از ورود انگل به بدن گوسفند شش ماه بگذرد دیگر کاری از داروهای ضد انگلی ساخته نیست، زیرا انگل در این مدت زمان تمام بدن دام را درگیر می کند و  کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند را به وجود می آورد.

درمان گوسفندان مبتلا به کیست سیستی سرکوسدرمان گوسفندان مبتلا به کیست سیستی سرکوس

علائم وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند در بدن انسان

همانطور که گفتیم کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند، از طریق مصرف علوفه آلوده به انگل به بدن گوسفند انتقال داده می شود و باعث رشد و تکثیر این انگل در بدن گوسفند به صورت کیست خواهد شد. در صورت مصرف گوشتهای آلوده به کیست سیستی سرکوس، علائمی در بدن انسان نشان خواهد داد که از وجود این نوع انگلها خبر می دهد.

گاهی پیش می آید در تمام طول روز احساس خستگی می کنید و یا در هنگام خوردن غذا دچار شکم درد و حالت تهوع می شوید. پس از مشاهده علائم ذکر شده با انجام آزمایش مدفوع، مشخص می شود که مشکل از وجود انگل در بدن می باشد که گاهی به غیر از شکم درد و حالت تهوع خود را به شکل اسهال و کاهش وزن مفرط نشان می دهد که با مصرف داروهای ضد انگلی میتوان این بیماری را درمان کرد.

جمع بندی مطالب در مورد کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند

همانطور که گفته شد گاهی پیش می آید که پس از خرید گوشت گوسفند شاهد دانه های سفید رنگ گچی در آن خواهید بود که به آنها کیست سیستی سرکوس می گویند. وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند به دلیل مصرف علوفه آلوده به انگل می باشد که از طریق خروج انگل از دستگاه گوارش انسان و سگ به این علوفه ها انتقال داده می شود.

ورود انگل به بدن گوسفند از راه سوراخ کردن روده به بافتهای عضلانی است و طی شش تا هفت ماه به کیست سیستی سرکوس تبدیل می شود. اگر در لاشه گوسفند به اندازه شش تا هفت دانه کیست دیده شود با برداشتن کیستها قابل مصرف می باشد، اما در صورت زیاد بودن کیستها غیر قابل مصرف است.

در صورت مصرف گوشت آلوده به کیست سیستی سرکوس، این انگلها به بدن انسان انتقال داده می شود و بار دیگر این چرخه تکرار شود به گونه ای که پس از آزادسازی از دستگاه گوارش انسان، بار دیگر این انگلها وارد طبیعت می شوند و طبیعت را به انگل آلوده می کنند و پس از مصرف دام از علوفه آلوده، بار دیگر این چرخه تکرار خواهد شد.

پر بازدیدترین مقالات مرکز خرید دام و طیور زنده در این بخش دنبال نمایید

دلایل اسهال در گوسفندان

راه های درمان یبوست در دام زنده

تفاوت های قوچ با گوسفند در چیست

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید