مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

مگنت دامی چیست ؟ تاثیر آن بر سلامتی دام

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 1400/01/15

کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها 

آیا می دانید کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها به چه میزان اهمیت دارد؟ به دلیل بالا بودن ناخالصی هایی که در علوفه ها وجود دارد معمولا دام ها بعد از تغذیه به مرور تلف می شدند و ضرر های بسیاری به دامدار وارد می شود. یکی از این ناخالصی ها موجود در علوفه ها که به راحتی قابل رویت نیست براده های آهن است زیرا علوفه هایی که به صورت پیشرفته برای دام ها اماده می شوند ممکن است براده آهن داشته باشند و این غیر قابل هضم بوده در اینجا است که کاربرد مگنت دام ها نیز مشخص می شود و براده های آهن را در بخش نگاری گاو به خود جذب می کنند.

اهمیت آهنربای دامی در پیشگیری از بیماری هااهمیت آهنربای دامی در پیشگیری از بیماری ها 

مگنت دامی و سلامت دام ها چیست؟  

به دلیل بالا رفتن ناخالصی هایی که در علوفه و یا علف هایی که گاو های سنتی و صنعتی می خورند نیاز است که کمکی برای هضم مواد غذایی در معده گاو شود تا حیوان تلف نشود. علوفه های صنعتی در زمان خرد شدن با دستگاه های صنعتی براده های آهن قاطی آنها می شود . خرد شده به طریقی که قابل رویت نمی باشد و بعد از نوشخوار وارد معده گاو شده که غیر قابل هضم است و به دام آسیب می زند. در مرحله اول برای جذب این براده ها در مکان های تعبیه شده برای علوفه ها بلوک های آهنی می گذارند تا براده ها را جذب کنند اما مقدار جزئی که می ماند و وارد نگاری گاو یا بخش نشخوار کننده آن می شود باز هم خطرناک است که بهتر است مگنت های مخصوص را با دستگاه مخصوص وارد بدن گاو کنند. در این مرحله است که کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها مشخص می شود.

مهمترین کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها چیست؟

از آنجا که می دانیم وقتی ناخالصی ها و براده های آهن در صفاق و نگاری گاو باعث چرک و تورم های چرکی می شود بهترین راه حل استفاده از مگنت دامی می باشد. اگر این مگنت های دامی را به دام ها نخورانیم در نهایت شاهد دیدن تلفات بسیاری خواهیم بود که ضرر های مالی را به دنبال دارد. بعد از استفاده  از مگنت ها دامی کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها را در مدت زمان کوتاهی می توان مشاهده کرد.

چه زمانی مصرف مگنت دامی توصیه می شود؟

می توان گفت زمان خاصی برای کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها وجود ندارد چراکه هر زمان که این مگنت ها را به دام بخورانیم موثر خواهد بود اما طبق تحقیقات به عمل آمده برای جلوگیری از بیماری و ورود اجسام خارجی و برای طولانی تر کردن عمر مفید دام در سنین 10 تا 12 ماهگی گوساله موثر ترین حالت خود را خواهد داشت به نوعی که میزان اثربخشی آنها بین 90 تا 98 درصد است. به طور کلی می توان گفت خرید مگنت های دامی هزینه بسیار کمی برای دامداران سنتی و صنعتی به همراه دارد اما در برابر این هزینه کم می توان مانع ضرر های جبران ناپذیری که این علوفه ها به دامداران و یا اقتصاد کشور خواهد زد را گرفت.

مگنت دامی و سلامت داممگنت دامی و سلامت دام 

چگونه از فعالیت و کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها مطمئن شویم؟

در ابتدا برای تشخیص از قرارگیری درست مگنت ها و فعالیت منظم آنها باید یک قطب نما را در قسمت پشتی آرنج دست چپ دام قرار داد تا از فعالیت و وجود مگنت در محل اصلی اطمینان پیدا کرد در آن صورت  است که برای دام خطری نخواهد داشت. خوب است بدانید که دو نوع مگنت دامی وجود دارد یک نوع که به صورت ساده عمل کرده و شکلی نرمال دارد که طول عمر مفید آن به طور میانگین 8 سال است اما توصیه می شود هر 2 تا 3 سال یکبار در بدن دام عوض شود اما یک نوع مگنت شبکه ای وجود دارد که کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها را بالاتر برده و میزان اثربخشی و جذب مواد اضافی در بدن دام را بیشتر می کند این مگنت ها احتمال عبور مواد اضافی را به صفر می رساند و سلامت دام را تضمین می کند.

چگونه آهنربا یا مگنت های دامی را به دام می خورانند

در ابتدا باید گفت بزرگترین مزیتی که این مگنت ها دامی دارند بی آزار بودن آنها برای دام است که اگر تا پایان عمر گاو در بدن او بماند ضرری به گاو نمی رساند. اگر آهنربا یا مگنت دامی را می خواهید به گاو بخورانید اگر در سنین چند ماهگی وارد عمل شده باشید بسیار مزیت بزرگی برای دامدارد دارد زیرا گوساله کوچک است و می توان راحت تر دام را مهار کرد سپس بعد از مهار دام باید دستگاه مگنت خوران را وارد دهان و سپس ادامه و به بخش نگاری دام برسانید بعد از رسیدن به نقطه مورد نظر با ضربه مگنت را در قسمت پایانی نگاری جاسازی کنید سپس دستگاه مگنت خوران را از دهان دام بیرون بیاورید. کار به اتمام رسیده است حال دیگر کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها را به مرور می توانید مشاهده نمایید.

آیا جای مگنت فقط در نگاری دام است؟

نگاری دام یا نوشخوار کننده یکی از بخش های اصلی بدن گاو بدن خوردن علوفه می باشد چراکه فرم و جداره نگاری به صورت لانه زنبوری است و به نوعی عملکرد آن جذب مواد اضافی و یا خارجی بدن می باشد به نوعی این مواد به بدنه گاری می چسبند که در نهایت به صفاق راه پیدا می کند. این مواد اضافی و غیر قابل هضم پس از مدتی در صفاق باعث تورم و چرک می شوند. در نتیجه برای درست ایفا کردن نقش کاربرد مگنت دامی در سلامت دام ها بهترین مکان را نگاری قرار داده اند تا دام و دامدار ضرری نبیند. شما برای خرید گوسفنده زنده و استعلام از قیمت روز آن می توانید به سایت ما مراجعه نمایید.

مزایا و معایب استفاده از مگنت دامیمزایا و معایب استفاده از مگنت دامی 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید