مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

مهم ترین فواید زود شیر گیری گوسفند و بره چیست؟

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 11 اسفند ، 1399

فواید زود شیرگیری گوسفند و بره 

گوسفند حیوانی ارزشمند است افرادی که دارای گله های گوسفند و بره هستند گوسفندان بسیار برایشان ارزشمند است علاوه بر آن گله دار می خواهند بره ها سریع بزرگ شوند و همچنین از شیر گوسفند بهره مند شوند. بنابراین یکی از فواید زود شیر گیری گوسفند و بره افزایش شیر دهی گوسفند، رشد سریع بره است.

مزایای زود از شیرگیری گوسفند و بره مزایای زود از شیرگیری گوسفند و بره  

اهمیت گوسفند و بره برای دامپروران

گوسفند حیوانی با ارزش است دامپروران همواره به دنبال روش هایی برای باروری گوسفندان و افزایش بره برای افزایش تعداد گوسفند در گله هستند. بدین منظور به دنبال دستیابی به فواید زود شیر گیری گوسفند و بره هستند در ادامه به بررسی فواید زود شیر گیری گوسفند و بره می پردازیم. 

فواید زود شیر گیری گوسفند و بره

در نگاه اول جدا سازی گوسفند از بره کاری منصفانه نیست ولی نگهداری گوسفند و بره در کنار هم برای مدت طولانی اثرات منفی برای گوسفند و بره خواهد داشت. علاوه بر آن با جداسازی آنها سود بیشتری به صاحب گوسفند می رسد.

آماده سازی سریع گوسفند برای آبستنی بعدی

اغلب افراد بره ها را سریع تر از گوسفندان جدا می کنند تا گوسفند دوباره آبستن شود. در واقع فاصله زمانی بین دو زایمان گوسفند کوتاه تر می شود.

افزایش وزن بره ها

یکی از تاثیرات از زود شیرگیری بره ها، افزایش وزن بره می باشد. یکی از بارزترین دلایلی که افراد بره ها را زود از شیر می گیرند، رشد سریع بره و رسیدن به دوران بلوغ است. افرادی که دارای گوسفند هستند می خواهند در کمترین زمان ممکن بره ها بزرگ شوند و به باروری و شیردهی برسند در نتیجه سریع بره ها را از مادر جدا می کنند تا بره سریع به گوسفند بالغ تبدیل شود تا آنها برای گوشت و یا گوسفندان شیرده آماده شوند.

زمان مناسب از شیرگیری بره و گوسفندزمان مناسب از شیرگیری بره و گوسفند 

فروش شیر و افزایش سودهی

یکی دیگر از فواید زود شیر گیری گوسفند و بره استفاده بیشتر از شیر گوسفند می باشد. افراد با جدا کردن بره از مادرش، به دوشیدن شیر گوسفند ادامه می دهند و از فروش آن به سود دهی بیشتر می رسند. البته دوشیدن شیر گوسفند در مقایسه با مکیدن بره اثرات منفی کمتری برای گوسفند دارد. شیر گوسفند برای افراد بسیار ارزشمند است در نتیجه در زمان شیردهی سعی دارند بیشترین میزان شیر را از گوسفند به فروش برسانند.

از شیرگیری بره گوسفند باید چگونه انجام شود؟

زود شیر گیری گوسفند و بره به این معنی است که تغذیه بره از شیر به علوفه و یا کنسانتره تغییر می کند. این تغییر تغذیه به ضرر بره و گوسفند نخواهد بود.  نکته مهم در تغییر تغذیه بره، استرس بره و مادر است که برای کاهش استرس باید مادر و بره به صورت کامل از یکدیگر جدا شوند در واقع نگهداری بره و گوسفند در مجاورت یکدیگر در شرایطی که گوسفند نتواند به بره شیر دهد برای گوسفند و بره استرس زا است.

بهترین مکان جداسازی گوسفند و بره باید چه ویژگی داشته باشد؟

اغلب افراد در فرآیند زود شیر گیری گوسفند و بره در گوشه ای از محل نگهداری گوسفندان فضایی را توسط میله، نرده و یا چوب جدا می کنند تا بره ها را در آن مکان نگهداری کنند. در این روش استرس گوسفند و بره از بین نمی رود چرا که هر دوی آنها یکدیگر را می بینند و تنها به یکدیگر دسترسی ندارند بهتر است در فضایی جدا از آغل گوسفندان، بره ها را نگهداری کرد. البته جداسازی گوسفند و بره ها به صورت کاملا مجزا به هزینه و مکان بیشتری نیاز دارد.  

نکات مهم در خصوص فواید زود شیر گیری گوسفند و بره

جهت دستیابی به فواید زود شیر گیری گوسفند و بره باید نکاتی را رعایت کنید تا بره و گوسفند با مشکل مواجه نشود. دامپروران برای افزایش سود خود بره ها را از گوسفندان جدا می کنند و تایم شیردهی گوسفند را کاهش می دهند با این وجود لازم است نکات زیر را رعایت کنند.

تهیه کنسانتره و علوفه مطلوب با کیفیت

برای دستیابی به فواید زود شیر گیری گوسفند و بره باید کنسانتره ی با کیفیتی را دامپرور تهیه و در مکان مناسبی نگهداری کند. در روز های اول امکان دارد بره به صورت کامل از کنسانتره تغذیه نکند و مقداری از آن در آغل بماند در نتیجه دام پرور باید کنسانتره باقی مانده را جمع آوری کرده و کنسانتره جدید و تازه تهیه کند.

ورود بره به گله

بره پس از اینکه توانست از کنسانتره تغذیه کند باید وارد گله شود. با ورود بره به گله دام پرور بره ها را برای پرواربندی و عرضه به بازار گوشت و یا به عنوان گوسفندان شیرده گله آماده می کند. 

توجه به وزن بره قبل از شیر گرفتن و بعد از شیر گرفتن

علاوه بر توجه به فواید زود شیر گیری گوسفند و بره باید به وزن بره توجه داشت. بره نباید وزن از دست دهد البته در هفته اول کاهش وزن امری طبیعی است ولی باید با شروع تغذیه علوفه ای بره باید افزایش وزن داشته باشد.

توجه به سن بره در زمان از شیر گرفتن

هر چه فواید زود شیر گیری گوسفند و بره برای دامپروران اهمیت داشته باشد نباید قبل از سن  5 تا 6 ماهگی بره انجام شود. دام پزشکان توصیه می کنند که بره ها تا 6 ماهگی از شیر گوسفند تغذیه کنند و پس از آن، تغذیه بره ها با علوفه و کنسانتره شروع شود چرا که تا 6 ماهگی بره به مواد مغذی شیر گوسفند نیاز دارد.

نتیجه گیری

برای دامپروران تعداد گوسفند، میزان شیردهی، رشد سریع بره ها بسیار اهمیت دارد. بدین منظور به دنبال روش هایی هستند که بتوانند به موارد نام برده دست یابند. طبق آنچه گفته شد علاوه بر توجه به فواید زود شیر گیری گوسفند و بره باید به نکات بسیاری که سبب رشد بره و سلامت گوسفند مادر است توجه کرد. شما برای خرید گوسفنده زنده و اطلاع از قیمت روز آن می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل زود شیرگیری بره و گوسفنددلایل زود شیرگیری بره و گوسفند

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1