مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

تاثیر شرایط نگهداری بر کیفیت تخم مرغ

نویسنده : Alivesheep
تاریخ ثبت : 20 دی ، 1399

تاثیر شرایط نگهداری تخم مرغ بر حفظ کیفیت آن

تخم مرغ در دسته ی مغذی ترین غذاهای پروتئینی قرار دارد. شرایط نگهداری تخم مرغ باید به گونه ایی باشد که کیفیت اولیه شان حفظ شود. در صورتی که شرایط نگهداری ایده آل نباشد ممکن است مشخصه هایی همچون وزن، واحد haugh، ابعاد زرده تخم مرغ و PH تغییر کنند. بنابراین باید نگهداری تخم مرغ به صورت اصولی انجام شود. در این مقاله سعی داریم تا بهترین شرایط نگهداری را برای حفظ کیفیت تخم مرغ شرح دهیم.

نگهداری تخم مرغ های ماشینی

تخم مرغ های ماشینی که در انبارهای بزرگ نگهداری می شوند معمولا پس از تولید مستقیما وارد بازار می شوند. چرا که دارای تاریخ مصرف مشخصی هستند. این دسته از تخم مرغ ها اگر در زمان تعیین شده مصرف نشوند معمولا تغییر ظاهر می دهند. در زیر چند ویژگی تخم مرغ تاریخ مصرف گذشته را بیان کرده ایم:

  • نازک شدن پوست تخم مرغ
  • تغییر رنگ پوست تخم مرغ
  • بالا رفتن غلظت زرده تخم مرغ
  • ایجاد سوراخ های کوچک روی پوست تخم مرغ
  • بوی نامطبوع تم مرغ

تخم مرغ ماشینی در عرض 45 روز و به دور از نور آفتاب در شرایط پاستوریزاسیون تولید می شود. ارزش تغذیه ایی تخم مرغ های ماشینی تا زمانی که تاریخ مصرف شان نگذشته باد حفظ می شود. این تخم مرغ ها معمولا دارای ظاهر یکسانی هستند و برای حفظ کیفیت شان باید آنها را در یخچال با دمای مناسب نگهداری کرد.

تاثیر شرایط نگهداری تخم مرغ بر حفظ کیفیت آنتاثیر شرایط نگهداری تخم مرغ بر حفظ کیفیت آن

تخم مرغ ها را همیشه در کارتن خود نگه دارید

این عادت که همیشه بعد از خرید تخم مرغ آن را از جعبه یا کارتنش بیرون بیاوریم و آنها را درون کاسه ی یخچال قرار دهیم، عادت مان بوده است. شاید این چیدمان منظم تر به نظر برسد؛ اما نگهداری تخم مرغ درون بسته بندی تخم مرغ پیشنهاد ماست. چرا که کارتن و جعبه ی بسته بندی از تخم مرغ در برابر بوهای غذایی درون یخچال از طریق منافذ پوست تخم مرغ محافظت می کند. تخم مرغ ها درون بسته بندی منسجم تر هستند و این مانع از آسیب رسیدن و تغییر شکل زرده تخم مرغ می شود. شادابی و سالم بودن تخم مرغ ها درون جعبه چندین برابر افزایش می یابد. علاوه بر این جعبه هایی که روی آنها تاریخ مصرف تخم مرغ نوشته شده، همیشه به شما یادآوری می کند که قبل از پایان تاریخ تخم مرغ ها را مصرف کنید. علاوه بر این تاریخ نگهداری تخم مرغ 3 تا 5 هفته افزایش می یابد.

آخرین مطالب تکمیلی سایت قیمت گوسفند زنده را در این بخش دنبال نمایید

نحوه نگهداری گوشت گوسفندی

بهترین روش برای نگهداری گوشت

اهمیت رعایت بهداشت در نگهداری گوسفند

تاثیر شرایط دمایی بر حفظ کیفیت تخم مرغ

نگهداری تخم مرغ در کاسه هایی که بر روی در یخچال تعبیه شده اند یک کار اشتباه و رایج است. بهترین کار این است که تخم مرغ را داخل خود قفسه های یخچال قرار داد تا دما ی آنها را خنک نگه دارد. بهتر است تخم مرغ را درون کارتن خودشان در قفسه های میانی یخچال قرار دهید. چرا که این نقاط از یخچال دارای ثابت ترین دمای ممکن هستند. اما درب یخچال به دلیل باز و بسته شدن مداوم دمای نامنظمی را دارا است. دمای نگهداری تخم مرغ 45 درجه فارنهایت است که باعث حفظ کیفیت تخم مرغ می شود. 

تاثیر شرایط دمایی بر حفظ کیفیت تخم مرغتاثیر شرایط دمایی بر حفظ کیفیت تخم مرغ

تخم مرغ ها را وارونه نگهداری کنید

اگر دقت کرده باشید در هنگام خرید تخم مرغ معمولا طرف تیز تخم مرغ روبه بالا است و طرف گردتر پایین است. اما اگر می خواهد تخم مرغ ها زرده ی سالم تری داشته باشند بعد از خرید آنها را وارونه کنید. این کار به دلیل این است که طرف گردتر  دارای منافذ هوایی است که باعث می شود زرده تازه تر و ماندگار تر بماند. در حین وارونه کردن تخم مرغ ها مطمئن شوید که کارتن یا جعبه تخم مرغ تمیز و سالم است. چرا که باکتری ها و میکروب های روی کارتن های کهنه به سرعت از طریق منافذ پوسته تخم مرغ وارد زرده و سفیده می شوند. همیشه بعد از تمام شدن تخم مرغ کارتن آنها را دور بیندازید و برای بار دوم از آن برای نگهداری تخم مرغ یا هر مواد غذایی دیگر استفاده نکنید.

هیچوقت تخم مرغ را نشورید

تخم مرغ دارای پوست سفت و مقاومی است که به راحتی میکروب ها و باکتری ها درون آنها نفوذ نمی کنند. بعضی افراد وسوسه می شوند که بعد از خرید تخم مرغ آنها را شسته و سپس درون یخچال قرار دهند. تخم مرغ محلی را به دلیل اینکه منافذ کمتری دارد می توانید بشورید و سپس درون یخچال قرار دهید. اما تخم مرغ های ماشینی چون هم یک دست و هم تمیز هستند به شستشو نیازی ندارند. اما حتما بررسی کنید که تخم مرغ ها نشکسته باشند. چرا که ممکن است بوی نامطبوع تخم مرغ شکسته سایر تخم مرغ ها را نیز خراب کند. اگر تخم مرغ شکسته دید ابتدا زرده و سفیده را از هم جدا کنید و سپس آنها را درون کاسه ایی بریزید و در یخچال قرار دهید. معمولا زرده تا دو روز درون یخچال سالم می ماند و سفیده نیز به مدت 4 روز در یخچال قابل نگهداری است.

نگهداری تخم مرغ در ظرف های با درب بسته اشتباه است

 تخم مرغ ها اگر درون بسته بندی های درب بسته باشند هیچ هوای تازه ایی به آنها نمی رسد. این کار مانع از تازه ماندن تخم می شود. علاوه بر این نگهداری تخم مرغ در ظرف درب بسته باعث کاهش وزن تخم مرغ و پوسته آن می شود. نازک شدن پوست تخم مرغ نیز منجر به از بین رفتن بافت لایه میانی تخم مرغ و زودتر خراب شدن تخم مرغ می شود. تخم مرغ هایی که اصولی نگهداری شوند به مدت 3 تا 5 هفته تازه می مانند. اما اگر احساس کردید که پوست تخم مرغ تغییر رنگ داده یا نازک شده یقین پیدا کنید که تخم مرغ کیفیت اولیه خود را از دست داده است. تخم مرغ های با پوست نازک دارای بوی بسیار نامطبوعی پس از باز شدن هستند و همچنین یک لکه ی سفید رنگ درون آنها ایجاد می شود.

شرایط صحیح نگهداری تخم مرغشرایط صحیح نگهداری تخم مرغ

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1