مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

قسمت های مختلف گوشت گوسفندی

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 18 مرداد ، 1401

قسمت های گوشت گوسفندی شامل بخش های مختلفی است که هر کدام حجم های مختلفی از گوشت، چربی و استخوان دارند. قسمت های گوشت گوسفندی را می توان به دو بخش بالا، پایین و قسمت های جانبی تقسیم بندی نمود که شامل قسمت هایی از جمله گردن، دنده، راسته، سینه، ران، ماهیچه، شکمبه، سیراب، شش، طحال و زبان گوسفندی می بشاد. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی بخش های مختلفی از گوشت گوسفندی بپردازیم.

معرفی قسمت های گوشت گوسفندی

گوشت گوسفندی و یا گوشت بره، گوشتی است که امروزه تقاضای بسیاری در بین محصولات گوشی دارد و از گوسفندان پرورش یافته در دامداری های معتبر تهیه می شود. این محصولات که شامل استخوان ها و چربی ها می شود، دارای نسبت به گوشت گاو و گوساله طبع گرمتری دارند.

به طور کلی می توان گفت یک گوسفند در طول زندگی خود دارای سه نوع گوشت است. گوشتی که در سن زیر 1 سال یا 12 ماه از گوسفند عرضه می شود، به عنوان گوشت بره شناخته می شود. گوشتی که از گوسفند در سال دوم آن تهیه می شود، گوشت هاگت و در سنین بالاتر به عنوان گوشت گوسفند شناخته می شود. 

این نوع گوشت ها امروزه از محبوب ترین خوراک ها به خصوص در فرهنگ غذایی آسیای جنوبی به شمار می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد قسمت های گوشت گوسفندی مطالب بیشتری را بیان کنیم.

معرفی قسمت های مختلف گوشت گوسفندی

معرفی قسمت های مختلف گوشت گوسفندی

گوشت گردن و پاچه

گوشت گردن را می توان از جمله بهترین بخش های گوشت گوسفند دانست که در انواع مختلفی از خورشت ها، آبگوشت، سوپ و یا کتلت ها استفاده شده و به تکه های کوچکتری خرد می شود. بهترین قسمت های این گوشت را می توان بخش هایی دانست که به صورت یک تکه تک رنگ با لایه ای چربی روی آن قرار داشته باشد.

گوشت گردن به عنوان یکی از قسمت های گوشت گوسفندی چون با تحرک بالایی همراه بوده است، از کیفیت خوبی برخوردار است. گوشت گردن سرشار از آهن می باشد و می تواند منبع بسیار خوبی برای امگا 3 و پروتئین ها باشد. اگر قصد دارید تا این قسمت های گوشت گوسفندی را پخت کنید، پیشنهاد می شود تا چربی های اضافی را جدا کرده و گوشت گردن را به قسمت های کوچکتر برش بزنید.

همچنین در مورد پاچه می توان گفت این قسمت از جمله معروف ترین بخش های گوسفند است که دارای مقادیر زیادی ژلاتین و اسید های چرب اشباع می باشد و می تواند خاصیت های بسیاری را برای بدن داشته باشد.

گوشت گردن و پاچه گوسفندی

گوشت گردن و پاچه گوسفندی

گوشت دنده و راسته

گوشت دنده از خوشمزه ترین بخش های گوشت گوسفندی است که پرچرب و بسیار خوشمزه می باشد. همانطور که می دانید، از گوشت دنده گوسفند برای پخت شیشلیک یا کباب دنده معروف استفاده می شود.

بخش دیگر راسته گوسفندی از دیگر قسمت های گوشت گوسفندی است که معمولا چربی آن کمتر بوده و در نزدیکی ستون فقرات گوسفند قرار دارد. میزان حجم این نوع گوشت در هر گوسفند به طور میانگین 3 کیلو گوشت است و از آن می توان برای پخت انواع مختلفی از کباب ها و سایر غذا ها استفاده کرد. گوشت این قسمت می تواند برای افرادی که در قسمت ستون فقرات خود دچار ضعف هستند، مفید باشد.

جالب است بدانید که کباب برگ از راسته گوسفندی به عنوان بخشی از قسمت های گوشت گوسفندی تهیه می شود که این بخش مربوط به عضو کم تحرک گوسفند است.

گوشت دنده و راسته گوسفندی

گوشت دنده و راسته گوسفندی

گوشت فیله، سینه و ماهیچه از قسمت های گوشت گوسفندی

فیله و گوشت سینه گوسفندی از دیگر قسمت های گوشت گوسفندی است. گوشت فیله شامل گوشت ناحیه های پشت کمر، قسمت زیر راسته و پشت جگر سفید می باشد که نسبت به گوشت راسته نرم تر و صاف تر است. این گوشت می تواند در غذاهایی همچون چنجه و کباب چنجه به کار برده شود.

گوشت سینه و سرسینه در قسمت زیرین گوسفند قرار دارد که می توان آن را از دنده ها جدا کرده و با سبزیجات معطر برای پخت کباب های لذیذ و انواع دیگری از غذاها استفاده نمود. این قسمت باید به آرامی پخته شود و می توان قسمت چربی آن را جدا کرد.

همچنین گوشت ماهیچه گوشتی بدون چربی و از بهترین قسمت های گوشت گوسفندی است که بافت نرمی دارد و می توان از آن برای پخت غذاهایی از جمله باقالی پلو به همراه ماهیچه استفاده نمود.

گوشت فیله، سینه و ماهیچه از قسمت های گوشت گوسفندی

گوشت فیله، سینه و ماهیچه از قسمت های گوشت گوسفندی

قلوه گاه، ران و پاچه

قلوه گاه یا کلیه، که دارای طبع سردی و خشکی است، بخشی از گوشت گوسفندی است که هضم آن سخت تر بوده و بهترین نوع آن برای گوسفندانی است که جوان هستند و تازه بوده باشند. از چرخ کرده این قسمت از گوشت گوسفندی برای تهیه کباب کوبیده استفاده می گردد.

ران گوسفندی که در انتهای لاشه گوسفند قرار دارد، از قسمت های خوش گوشت گوسفند است که می تواند در تهیه کباب حسینی همراه با فلفل سبز، پیاز و ... مزه بسیار خوبی برای غذای شما به ارمغان بیاورد. 

قلوه گاه و ران گوسفندی

قلوه گاه و ران گوسفندی

محصولات جانبی گوسفندی

بخش دیگری از گوشت گوسفندی تحت عنوان محصولات جانبی شناخته می شوند که این قسمت ها را می توان تحت دو قسمت زبان گوسفندی و سیراب شیردان تقسیم بندی نمود. زبان گوسفند که یک عضله فعال بوده است، طعم بسیار خوبی دارد و دارای خواص گوناگونی از جمله سرشار از پتاسیم و سدیم بودن، تقویت سیستم ایمنی و ... است. 

همچنین سیرابی بخش دیگری از محصولات جانبی گوسفند است که بخشی از معده حیوان بوده و از جمله خوراک های محبوب در ایران به شمار می آید. این قسمت به دلیل بوی نامطبوع باید به صورت کامل شسته شده و در هنگام پخت با ادويه های گوناگون پخت گردد تا بوی آن حذف گردد. این قسمت نسبت به گوشت قرمز گوسفند، کلسترول بالایی ندارد و کم کالری تر است.

شما برای خرید گوسفنده زنده می توانید با مشاوران ما تماس تماس بگیرید. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات مربوط به گوشت گوسفندی بازدید نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1