مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 18 آذر ، 1400

خرید دام زنده برای پرواربندی

پرواربندی به مفهوم تغذیه و رشد دام های سبک و لاغر است که به منظور تولید محصولات گوشتی، پرورش داده می شوند اما مهمترین نکته در این نوع فعالیت ها، تعیین زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پرواربندی است که باید از جهات مختلف بررسی شده و برطبق این عوامل زمان آن تعیین گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد بهترین زمان خرید دام زنده اطلاعات بیشتری را بیان کنیم.

دامپروری

دامداری به مفهوم پرورش، مدیریت و مراقبت از حیوانات است که در آن خصوصیات و رفتارهای ژنتیکی حیوانات با هدف تامین نیاز و سودآوری توسعه می یابد. امروزه بخش مهمی از هر جامعه برای امرار معاش خود به دامداری ها وابسته هستند.

حیوانات محصولات غذایی متنوعی با ارزش غذایی بالا در اختیار ما قرار می دهند. بنابراین ، آنها به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارند. حیوانات به منظور پاسخگویی به تقاضای زیاد مواد غذایی، به صورت تجاری پرورش می یابند. یکی از محصولات مهم این صنعت، محصولات لبنی از حیواناتی مانند گاو ، گاومیش ، بز ، منابع غنی پروتئین می باشد.

مهم ترین گروه محصولات دامداری ها که غذای غنی از مواد مغذی را برای ما تأمین می کنند، گوشت آنها است که از حیواناتی مانند گوسفند، گاو، مرغ و ... تامین می گردد.

انواع دام برای پرواربندی

انواع دام برای دامپروری

پروار بندی

پروار بندی به مفهوم تغذیه دام لاغر و سبک وزن است که باید در طول یک مدت مشخص به یک دام چاق تبدیل شود. سود دهی این شغل حاصل از فروش دام تامین می شود که بخشی از آن باید صرف هزینه های خوراک و نگهداری دام شود. پرواربندی می تواند شغلی پربازده و مناسب برای روستاییان و عشایر باشد که می توانند از تجربه خود برای پرورش دام استفاده کنند. اما این شغل سختی های خود را دارد که نیازمند دانش و علم و تجربیات مختلفی و نگهداری های بعضا شبانه از دام ها و نظارت بر سلامتی و تغذیه دام است.

پرواربندی گوسفند

پرواربندی گوسفند

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید بسته به قصد دامدار می تواند متفاوت باشد. نکته ای که باید در مورد این موضوع بیان کرد آن است که دامدارانی که قصد دارند تا جهت تولید گوشت و تولید محصولات دامپروری، دام هایی را تهیه کنند، لازم است حتما در زمان مناسب این کار را انجام دهند. به طور کلی بهترین زمان برای خرید دام زنده برای پرواربندی را می توان فصل تابستان دانست.

در مورد چرایی این زمان برای خرید دام زنده برای پرواربندی می توان گفت:

  • قیمت بره ها در تابستان به علت ازدیاد جمعیت و افزایش تقاضا، پایین تر از فصل های دیگر است.

  • با خرید دام زنده برای پرواربندی در این بازه زمانی، شما می توانید طی دو فصل، دوره پروار بندی را انجام دهید.

  • با خرید دام زنده برای پرواربندی در این زمان، در طول دوره پروار بندی استخوان بندی ها تکمیل می شود.

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پرواربندی

دام مناسب برای پرواربندی در چه زمانی باید تهیه شود؟

زمان خرید دام زنده برای پرواربندی می تواند از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گیرد که دو مورد از آنها را می توان مهم ترین آن دانست. مورد اول زمانی است که خرید دام زنده برای پرواربندی در کمترین قیمت خود خریداری شود. همانطور که در قسمت قبل هم توضیح دادیم، فصل تابستان به علت وضعیت مناسب پرورش گوسفندان و بره ها می تواند از این جهت زمان مناسبی برای خرید تلقی شود.
مورد دیگر قصد دامپرور است. اگر هدف از پرورش گوسفندان، فروش شیر و فرآورده های آن می باشد، لازم است زمان خرید دام زنده برای پرواربندی در فصل شیردهی آنها انجام شود. همچنین در خرید این دام ها باید گفت تشکیل گله شیری می تواند از طریق خرید میش هایی با پستان های بزرگ بسیار مناسب تر باشد که مزیت دیگر آن، تولید بره های قوی است. همچنین در ادامه این مورد باید گفت اگر هدف از خرید، پوست این دام ها باشد، بهترین زمان فصل زایمان آنهاست و به طور کلی زمان مناسب برای خرید گوسفند نر یا قوچ، حداقل 2 ماه قبل از فصل جفتگیری می باشد. برای خرید بره زنده و استعلام از قیمت روز گوسفنده زنده می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.  

بهترین زمان تهیه دام برای پرواربندی

بهترین زمان تهیه دام برای پرواربندی

زمان مناسب و لازم در خرید دام گوسفند،بره، گاو و گوساله برای پرواربندی

برطبق تجربه می توان گفت زمان خرید دام زنده برای پرواربندی، زمانی است که دام در سن 12 تا 18 ماهگی باشد. غالبا دامداران، گوسفندان را در سن یکسالگی شان می خرند اما در این زمان به علت عدم تجربه زایمان، نمی توان مشخصات این دام ها را به خوبی تشخیص داد. ذکر این نکته نیز لازم است که زایمان میش ها در ایران معمولا در اوایل بهار یا اواخر زمستان است. 

با این حال همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم، بهترین زمان خرید دام برای دامدارانی که قصد پرواربندی و تولید گوشت و محصولات از این قبیل را دارند، در اوایل تابستان است که در این زمان خرید بره های شیری از نژاد گوشتی می تواند هم از نظر هزینه های پایین تر نسبت به دیگر زمان ها و هم از نظر آنکه سیستم استخوان بندی آن ها تکامل یافته است، مناسب باشد.

فصل مناسب برای پرواربندی

مکان‌ های بهتر و مناسب‌تر جهت خرید دام زنده برای پرواربندی

در مورد مکان های عرضه دام جهت خرید دام زنده برای پرواربندی می توان گفت بهترین امکان خرید از روستاها و مراکز فروش تایید شده از سوی دامپزشکی می باشد. در این اماکن می توانید بیشترین تعداد بره و گوسفندهایی که مدنظرتان است را از نژاد های مختلف انتخاب و تهیه نمایید. 

در انتها باید گفت بهترین نوع دام برای پرورش دام ها نژاد های گوشتی هستند که هر سال در دو دوره زمانی فروش آنها انجام می شود. هزینه های پرواربندی می تواند شامل هزینه های متخلفی شود اما نیمی از این هزینه باید صرف خرید بره های مناسب گردد تا هزینه های رشد و پرورش دام ها به درستی صرف شده و هدر نرود.

شما می توانید برای خرید گوسفند زنده با مشاوران ما تماس بگیرید و همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1