مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری کدامند؟

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 1399/08/27

بررسی مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری

صنایع دامپروری از مهم ترین صنایع برای انسان ها است که بخش عمده ای از نیاز تغذیه انسان ها از طریق این واحد ها برطرف می شود. امام برای افزایش بازدهی این صنایع، لازم است از مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری استفاده شود. در این مقاله می خواهیم به معرفی تجهیزات و لوازم دامپروری بپردازیم و با آنها آشنا شویم.

بررسی و خرید انواع تجهیزات دامداریبررسی و خرید انواع تجهیزات دامداری و دامپروری

تجهیزات و لوازم دامپروری

امروزه یکی از صنایع بسیار مهم در دنیا، صنایع دامپروری، مرغداری و پرورش طیور می باشد که این صنعت ارتباط مستقیمی با تغذیه و تامین غذای انسان ها دارد. از این جهت، صنعت دامپروری همواره مورد توجه کشورهای مختلف می باشد و برای آن تجهیزات و لوازم مختلفی در نظر گرفته شده است.
استفاده از این تجهیزات سبب می شود تا بهره وری و به نسبت آن کیفیت تولیدات افزایش یافته و دخالت نیروی انسانی کاهش یابد. با مکانیزه شدن فرآیند های مختلف در صنعت دامپروری، روش های سنتی کنار گذاشته می شود و این سبب می شود تا صاحبان این صنایع بتوانند با تکنولوژی روز و نظارت صحیح بر پروسه ساخت، محصولاتی با کیفیت بالا را ارائه دهند. اما مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری چیست و این تجهیزات کدامند؟ اصولا از چه وسایلی در صنایع دامپروری استفاده می شود و کاربرد و ویژگی های مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری چیست؟ این مقاله، مجموعه سوالات زیر را پاسخ می دهد.

بررسی مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری در قسمت شیردوشی

اگر بخواهیم مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری را برای فعالیت در این عرصه بیان کنیم، می توان در ابتدا به تجهیزات شیردوشی اشاره نمود. دستگاه های شیردوشی به دو صورت سیار و ثابت استفاده می شود. این دستگاه همچنین در مدل های شیردوش گوسفندی، گاوی، شیردوش الاغی، شتردوش و بزدوش ساخته می شوند. شیردوش های سیار با توجه به اینکه تجهیزات شیردوشی روی آنها نصب شده، می توانند به صورت یک دستگاه فشرده به راحتی در مکان های مختلف استفاده شوند. ظرفیت این شیردوش ها بین 20 تا 50 لیتر می باشد. همچنین در مورد این نوع از مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری باید گفت، به طور کلی تجهیزات شیردوشی از پمپ خلا، بیدون شیر، لاینر، پمپ تخلیه شیر، لوله های انتقال دهنده، جت رکاب، خرچنگی و... تشکیل می شوند. 

لیست تجهیزات دامپروریلیست تجهیزات دامپروری 

مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری در قسمت درمان و اصلاح سم

تجهیزات درمان و اصلاح سم، وسایلی هستند که از آنها برای سم چینی، کف تراشی و ضدعفونی کردن و سایر مقاصد پزشکی، استفاده می شوند. از جمله این تجهیزات می توان به سم چین ها، رنت های سم تراش، کفش تراش، کفش های درمانی برای حیوانات، اسپری های نرم و ضد عفونی کننده، باند، چسب و... اشاره نمود. مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری معمولا از برند های آلمان و یا پاکستان وارد می شوند. به عنوان مثال می توان به اسپری های نرم و ضد عفونی کننده سم مخصوص برای گاو، اسب و... اشاره نمود که از عفونت سم و ژل آلمانی استفاده می شود.

تجهیزات انتقال جنین و تلقیح

تلقیح یک نوع روش تولید مثل است که در نمونه مصنوعی آن، اسپرم از حیوان نر گرفته شده و در دستگاه تناسلی ماده تخلیه می شود. این روش جنین و تلقیح که باید توسط تکنیک های خاص خود انجام شود، با استفاده از یک سری وسایل و تجهیزات انجام می شود که این تجهیزات عبارتند از:

 • انواع سرنگ ها از جمله سرنگ های پایوت، غلاف های دوبل، روکش، پایوت های ذخیره برای اسپرم، سیدرهای گاو و گوسفند، خرک های مخصوص، اسفنج و هورمون، اسپکولوم ها و...
 • بخشی از مناسب ترین تجهیزات و لوازم دامپروری را تجهیزات انتقال جنین و تلقیح تشکیل می دهند که می توانند برای دام هایی که نمی توانند عمل جفت گیری را انجام دهند و یا به بیماری های واگیر دار مبتلا هستند، مورد استفاده قرار گیرد. 

تجهیزات نعل بندی تجهیزات نعلبندی 

تجهیزات دامپزشکی و پشم چین ها

بخش مهم دیگر تجهیزاتی که حتما در دامپروری ها استفاده می شود، لوازم و تجهیزات دامپزشکی هستند. این تجهیزات، وسایلی هستند که با کمک آنها می توان سلامت دام و حیوانات را بررسی کرده و مشکلات آنها را بهتر تشخیص دهیم. از جمله نمونه های این تجهیزات می توان به سرنگ های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، مدل های مختلف پنس های جراحی، سر سوزن های یکبار مصرف، تجهیزات جراحی، قیچی های جراحی، نخ ها و بخیه ها، سوند ادراری، دهان بازکن های کوچک و دام بزرگ و... اشاره نمود. برخی از مدل های این تجهیزات ساخت کشور ایران و برخی محصولاتی از کشور آلمان، پاکستان، کره ای، چینی و... می باشد. دسته دومی که در تیتر نیز به آن اشاره شد، دستگاه های پشم چین می باشد که می تواند از برند های معتبر آلمان، سوئیس، استرالیا و انگلستان ... باشد. این تجهیزات به صورت تیغه و شانه دستگاه پشم چینی ارائه می شوند.

ديگر تجهيزات دامپروری

از دیگر تجهیزات دامپروری همچنین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جک های زایمان

 • انبر کشویی

 • سطل های شیردهی و شیردوش

 • شماره گوش های فلزی یا پلاستیکی

 • تجهیزات قطع شاخ از جمله انبر شاخ شکن یا سیم و کش آن

 • آبخوری های اتوماتیک از جنس پلاستیک یا فلز

 • قلاب گوساله کش

 • طناب زایمان

 • و ....

چند وسیله دیگر کاربردی نیز در صنایع دامپروری وجود دارند که از اهمیت خود برخوردار می باشند. این تجهیزات اعم از میکسر های دامداری، آسیاب ها و علوفه خردکن ها می باشند. میکسر های دامداری که وسیله ای برای همنواخت نمودن مواد غذایی مختلف دام از جمله جو، سبوس، کنجاله تخم پنبه و... استفاده می شود. آسیاب های دامداری برای خرد و تکه تکه کردن مواد مغذی مانند ذرت، جو، گندم و ... استفاده می شود. علوفه خرد کن ها نیز برای ریز ریز کردن علوفه خشک و تر استفاده می شود تا هضم غذا برای دام راحت تر شود.
شما می توانید برای اطلاع از قیمت روز گوسفنده زنده با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

فروش لوازم دامداریفروش لوازم دامداری 

برای خرید دام زنده می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید