مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نکات مهم خرید گوشت و مرغ در شرایط کرونا

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 1399/08/26

نحوه خرید و مصرف گوشت قرمز و گوشت مرغ در روزهای کرونایی 

وضعیت خرید گوشت و مرغ در کرونا یکی از سوال های پرتکرار در بین مردم است که آیا گوشت و مرغ می تواند منتقل کننده ویروس کرونا باشد. از طرفی نکات مهمی در خصوص خرید گوشت و مرغ در دوره پس از کرونا وجود دارد که باید حتما برای جلوگیری از انتقال ویروس احتمالی رعایت شده و در نظر گرفته شود. با ما همراه باشید تا در این خصوص مطالب بیشتری را بیان کنیم.

نکات مهم در شرایط شیوع کرونا برای خرید گوشت و مرغ نکات مهم در شرایط شیوع کرونا برای خرید گوشت و مرغ  

دوران پس از کرونا

کووید 19 یک نوع ویروس از خانواده ویروس های کرونا است که می تواند باعث ایجاد بیماری هایی از جمله سرما خوردگی، سارس، سندرم تنفسی یا Mers و مشکلات بسیاری در اندام های تنفسی بدن شود. این ویروس در دسامبر 2019 در کشور چین ایجاد و به سرعت در سراسر جهان پخش شد.
با گسترش این بیماری در جهان و قربانی کردن بیش از 1 میلیون نفر در طول 8 ماه گذشته، شرایط جدیدی در جهان به وجود آمده است که ما را ملزم می کند تا در برابر این بیماری، اقدامات پیشگیرانه ای را چه در خانه و چه در محیط بیرون و در فعالیت های روزمره خود در نظر بگیریم. یکی از مهم ترین این فعالیت های روزمره، خرید های روزانه، هفتگی و ماهانه به خصوص در بخش تهیه محصولات پروتئینی از جمله گوشت و مرغ می باشد.

خرید گوشت و مرغ در کرونا

گوشت و مرغ یکی از مهم ترین نیازهای غذایی مردم می باشد که با آمدن ویروس کرونا، این عامل سبب شده است تا مردم اطلاعات بعضا نادرستی در مورد خرید و مصرف گوشت انواع دام و گوشت مرغ در این وضعیت داشته باشند.
به طور کلی با توجه به گفته های پزشکان، تاکنون هیچ نوع شواهدی در مورد آنکه ویروس کرونا از طریق مصرف گوشت دام های اهلی باعث انتقال بیماری به انسان ها شود، به اثبات نرسیده است. در حقیقت ویروس کرونا در قدم اول از طریق مخاط بینی، چشم و دهان وارد بدن فرد می شود. همچنین تاکنون راه انتقال این بیماری به انسان ها از طریق لمس سطوح آلوده از جمله میوه و یا هر ماده غذایی دیگر است و احتمال تکثیر این بیماری از طریق مصرف مواد خوراکی پخته بسیار کم است.

نکات مهم در مورد خرید گوشت و مرغ در کرونا

از جمله نکات مهمی که باید در هنگام خرید گوشت و مرغ در کرونا به آنها توجه شود، می توان گفت:

  • قبل از ورود به محیط بیرون (از درب خانه به بعد)، لازم است تمام تجهیزات پیشگیری از انتقال این ویروس اعم از ماسک و دستکش و یا شیلد های صورت استفاده شود.

  • بسیار مهم است تا خرید گوشت و مرغ در کرونا از فروشگاه های معتبر انجام شود. این بدان دلیل است که گوشت قرمز و مرغ باید در کشتارگاه های معتبر و بهداشتی، آماده و بسته بندی شده و در اختیار شما قرار گیرد.

  • لازم است در هنگام خرید، پروتکل های بهداشتی یعنی فاصله حداقل 1.5 متری و عدم تماس دست و بدن با صورت و محیط بیرون رعایت شود.

  • در هنگام خرید به بسته بندی های گوشت و مرغ و مهر و گرید های روی آن توجه شود. محصولات گوشتی دارای مهر تایید دامپزشکی های کشور و محصولات مرغ دارای سه گرید A,B,A+ می باشد.

چگونگی نگهداری مرغ و گوشت در ایام کروناییچگونگی نگهداری مرغ و گوشت در ایام کرونایی 

مراقبت های لازم پس از خرید گوشت و مرغ در کرونا

حال پس از خرید گوشت و مرغ در کرونا لازم است این محصولات به صورت کاملا شستشو شوند. در واقع لازم است بسته بندی این محصولات با شوینده ها شستشو شده و سپس گوش در یک محیط جدا پاکسازی شود. در این مرحله بسیار مهم است تا پس از خرید گوشت و مرغ در کرونا، به نکات زیر توجه شود:

  • ابتدا لازم است دست ها با آب و صابون شسته شود. سپس با استفاده از دستکش، تمام محیط و سطوح از جمله تخته گوشت و سطوح آشپزخانه، در ابتدای و انتهای آماده کردن گوشت حداقل یکبار ضدعفونی شود.

  • از ظروف دربسته جداگانه برای نگهداری گوشت خام استفاده شود.

  • محل نگهداری گوشت را از بقیه مواد غذایی، جدا کنید.

نکات مهم در هنگام استفاده و پخت گوشت و مرغ

پس از خرید گوشت و مرغ در کرونا و آماده سازی آن، یکی از مهم ترین مراحلی که باید در پخت گوشت و استفاده از آن توجه شود، مرحله پخت آن می باشد. به شرایطی که برای پخت گوشت در ادامه بیان می شود، توجه کنید:

  • هر نوع ماده غذایی از جمله گوشت و مرغ باید در دمای 70 درجه و بالاتر به صورتی که گوشت کاملا مغز پخت شود، پخت گردد.

  • به هیچ عنوان از گوشت های نیم پز و خام در غذای خود استفاده نکنید.

  • حتما در مرحله خرید به محل فروش گوشت و مهر بهداشتی بودن آن توجه کرده تا گوشت در قصابی های معتبر آماده شده باشد.

مطابق با مطالعات علمی، مواد غذایی اگر به مدت 30 دقیقه در دمای 60 درجه پخته شوند، می توانند هر ویروس کرونا را از بین ببرند. همچنین باید به این نکته توجه گردد که غذاهای پخته در یخچال نیز برای مصرف دوباره باید گرم شوند.

جمع بندی

با توجه به تمامی این مطالب بیان شده، باید در این وضعیت پس از کرونا گفت، مردم نباید خود را از خرید گوشت و مرغ و مصرف آنها محروم نمایند. همانطور که می دانید، مواد پروتئینی و در راس آنها گوشت، یکی از مهم ترین منابع برای آنتی اکسیدان ها (که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود)، فیبر، پروتئین، منیزیم و سلنیوم و... می باشد.
مهم ترین نکته ای که در طول پروسه خرید تا مصرف گوشت و مرغ به آن توجه کرد، تهیه این محصولات از مراکز معتبر، با پوشش ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، ضد عفونی کردن محیط آماده سازی گوشت قبل و بعد از انجام آن و پخت گوشت در دمای 70 درجه و عدم مصرف آن به صورت خام است. بنابراین با ذکر نکاتی که در طول این مقاله بیان شد، می توان گفت احتمال ابتلا به این بیماری و انتقال ویروس به بدن به صفر می رسد.

نحوه خرید گوشت قرمز و گوشت مرغ در روزهای کرونایینحوه خرید گوشت قرمز و گوشت مرغ در روزهای کرونایی 

شما برای خرید گوسفنده زنده می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید