مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

افزایش قیمت خوراک دام چه تاثیری بر گرانی گوشت داشته است؟

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 دی ، 1399

افزایش قیمت خوراک دام چه تاثیری بر گرانی گوشت داشته است؟ 

این روزها گوشت قرمز از قیمت بالایی برخوردار است. اگر چه دلیل اصلی این گرانی بیشتر افزایش قیمت خوراک دام می باشد اما همچنان عوامل دیگری مانند هزینه نگهداری دام، دلال بازی و البته بالا رفتن هزینه های حمل و نقل می تواند نقش بسزایی در گران شدن گوشت داشته باشد. اما بهتر است بدانید در این میان تنها مصرف کنندگان نیستند که مشکلات خرید گوشت را متحمل می شوند بلکه دامداران نیز به دلیل بالا رفتن گوشت قرمز عمدتا با مشکلات زیادی رو به رو هستند. 

افزایش قیمت خوراک دام

از آنجایی که طی سال های گذشته با افزایش قیمت خوراک دام اعم از ذرت، سویا، کاه، جو، کنجاله و... رو به رو هستیم بنابراین نرخ گوشت در حد چشم گیری بالا رفته است. البته خوب است بدانید دلیل اصلی این امر بالا رفتن نرخ ارز و موثر بودن نقش آن بر وارد نمودن کنسانتره به کشور می باشد، از طرفی دیگر قیمت های جدید و کمبود خوراک دام در بازار سبب شده است تا دامداران علاوه بر نداشتن قدرت خرید با کمبود نیاز خود در بازارهای فروش خوراک دام مواجه باشند که همین مسئله می تواند ضررهای بی شماری را به تولید کنندگان دام وارد نماید، بر همین اساس است که دامدار جهت تامین هزینه های صرف شده در خصوص حمل و نقل و همچنین نگهداری از دام های خود به ناچار به فروش بالای گوشت نیازمند می باشد و این در صورتی است که سود دام های زنده را تنها دلالان به جیب می زنند و همچنان دامداران از سود بسیار کمی بهره می برند. 

دلیل افزایش قیمت خوراک دام دلایل افزایش قیمت خوراک دام

نقش دلالان در تعیین قیمت گوشت 

امروزه دغدغه تولید کنندگان دام تنها افزایش قیمت خوراک دام نمی باشد، بلکه حضور دلالان در این میان یکی دیگر از مشکلاتی است که اکثر تولید کنندگان گوشت قرمز با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ زیرا واسطه گران سعی کرده انواع دام سبک و سنگین زنده را از دامداران با قیمت پایینی خریداری کنند و آن را با سود بالایی در حدود 50_30 درصد  به مراکز ذبح و یا به مصرف کنندگان عرضه نمایند. این در صورتی است که اکثر دامداران در کنار بالا رفتن هزینه های تولید دام همچنان تعداد زیادی دام را نگهداری می کنند. بنابراین این مشکل توانسته تبعات دیگری همچون افزایش وزن زیاد دام، پایین آمدن کیفیت گوشت دام، بالا رفتن میزان خوراک دام ها و بسیاری مشکلات متعدد دیگر را به همراه دارد. 

تاثیر افزایش قیمت خوراک دام بر گرانی گوشت 

اگر چه 70 درصد از قیمت گوشت قرمز وارد شده به بازارهای مصرف را نهاده های دامی تعیین می کند اما عمدتا افزایش قیمت خوراک دام نمی تواند در گران بودن گوشت بی تاثر باشد. در واقع چون سهم عظیمی از نهاده ها توسط واردات صورت می گیرد پس بالا رفتن قیمت ارز می تواند باعث افزایش یافتن بی حد و مرز نرخ نهاده های دامی شود. پس در نتیجه تولید کنندگان گوشت قرمز در کشور با موانع فراوانی جهت تامین خوراک دام رو به رو خواهند بود، از طرفی گران شدن قیمت گوشت همچنان مشکلات دیگری مانند پایین آمدن قدرت خرید مصرف کنندگان، کاهش میزان تقاضای مراکز فروش گوشت قرمز و... را  به دنبال دارد. 

مهمترین علت گرانی گوشت چیست؟

با توجه به کاهش چند درصدی دام زنده در کشور و همچنین قاچاق دام از کشور امروزه شاهد این موضوع هستیم که واردات دام زنده به داخل کشور سبب نوسانات زیادی در قیمت گوشت زنده شده است، از طرفی دیگر چون خوراک دام نیز اغلب وارداتی است پس 70 درصد از هزینه های نگهداری دام زنده در کشور بیشتر صرف خرید خوراک دام می شود. پس با این حساب مهمترین علت گرانی گوشت، افزایش قیمت خوراک دام می باشد. البته خوب است بدانید امروزه بیشتر دامداران کشور سعی کرده بخش مهمی از علوفه و خوراک دام خود را در فصول بهار و تابستان تولید کنند اما متاسفانه این امر نمی تواند تامین کننده نیاز اصلی بازارهای فروش خوراک دام باشد و همچنان با کمبود خوراک دام در بازارهای داخلی مواجه هستیم. 

تاثیر افزایش قیمت خوراک دام بر گرانی گوشت  تاثیر افزایش قیمت خوراک دام و طیور 

وجود دلالان دلیل اصلی گرانی گوشت 

اگر چه گران شدن علوفه و دانه های خوراکی دام دلیل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز می باشد اما اصولا دلیل دیگر این امر نگه داشتن دام های زنده و فروش آنها به قاچاقچیان دام زنده می باشد؛ زیرا با استفاده از این روش دامداران می توانند هر رأس دام خود را با نرخ دلار به قیمت بالایی بفروشند و همچنان گران شدن قیمت گوشت قرمز را در بازارهای داخلی تشدید نمایند که باز هم این موضوع می تواند ارتباط مستقیمی با گران شدن نرخ ارز در جهان و همچنین افزایش قیمت خوراک دام وارداتی در داخل کشور داشته باشد. البته خوب است بدانید برخی از دامداران ترجیح می دهند همچنان دام های زنده را نزد خود نگهداری کرده و با قیمت پایینی به دست دلالان ندهند که به هر حال همین موضوع نیز مانند افزایش قیمت خوراک دام می تواند مسئله مهمی برای بالا رفتن افزایش قیمت گوشت باشد. 

گرانی خوراک دام و مسئله افزایش قیمت گوشت 

از آنجایی که ذرت و گندم و همینطور دانه های روغنی جزو مهمترین خوراک دام به حساب می آیند بنابراین نرخ گذاری این دسته از محصولات کشاورزی در جهان می تواند تاثیر بسزایی در قیمت گوشت قرمز داشته باشد. پس با افزایش قیمت خوراک دام در کشور باید انتظار بالا رفتن نرخ فروش گوشت قرمز را نیز داشنه باشیم، البته به دنبال افزایش قیمت خوراک دام نه تنها گوشت دام بلکه دیگر تولیدات دامی را  نیز مانند انواع لبنیات، چرم و مصنوعات چرمی روند رو به  رشدی خواهند داشت که این موضوع می تواند نوسانات زیادی را در نرخ فروش محصولات دامی در بازارهای داخلی ایجاد نماید. اما در نهایت بزرگترین نگرانی دامداران گران بودن خوراک دام است که توانسته مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان انواع دام سبک و سنگین به همراه داشته باشد.
مرکز بخش دام زنده نمونه، یکی از بهترین مراکز برای خرید گوسفند زنده ارزان است که با ارائه بهترین خدمات در کنار شما همراهان گرامی می باشد. 

تاثیر افزایش قیمت خوراک دام بر گرانی گوشت  تاثیر افزایش قیمت خوراک دام بر گرانی گوشت 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مطالب ما بازدید نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1