مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

بهترین نکات و راهنمایی های ورود به حرفه دامپروری

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 1399/04/31

برای ورود به حرفه ی دامپروری به این نکات توجه کنید

پرورش و نگهداری گاو و گوسفند زنده از گذشته های دور مورد توجه بشر قرار دارد. دامداری و دامپروری یکی از شغل هایی است که مهم ترین نیاز های ما را برطرف می کند. امروزه افراد زیادی توانسته اند با پرورش دام و از طریق فروش گوشت، محصولات لبنی، پشم و... درآمد خیلی خوبی را کسب کنند.
هر شغلی سختی خود را دارد و نمی توان گفت شغلی بی مشکل و بی دغدغه وجود دارد. پرورش دام نیز از این قاعده مستثنی نیست ولی دامداری و دامپروری یکی از شغل های پر درآمد می باشد که شما می توانید با تلاش و پشتکار در آن موفق شوید. باهم نکات مهم برای ورود به این حرفه را بررسی می کنیم.

پرورش دام زنده

دامپروری چیست؟

به دانش و چگونگی مدیریت پرورش، تغذیه و اصلاح نژاد دام برای دستیابی به استاندارد های فراملی و ملی، دامپروری گفته می شود و به شخصی که با استفاده از روش های علمی، فنی و تجربی در پرورش انواع دام، دامپرور می گویند. همچنین به افرادی که به نگهداری و پرورش چند نوع دام به روش ها سنتی می پردازد نیز دام دار می گویند.

دامپروری گاو

همان طور که می دانیم از ابتدای خلقت بشر و افزایش جمعیت همواره منابع تامین احتیاجات بشر ثابت بوده است و تنها روش های دستیابی و بهرورداری تغییر کرده است. در طی سالیان گذشته بشر توانسته است با استفاده از روش های نوین علمی، اقدام به تجهیز و روش ها، میزان بهربرداری از منابع نماید.
هزاران سال است که گاو جزیی از زندگی کشاورزی بشر شده است. 6 هزار سال قبل از میلاد بشر توانست شیوه ی زندگی خود را تغییر دهد و یکی از این تغییرات اهلی کردن حیوانات و تامین منابع مورد نیاز خود بود. همان طور که گفتیم از زمان های خیلی دور پرورش دام نقش بسزایی در زندگی بشر داشته است و فقط روش های پرورش و دستیابی به منابع دامی تغییر کرده است و روز به روز از روش های سنتی فاصله گرفته و با پیشرفت علم و تکنولوژی به سمت دامپروری مدرن پیش می رود.
بر اساس اعلام آمارهای وزارت کشاورزی حدود 3 میلیون نفر در امور دامپروری در قالب های صنعتی، سنتی، دامی کوچک و بزرگ، عشایر در حال فعالیت می باشد. دامداری و دامپروری یکی از تاثیر گذار ترین امور، در اقتصاد کشورها می باشد.

دامپروری گوسفند

یکی از حیوانات اهلی که از گذشته های دور مورد توجه بشر بوده، گوسفند می باشد که بشر توانسته از طریق پرورش و نگهداری گوسفند به بخشی از نیاز های خود دست یابد. امروزه افراد با پرورش دام توانسته اند به درآمد خوبی برسند.

نکاتی مهم در دامپروری گوسفند

برای اینکه در پرورش و نگهداری گوسفند موفق شوید باید به نکاتی توجه نمایید:

 • انتخاب و خرید بره و گوسفند از نژاد های خوب و مرغوب
 • آماده سازی انبار، سیلو و... برای نگهداری علوفه 
 • آماده سازی محیطی مناسب برای نگهداری دام
 • استفاده از مواد مغذی برای پرواربندی گوسفندان
 • کمک از افراد با تجربه در طول پرواربندی گوسفندان
 • معاینه گوسفندان توسط دامپزشک به طور مداوم
 • استفاده از دام ها در نژاد های مختلف به خصوص نژاد هایی با قابلیت چند قلوزایی
 • داشتن سرمایه کافی برای رسیدن به سود مناسب
 • حرکت به سمت دامپروری مدرن و صنعتی 
 • رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری ها
 • ضدعفونی محیط نگهداری دام
 • تهیه ی آب تمیز و پاکیزه برای دام
 • غنی سازی علوفه ها با مواد معدنی
 • بررسی دمای محیط نگهداری دام 
 • تمیز و ضدعفونی کردن آخورها برای جلوگیری از آلودگی 
 • یکی از مهم ترین نکات در پرورش و نگهداری دام، بهداشت و پاکیزکی محیط می باشد.

بازار محصولاتی را که تولید می کنید را در فصول مختلف بررسی نمایید زیرا قیمت ها در فصل های مختلف تغییر می کند و شما باید در زمان افزایش قیمت ها بیشترین بازده را داشته باشید.
این ها مهم ترین نکات در پرورش گوسفند می باشد که شما باید به آن ها توجه نمایید.

تفاوت دامپروری سنتی با صنعتی

امروزه فرآیند تولید دامداری و پرورش دام به سمت دامداری صنعتی پیش می رود و امروزه کمتر از دامداری سنتی استفاده می شود. در دامداری سنتی از حداقل تجهیزات استفاده می شود و نگاه بهربردار دام، یک نگاه معیشتی می باشد. امروزه سرمایه گذاری در دامداری سنتی رسیک بالایی دارد و افراد ترجیح می دهند سرمایه خود را در دامپروری صنعتی سرمایه گذاری کنند.
در روش دامپروری صنعتی، دام به طور متمرکز پرورش داده می شود و به همین علت آسیب پذیری دام بیشتر می باشد و افراد باید اصول و فنون را به طور دقیق رعایت نمایند و نیازمند دانش نیز می باشند که این خود مانع رشد دامپروری صنعتی شده است. در دامپروری صنعتی چون دام با دلایل خاص و متفاوت نگهداری می شود، نیازمند دانش فنی جهت مدیریت، تغذیه و اصلاح نژاد می باشد زیرا اگر نیاز دام به طور صحیح تامین نشود نمی تواند بازده ای را که باید داشته باشد. همچنین در دامپروری صنعتی به دلیل اینکه به صورت متمرکز نگهداری می شود، در صورت بروز هر گونه مشکلی می تواند خسارت های جبران نشدنی زیادی در پی داشته باشد. بازده ی تولید محصولات دامی در روش سنتی نسبت به روش صنعتی پایین تر می باشد. 
با وجود تمام این نکات هنوز هم دامداری سنتی به خصوص در روستا ها رواج دارد و افراد اصراری برای روی آوردن به روش صنعتی نمی بینید ولی به دلیل تقاضا و افزایش بهروی چاره ای جز روی آوردن به روش ها صنعتی نخواهند داشت.

رشته دامپروری (علوم دامی)

خیلی از افراد معتقد هستند که رشته ی دامپروری برای شهرنشینان زیاد قابل توجه نمی باشد ولی امروزه با پیشرفت روزافزون و توسعه ی پایدار در اقتصاد این رشته محبوب شده است. خیلی از افراد تصور می کنند رشته دامپروری و علوم دامی همان رشته ی چوپانی ولی به سبک مدرن می باشد ولی تصور آن ها غلط می باشد و از لحاظ کیفی این رشته با سایر رشته های آزمایشگاهی و علوم زیستی تفاوتی ندارد. همچنین این رشته از لحاظ بازار کار نیز یکی از رشته های کاربردی می باشد. در کشور ما به دلیل رواج دامپروری سنتی، افراد دید خوبی به این رشته ندارند ولی با رواج دامپروری صنعتی و پیشرفت روزافزون این صنعت، این بدبینی درحال از بین رفتن می باشد. علوم دامی یا رشته دامپروری، مجموعه از علوم و فنونی می باشد که در زمینه ی تغذیه و بهداشت، ژنتیک و اصلاح نژاد، فیزیولوژی و مدیریت پرورش حیوانات اهلی و طیور مورد بررسی قرار می گیرد. بسیاری از منابع مورد نیاز انسان از طریق دام ها انجام می شود و به دلیل تامین این نیاز ها این رشته از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. 

پرورش گوسفند زنده

اهمیت دامپروری

جمعیت دنیا به سرعت زیادی در حال افزایش است به حدی که دانشمندان علوم متفاوت آن را انفجار جمعیت نامیده اند. هرچه جمعیت انسان ها بیشتر شود تامین نیاز های آن ها نیز دشوار تر و بیشتر می شود. 
یکی از مهم ترین تامین کننده های نیاز های بشر از تولیدات دامی برآورده می شود و هرچقدر جمعیت بیشتر، این تولیدات باید بیشتر شود. دامداری و دامپروری تاثیر مستقیم در اقتصاد یک کشور دارد. همچنین این تولیدات برای خانواده های روستایی و عشایر بسیار مهم می باشد زیرا منبع درآمد این خانوارها، از این راه تامین می گردد. 
البته امروزه صنعت دامپروری با چالش هایی روبه رو می باشد نظیر؛ تولید گاز های گلخانه ای، مناسب نبودن نرخ بهره وری، نوسانات قیمت ها و... می توان نام برد.
دامداری و دامپروری سهم بزرگی در تامین غذای مورد نیاز بشر دارد که محصولاتی چون گوشت، محصولات لبنی، پشم، چرم و.. توسط دام ها تولید می شود. همچنین کود این حیوانات نقش مهمی در صنعت کشاورزی دارد. پرورش گوسفند به دلیل شرایط نگهداری آسان، نرخ بازده ی بیشتر نسبت به سایر دام ها دارد. 
حیوانات نظیر گاو و گوسفند تاثیر بسزایی در اقتصاد یک کشور همچنین قشر های مختلف جامعه دارند همچنین بر فرهنگ زندگی شهری و روستایی نیز اثرگذار می باشند. سلامت و کیفیت محصولات دامی بر سلامت انسان ها و زندگی بشر تاثیر گذار می باشد.
باتوجه به رشد جمعیت تقاضا برای غذا در حال افزایش است و باید از طریق استفاده از راه حل های موجود و ژنتیک بهتر، تغذیه مناسب و هدفمند از بروز مشکلاتی که افزایش جمعیت خواهد داشت، جلوگیری نمود.
طی چند سال اخیر به دلیل کاهش پرورش دام ها توسط روستاییان و عشایر سبب افزایش قیمت محصولات دامی شده است البته این کاهش تولیدی یک مزیت برای دامپرورانی می باشد که این شغل را ادامه می هند و می تواند با رشد و تامین نیاز های بشر، پیشرفت قابل توجهی داشته باشند.

دامپروری نوین

دامپروری یکی از مفید ترین و سودمند ترین فعالیت ها می باشد. به دلیل مهاجرت روستاییان، فرهنگ تولید رو به کاهش است که افراد می تواند از این افول استفاده کنند و با یک دانش حداقلی به سود دهی خوبی دست یابند. همان طور که گفتیم با افزایش جمعیت تقاضا برای محصولات دامی زیاد می شود و روش های سنتی دیگر پاسخگو نیستند و باید از روش های نوین برای افزایش تولید و بهره وری محصولات دامی استفاده کرد. کار اصلی خانواده های روستایی و عشایر دامپروری و دامداری می باشد که زحمات زیادی در پرورش دام متحمل می شوند ولی این افراد برای افزایش بهره وری و دستیابی به سود خوب باید از روش های نوین استفاده کنند. باتوجه به محدود بودن منابع، بهترین روش برای رسیدن به امنیت غذایی بشر باید از روش های نوین استفاده کرد زیرا باعث پیشرفت روزافزون و سود دهی این حوزه شده است.

چالش های صنعت دامپروری

صنعت دامپروری با چالش های زیادی روبه رو می باشد که مهم ترین این چالش ها و مشکلات عبارتند از:

 • بی توجهی به صنایع بومی 
 • نداشتن سرمایه کافی در این صنعت 
 • نداشتن زیربنای اصولی 
 • نداشتن برنامه ریزی صیحح و اصولی
 • بالا بودن قیمت نهاد های دامپروری
 • پایین بودن افزایش قیمت ها بر محصولات دامی و به صرفه نبودن تولیدات این محصولات
 • وجود دلالان و مشکلات ایجاد شده از سوی آن 
 • نوسان قیمت ها، بازار را برای تولید کنندگان ناامن کرده است و درآمد و تولید آن ها برپایه ریسک می باشد
 • افزایش قیمت علوفه و تولید نشدن آن تاثیر مستقیم بر دامپروری و پرورش دام دارد
 • عدم وجود سرمایه گذار در این حوزه به دلیل مشکلات موجود و ناامن بودن بازار تولید و فروش

این ها مهم ترین چالش ها و مشکلات صنعت دامپروری می باشد که با ورود دولت و ارائه یک برنامه ریزی دقیق و صحیح می توان بسیاری از این چالش ها را از بین برد.
مرکز پخش دام زنده نمونه با مجوز رسمی با ارسال شبانه روزی گوسفند زنده به تمامی نقاط تهران همراه با خدمات ذبح و قصابی در محل آماده خدمت رسانی می باشد.   

پرورش دام زنده
شما برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از صفحات زیر بازدید نمایید:

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید