مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

طرز شستن گوشت گوسفند، گوساله، مرغ و ماهی

نویسنده : پخش گوسفند نمونه
تاریخ ثبت : 06 بهمن ، 1400

گوشت و مرغ حاوی باکتری هایی هستند که اگر وارد بدن شوند مضر می باشند. به همین دلیل خیلی از افراد قبل از پختن غذا، گوشت را شستشو می دهند که این کار غیر ضروری و حتی به طور بالقوه خیلی خطرناک می باشد.
به طور کلی، شستن گوشت بد است. شستشوی گوشت و مرغ باعث از بین رفتن باکتری ها نمی شود بلکه خطر شیوع باکتری های مضر را افزایش می دهد.

آیا قبل از پختن باید گوشت را بشویید؟

متخصصان قبل از پختن شستن گوشت و مرغ را توصیه نمی کند. به طور کلی شستشو می تواند یک روش مفید برای از بین بردن باکتری ها باشد. ولی این برای روش برای گوشت و مرغ توصیه نمی شود مثلا براس شستن سبزیجات و میوه ها یک روش مفید می باشد ولی برای گوشت و مرغ اصلا توصیه نمی شود. باکتری های در گوشت و مرغ وجود دارد که هنگام شستشو نتها از بین نمی روند بلکه به کل سینک، وسیله ها و افراد نیز منتقل می شود و این آلودگی می تواند منجر به ورود باکتری ها به بدن و ایجاد بیماری هایی مانند مسمومیت غذایی شود. از بین بردن برخی از انواع باکتری ها از گوشت و مرغ طیور، حتی با چندین بار شستن هم از بین خواهند رفت. برخی از افراد قبل از پختن آن، گوشت را در آب شور خیس می کنند، اما این هیچ تاثیری در ایمنی مواد غذایی ندارد و هنوز هم در هنگام کار با آب و گوشت در طی این فرآیند خطر آلودگی متقابل وجود دارد.
پختن گوشت و مرغ در دمای بالا برای از بین بردن همه باکتری ها کافی است. شما باید برای پختن گوشت ها از حداقل دمای 145 درجه فارنهایت استفاده نماید.

شستن گوشت گوسفند

آیا قبل از انجماد باید گوشت را بشویید؟

لازم نیست قبل از یخ زدن گوشت را بشویید. انجام این کار می تواند خطر آلودگی متقابل را به همان روشی که قبل از پخت و پز انجام می دهد، افزایش دهد. هنگامی که گوشت دوباره یخ زده شود، پختن آن باعث می شود همه باکتری ها به هر حال از بین بروند.
مردم می توانند هر گوشتی را منجمد کنند. ذخیره مواد غذایی در دمای ثابت 0 درجه فارنهایت، آن را به طور نامحدود حفظ می کند. در این دما، باکتری ها از بین می روند و در این حالت بی ضرر هستند و قادر به رشد نیستند. بعد از یخ زدایی گوشت، باکتری ها می توانند با همان سرعت قبل از انجماد روی آن رشد کنند. بنابراین بهتر است گوشت را سریعاً بعد از یخ زدایی بپزید و بخورید.

آیا باید گوشت را بشوییم؟

به همان دلایلی که در بالا ذکر شد، شستن برای نگهداری گوشت گوسفند و سایر گوشت ها ایده خوبی نیست، زیرا این امر خطر آلودگی را افزایش می دهد و برای از بین بردن تمام باکتری ها کافی نیست. درعوض ، شخص می تواند گوشت را مستقیماً بپزد.

خطرات شستشو ی مرغ و گوشت

آلودگی متقابل خطر اصلی شستشوی گوشت و مرغ است. باکتری های موجود در گوشت و مرغ می توانند در صورت ورود به بدن بیماری ایجاد کنند. باکتری کامپیلوباکتر می تواند در بسیاری از انواع گوشت رشد کند. عفونت با کمپیلوباکتر عامل اصلی باکتریایی دستگاه گوارش، نوعی عفونت اسهال در جهان است. شایع ترین علامت این عفونت اسهال است که غالباً حاوی خون است. علائم دیگر عبارتند از:

 • دل درد
 • تب
 • سردردها
 • حالت تهوع
 • استفراغ

این علائم به طور معمول  3تا 6 روز ادامه دارد. باکتری دیگری که معمولاً در گوشت وجود دارد سالمونلا است. علائم عفونت سالمونلا شبیه به عفونت های کامپیلوباکتر است. در برخی موارد، عفونت های سالمونلا می تواند جدی باشد و افراد حتی می توانند به بیمارستان احتیاج داشته باشند. این موارد در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بزرگسالان مسن و کودکان زیر 5 سال شایع تر است.
باتوضیحات بالا می توان نتیجه گرفت شستن گوشت و مرغ هرگز ایده خوبی نیست. صرف نظر از این که قبل از پخت و پز، شستشو می تواند منجر به آلودگی متقابل شود. آلودگی متقابل وقتی است که باکتری ها از گوشت به مناطق دیگر مانند دست و سطح آشپزخانه منتقل می شوند. درست پختن گوشت و مرغ همه باکتری ها را از بین می برد. شستن آنها از قبل، خطر عفونت را افزایش می دهد. آلودگی متقابل می تواند منجر به عفونت های باکتریایی شود که دارای طیف وسیعی از علائم هستند.

شستن گوشت، مرغ و ماهی

بهترین روش شستن و تمیز کردن ماهی

تمیز کردن ماهی بسیار ساده می باشد اگرچه ممکن است کار خوشایندی نباشد. البته خیلی از افراد ماهی را پاک شده خریداری می کنند ولی اگر هم پارک شده نخریدید نگران نباشید پاک کردن آن اصلا کار سختی نیست. مراحل شسستن ماهی عبارتنداز:

پاک کردن فلس ها

شما می توانید روی کانتر چند لایه روزنامه بیندازید یا تمیز کاری را درون یکی سینی بزرگ انجام دهید. می توانید از ابزار مخصوص برای پاک کردن فلس ها استفاده نمایید یا اینکه برای چند دقیقه درون آب سرد و سپس چند ثانیه درون آب جوش قرار دهید، به راحتی فلس ها کنده می شوند. همچنین می توانید از کارد هم استفاده کنید که باید خلاف جهت دم ماهی آن را بکشید.

جدا کردن کله ماهی

خیلی ها کله ی ماهی را جدا نمی کنند و فقط گوشت و مواد اضافه را با کارد از بین می برند و سپس خیلی تمیز می شویند. البته خیلی افراد هم کله ماهی را جدا می کنند که برای جدا کردن باید از محل اتصال کله به زیر گلو را با کارد ببرید.

تمیز کردن بدن ماهی

بعد از جدا کردن کله نوبت به تمیز کردن می باشد که شامل شکم می شود. از دوجا ماهی را شکاف می دهند که شکاف از گرده رسم شمالی ها و شکاف از گردن رسم جنوبی ها می باشد. برای شکافتن شکم می توانید از زیر گلو کارد را فرو کنید و سپس به سمت دم بکشید و شکم ماهی را خالی نمایید. برای شکافتن گرده باید ماهی را به پشت بگذارید و با دست نگه دارید و با نوک کارد از زیر گرده و زیر گوش فرو نمایید و تا خطر پوست بالای دم بشکافید سپس می توانید شکم ماهی را خالی نمایید.

شستشوی ماهی

در آخر شستشو ی ماهی می باشد که شما می توانید از آب ولرم استفاده کنید تا به بافت ماهی آسیب نزنید.

شستن گوشت ماهی

پیشگیری از آلودگی گوشت به کرونا

ویروس کرونا از بازار مواد غذایی ووهان چین شیوع پیدا کرد در این بازار گوشت های خام انواع حیوانات وجود داشت و ویروس را به انسان منتقل کرد. سوالی که این روز ها پیش آمده است این است که احتمال آلودگی گوشت به کرونا وجود دارد؟
طبق اعلام سازمان های بهداشتی و تحقیقات به عمل آماده، احتمال ابتلا به کرونا از طریق گوشت یا شیر حیوان بیمار به افراد وجود دارد. این ویروس می تواند از طریق گوشت، قطرات خون و... به افراد منتقل شود. البته فرد مبتلا به کرونا هم می تواند گوشت و محصولات حیوانی را آلوده کند و افراد دیگر با تماس با گشت آلوده مبتلا می شوند. ویروس کرونا در سرما نیز زنده می ماند و شما باید خیلی زیاد موارد بهداشتی را رعایت نمایید این موارد بهداشتی عبارتنداز:

 • شستن کامل و صحیح دست ها در صورت تماس با گوشت
 • ضد عفونی سطحی و وسایلی که با گوشت در تماس بوده اند مثل چاقو، سینک ظرف شویی و....
 • جداسازی محل قرار دادن گوشت خام با مواد پخته 
 • پخت گوشت در دمای بالای 70 درجه سانتی گراد
 • عدم استفاده از گوشت حیوان بیمار و مشکوک همچنین حیوانات مرده
 • عدم استفاده از گوشت خام یا نیم پز
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1