مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

وزن متوسط گوسفند و بره در نژادهای مختلف چقدر می باشد

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 16 تیر ، 1401

گوسفند و گاو یکی از مهم ترین و مفید ترین حیواناتی هستند که به دست بشر اهلی شده اند که محصولات تولیدی توسط این دو، مثل گوشت، شیر و پوست برای انسان بسیار مهم می باشد. به همین علت پروش گوسفند و دامداری و دامپروری از قدیم تا به امروز جز مهم ترین کار ها محسوب می شود و منبع درآمد خیلی از افراد می باشد. یکی از مهم ترین فاکتور ها در پروش، وزن دام و سلامت آن ها می باشد.

چند درصد وزن دام گوشت است

همان طور که گفتیم گوسفندان در نژاد های مختلفی در ایران عرضه می شود که هر کدام بسته به زیستگاه و نوع نگهداری آن ها دارای وزن متفاوتی می باشند. البته نژاد آن ها نیز بی تاثیر نمی باشد. میانگین وزن برای گوسفندان غیر بالغ و بره حدود 30 کیلوگرم برای گوسفندان بالغ، 50 کیلوگرم می باشد. گوشت حاصل از گوسفندان حدود 50 درصد وزن گوسفند می باشد و بقیه وزن به پوست و سایز اجز مربوط می شود.

وزن گوسفند به چه عواملی بستگی دارد

وزن گوسفند زنده به فاکتور های زیادی مثل، نژاد، سیستم پرورش، تغذیه و نحوه نگهداری دام بستگی دارد. اگر دام در حالت ایده آل یعنی رعایت موارد گفته شده، رشد یابد، گوسفند زنده باید در 15 ماهگی خود به وزن ایده آل خود برسد. یکی از تاثیر گذار ترین تغذیه دام، علوفه می باشد که مستقیم در وزن گوسفندان اثر می گذارد. هر چقدر تغذیه دام بهتر باشد، وزن دام نیز بالاتر می رود. همچنین وزن دام ها تاثیر مستقیم روی فروش محصولات دامی مخصوصا گوشت آن ها دارد.

گله گوسفند نژاد بختیاری

متوسط وزن گوسفند و بره زنده بر اساس نژاد

یکی دیگر از عوامل موثر در وزن گوسفند، نژاد آن ها می باشد که تاثیر مستقیم دارد. گوسفندان در انوع نژاد ها بر اساس شرایط نگهداری توسط دامداران و عشایر پرورش و نگهداری می شوند که همین موضوع باعث تفاوت وزنی در دام ها می شود. همچنین برخی نژاد ها به عنوان مصرف گوشتی و برخی در دسته ی مصارف پشم و پوست قرار می گیرند.

وزن گوسفند زنده در انواع نژادهای مختلف ایرانی

گوسفندان ایرانی دارای نژاد مختلفی می باشند و در نقاط مختلف کشور پرورش می یابند. باهم گوسفندان ایرانی را بر اساس نژاد ها و وزن آن ها بررسی می کنیم.

نژاد گوسفند افشاری

یکی از معروف ترین نژاد گوسفندان ایرانی، گوسفند نژاد افشاری می باشد که در شهر زنجان و تکاپ پرورش می یابد. این نژاد جز بهترین نژاد گوسفندی است. همچنین این نژاد در نقاط مختلف ایران علاوه بر شهر های گفته شده نیز رشد و نگهداری می شود.

متوسط وزن نژاد گوسفند افشاری

متوسط وزن این نوع نژاد قبل از بلوغ و برای بره نر 35 الی 37 کیلوگرم، برای بره ماده نژاد افشاری 32 الی 34 کیلوگرم است. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد افشاری 65 الی 67، برای نوع ماده 50 الی 51 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد افشاری

گوسفند نژاد کردی

گوسفند نژاد کردی، همان طور که از نامشان پیداست، مربوط به منطقه کرد نشین و غرب کشور می باشند. این گوسفندان در منطقه کوهستانی غرب کشور رشد و پرورش می یابند و جز دسته گوسفندان گوشتی برای پرورش هستند. این گوسفندان مانند گوسفند نژاد افشاری دارای وزن خوبی نسبت به سایر نژاد ها است.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد کردی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ و برای بره ی نر نژاد کردی 31 کیلوگرم و برای نوع بره ی ماده نژاد کردی 29 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد کردی 50، برای نوع ماده 38 تا 40 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد بختیاری

گوسفند نژاد بختیاری، برای استان چهارمحال بختیاری می باشد و توسط عشایر اصیل ایل بختیار نگهداری و پرورش داده می شود. این نژاد نیز جز دسته ی گوشتی برای پرورش می باشند و به گوسفند لری بختیاری نیز معروف هستند.

متوسط وزن گوسفند و بره ی  نژاد بختیاری

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد بختیاری 40 تا 41 کیلوگرم و برای نوع بره ی ماده نژاد بختیاری 36 تا 37 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد بختیاری 75 تا 77، برای نوع ماده 55 تا 57 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد سنجابی

گوسفند نژاد سنجابی برای منطقه ی سنجاب استان زیبای کرمانشاه است. این نژاد هم جز دسته ی گوشتی و پشمی برای پرورش قرار دارد. همچنین این نژاد نیز جز معروف ترین و شناخته شده ترین نژاد گوسفند ایرانی می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد سنجابی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر 32 تا 33 و ماده نژاد سنجابی 31 تا 32 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد سنجابی 55 تا 57، برای نوع ماده 53 تا 54 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد فراهانی

گوسفند نژاد فراهانی مربوط به منطقه فراهان، آشتیان استان اراک است. این نژاد جز دسته ی گوشتی برای پرورش قرار دارد و یکی از مرغوب ترین گوشت های نژاد های گوسفندی ایران می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد فراهانی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد فراهانی27 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد فراهانی 26 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد فراهانی 51 تا 52، برای نوع ماده 40 تا 42 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد مهربانی

گوسفند نژاد مهربانی مربوط به منطقه کبود آهنگ و روستای مهربان شهر زیبای همدان است. البته این نژاد در شهر زنجان نیز پرورش داده می شود. نژاد گوسفند مهربانی جز دسته ی گوشتی برای پرورش قرار دارد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد مهربانی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد مهربانی33  تا 35 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد مهربانی 32 الی 33 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد مهربانی 62 تا 69، برای نوع ماده 52 تا 54 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد سنگسری

گوسفند نژاد سنگسری مربوط به منطقه ای به نام سنگسری در شهر سمنان است. این نژاد نیز یکی از نژاد های خوبی ایرانی می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره نژاد سنگسری

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره نر نژاد سنگسری 23 الی 24 کیلوگرم و برای بره ماده نژاد سنگسری 32 الی 33 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر این نژاد 47 تا 48، برای نوع ماده  36 تا 37 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد مغانی

یکی از بهترین نژاد های گوسفند ایرانی، نژاد گوسفند مغانی می باشد. همان طور که از نامشان پیداست در دشت مغان و منطقه ییلاقی استان آذرباییجان و غرب دریای خزر پروش می یابند. این نژاد همچنین توسط عشایر این منطقه مغان پرروش داده می شود.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد مغانی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد مغانی 33 تا 32 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد مغانی 30 تا 31 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد مغانی 60، برای نوع ماده  50 تا 52 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد تالشی

این نژاد همان طور که از نامش پیداست مربوط به منطقه تالش استان زیبای گیلان می باشد. همچنین در استان اردبیل، آستارا و گردنه حیران نیز این نژاد پرورش داده می شود.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد تالشی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد تالشی 21تا 23 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد تالشی 20 تا 21 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد تالشی 46 تا 47، برای نوع ماده  42 تا 43 کیلوگرم است.

گوسفند نژاد بهمنی

یکی از قدمی ترین نژاد گوسفند ایرانی، نژاد بهمنی می باشد که مربوط به استان گهگیلویه بویر احمد است و در مناطق گرم و نیمه گرم این استان پرورش داده می شود. این نژاد جز بهترین دسته گوشتی گوسفندان برای پرورش می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد بهمنی

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد بهمنی 33 تا 32 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد بهمنی 32 تا 33 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد بهمنی 60 تا 61، برای نوع ماده 41 تا 42 کیلوگرم است.

وزن متوسط نژاد های بومی ایران

نژاد گوسفند ماکویی

یکی از خاص ترین نژاد های گوسفند، نژاد ماکویی می باشد. نژاد ماکویی به نژاد ترکی نیز معروف می باشد. این نژاد برای هر دو دسته گوشتی و پشمی پرورش داده می شود. این نژاد در شهرستان مرند رشد و پرورش می یابد. نژاد ماکویی گاهی وزنشان به 140 کیلوگرم نیز می رسد که این نژاد را از دیگر نژاد ها متمایز می کند.

متوسط وزن گوسفند  و بره ی نژاد ماکویی

  
متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد ماکویی 32 و بره ی ماده 30 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نره نژاد ماکویی 65 و برای ماده 55 کیلوگرم می باشد.

نژاد گوسفند شال 

یکی دیگر از نژاد های بومی می توان به نژاد گوسفند شال اشاره کرده که در منطقه ی بوئین زهرا پرورش داده می شوند. این نژاد جز دسته پشمی و پوستی قرار دارد. همچنین دارای یکی از مرغوب ترین نوع گوشت می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد شال

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر نژاد شال 34 تا 35 کیلوگرم و برای بره ی ماده نژاد شال 30 تا 31 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر نژاد شال 70، برای نوع ماده 65 کیلوگرم است.

نژاد گوسفند قزل

این نژاد مربوط به استان آذرباییجان غربی و شرقی می باشد. این نوع نژاد در مناطق سردسیر و کوهستانی رشد و پرورش می یابند. نژاد قزل جز دسته ی گوشتی محسوب می شود و دارای یکی از مرغوب ترین گوشت ها  بین نژاد ها می باشد.

متوسط وزن گوسفند و بره ی نژاد قزل

متوسط وزن این نژاد قبل از بلوغ برای بره ی نر و ماده ی نژاد قزل  32 تا 34 کیلوگرم می باشد. بعد از بالغ شدن وزن ایده آل برای نر و ماده ی نژاد قزل  56 تا 57 کیلوگرم می باشد.

گوسفند زنده

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1