مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آیا دام ها هم به ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 20 مهر ، 1400

ویروس کرونا بحران جدی برای مردم در اقصی نقاط جهان ایجاد کرده است. منشا این ویروس همه گیر از شهر ووهان چین آغاز شد و به سرعت به یک بحران در همه ی جهان تبدیل شده است و انسان های زیادی قربانی این بیماری شده اند و تا به امروز نیز این بحران ادامه دارد و درمانی برای این بیماری پیدا نشده است. طبق تحقیقاتی که گزارش شده است منشا این ویروس خفاش ها می باشند البته هنوز هم این گزارش ها دارای ضد نقیص های زیادی می باشد و حرف های زیادی وجود دارد ولی هنوز هیچ منبع موثقی ارائه نشده است که این ویروس از کجا آماده و آیا می توان درمانی برای آن پیدا کرد یا خیر؟!
روند شیوع این بیماری بسیار نگران کننده می باشد و جهان را بعد از حدود یک قرن دچار چالش های جبران ناپذیری کرده است و هنوز هم انسان های زیادی جانشان در خطر می باشد.
اوایل شیوع این بیماری، هیچکس چشم انداز امروز را تصور نمی کرد ولی هر روز این بحران جهانی، نگران کننده تر می شود. 
البته با اینکه این ویروس بنا به گفته کارشناسان از طریق خفاش ها به انسان منتقل شده است، ولی اینکه این ویروس از طریق انسان به حیوانات منتقل شود یک اتفاق دور از ذهن بود ولی این ویروس نشان داده است که اصلا قابل پیش بینی نیست و می تواند حتی خرابی های بیشتری نیز به وجود بیاورد. 
اولین گزارش آلوده شدن حیوانات به این ویروس مربوط به یک پلنگ و یک گربه خانگی بود که پلنگ توسط نگهبان باغ وحش به این ویروس گرفتار شده بود و گربه خانگی توسط صاحب بیمارش، به این ویروس مبتلا شد. پس از این گزارش ها محققان ساختار ریه 251 حیوان مختلف را مورد بررسی قرار داده اند تا مشخص کنند که از طریق تماس با خفاش ها یا انسان ها می تواند به Covid-19 آلوده شود یا خیر؟ که پاسخ این سوال مثبت بود.
بعد از اینکه ویروس توانایی آلوده کردن حیوانات را پیدا کرد، دام ها در لیست خطر قرار گرفتند زیرا به خاطر تامین مواد مصرفی روزانه انسان ها، خطر ابتلا آن بیشتر می باشد.
یافته های آن ها حاکی از آن است که ویروس فراتر از آلوده شدن به خفاش ها، پنگولین ها و انسان ها، توانایی عفونت حداقل ده موجود دیگر را دارد. این لیست خطرناک شامل گربه ها، گاوها، بزها، خوک ها، گوسفندان، گاومیش ها و پرندگان می باشد.
این احتمال وجود دارد که با انتقال از انسان به این پستانداران این ویروس حتی ممکن است به اشکال جدید و حتی کشنده تری جهش یابد که بعداً ممکن است برای آلوده شدن دوباره افراد یک خطر جدی باشد.
تیم تحقیق توسط Xing-Yi Ge، ویروس شناس که پیش از این در موسسه ویروس شناسی ووهان در مرکز بیماری های عفونی در حال ظهور کار می کردند، هدایت می شود.
گزارش ویروس شناسان قرار است در مجله Microbes And Infection منتشر شود. هشدار می دهد كه این ویروس یک بیماری همگیر و بسیار خطرناک، هم برای انسان ها و هم برای حیوانات می باشد. این گزارش می افزاید: این اتفاق در اپیدمی سارس سال 2003 نیز رخ داده است، هنگامی که ویروس از طریق گربه ها و راسون  های آلوده به انسان منتقل شد.
دانشمندان برای ایجاد لیست خطر گونه ها، ساختار یک گیرنده پروتئین بر روی سلول های حیوانی به نام ACE2 را مطالعه کردند، همان گیرنده ای که از طریق آن Covid-19 وارد سلول های انسانی می شود و سیستم سلولی را به دست می گیرد تا نسخه هایی از خود را که سلول های دیگر را آلوده می کند، بگیرد.

ضدعفونی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در دام

تحقیقات جدید نشان می دهد که سگ ها، برخلاف گربه ها، نباید نسبت به Covid-19 حساس باشند زیرا آن ها همان نقطه ورود آسیب پذیر در سلول ها را ندارند. Covid-19 از خفاش سرچشمه گرفته است، اما مطالعه جدید نشان می دهد كه خفاش ها بعید است كه ویروس را از طریق تماس مستقیم به انسان منتقل كنند زیرا این امر بسیار نادر می باشد.
دو تئوری اصلی برای توضیح چگونگی ورود Covid-19 به انسان وجود دارد: این که از طریق یک حیوان واسطه منتقل شده است، مانند یک پانگوولین که در بازار مواد غذایی ووهان فروخته می شود، یا اینکه نمونه ای از ویروس خفاش از یکی از دو آزمایشگاه شیوع پیدا کرده است زیرا ووهان که در حال مطالعه این موجودات بودند.
توانایی Covid-19 در آلوده کردن حیواناتی که فضای مشترکی با انسان ها دارند، ممکن است یک تهدید واقعی و طولانی مدت را ایجاد کند. یکی از کارشناسان برجسته ویروس شناسی اروپا می گوید که این مطالعه جدید چین ممکن است پیامدهای نگران کننده ای داشته باشد.
طبق گفته محققان این آزمایش: 
"هنوز هیچ ویروس زنده ای از هیچ یک از حیوانات موجود در لیست پیدا نشده است. با این حال، برخی از مطالعات اولیه حیواناتی مانند گربه ها، تست کرونا آن ها مثبت گزارش شده است.
براساس گزارشی که در ماه جاری به سرپرستی برنارد بت، دانشمند ارشد در کنیا انجام شد، خطر ابتلا به بیماری های همه گیر ناشی از ویروس هایی که از حیوانات به سمت انسان منتقل شده اند، رشد کرده است. وی هشدار داد كه این خطر به دلیل رشد جمعیت و افزایش شهرنشینی در حال افزایش است، زیرا اسكان انسان در مناطقی گسترش می یابد كه زمانی فقط حیوانات وحشی در آن اشغال شده اند. نزدیکی باعث انتقال ویروس ها می شود.
وی هشدار می دهد: "در حال حاضر سه چهارم شیوع بیماری های عفونی انسانی در حیوانات منشأ یافته است."
نمونه های اخیر شامل HIV و Ebola است که هر دو در آفریقا ظاهر شده اند. به گفته محققان بیماری تنفسی در دانشگاه میامی، تغییر آب و هوا عامل دیگری است.
تغییر در میزان بارندگی و دما ممکن است باعث کمبود مواد غذایی برای حیواناتی مانند خفاش ها، شامپانزه ها، پنگولین ها و آهو شود که همگی می توانند عفونت های خطرناکی را به همراه داشته باشند. در ژورنال Annals of the Thoracic Society (آمریكا در انجمن ثقل آمریکا) می گوید: جستجو برای غذا باعث می شود كه چنین موجودات با انسان ها ارتباط نزدیكتری پیدا كنند.
علاوه بر این، اگر محصولات زراعی از بین بروند و دام ها به دلیل افزایش سیل، خشکسالی، امواج گرمایی یا آفات از بین بروند، ممکن است شروع به شکار حیوانات بیشتری برای غذا کنیم. به عنوان مثال، شیوع بیماری ابولا در سال 1996 نتیجه کار روستاییان است که شامپانزه می خورند.

ویروس کرونا در حیوانات وحشی

به گفته کارشناسان ویروس های کرونا از حیوانات وحشی خطرناک هستند، زیرا آن ها می توانند جهش خطرناکی داشته باشند و آن را به انسان یا سایر حیوانات منتقل کنند. "این نگرانی اکنون وجود دارد: این گونه جدید کرونا ویروس باعث ایجاد بیماری در انسان شده است." " یافتن تفاوت بین کرونا ویروس هایی که در دام های خانگی و طیور اتفاق می افتد در مقایسه با ویروس هایی که از حیات وحش به انسان می ریزند، مهم است."

ویروس کرونا از در دام های خانگی به انسان منتقل می شود

طبق تحقیقات و آمارهای ارائه شده، تا به امروز ویروس کرونا در دام ها گزارش نشده است. سازمان بهداشت جهانی گزارش کرده است که در حالی  که coronavirus MERS-CoV از شتر به انسان منتقل می شود، سایر ویروس هایی که در حیوانات اهلی وجود دارد، به انسان منتقل نمی شود. 
طبقه گفته یکی از کارشناسان: "این چیزی است که در حال حاضر بسیار مهم است." "ما مدت هاست که با این بیماری ها سر و کار داشته ایم، اما تاکنون شاهد مواردی نبوده ایم که در سراسر جهان از دام به انسان منتقل می شوند یا برعکس."

واکسینه کردن دام برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

ظاهر شدن ویروس کرونا در دام ها به چه صورت می باشد

طبق گفته ها، در حالی که ویروس کرونا از نظر عوارض یا میزان بیماری دام و طیور، به طور کلی میزان مرگ و میر کمی دارند. کورنا ویروس ها بسته به نوع و سن حیوان روی سیستم تنفسی یا دستگاه گوارش تأثیر می گذارد.

  • ویروس  کرونا در گاو و گوساله ها: اسهال معمولاً در حیوانات زیر سه هفته به دلیل عدم بدست آوردن آنتی بادی و به دلیل نداشتن ایمنی کافی ظاهر می شود. علائم بالینی شامل کم آبی شدید و اسهال در دام است. شدت علائم بالینی بستگی به سن گوساله و وضعیت ایمنی بدن آن ها دارد. این امر اغلب در ماه های زمستان توسط تولید کنندگان مشاهده می شود، زیرا ویروس در هوای سرد پایدار است. دومین سندرم بالینی، بیماری زمستانی، در گاو های بالغ یافت می شود. علائم بالینی شامل اسهال خونی خفیف، کاهش اشتها و برخی علائم تنفسی است. کرونا ویروس های گاو همچنین می توانند باعث بیماری خفیف تنفسی یا ذات الریه در گوساله ها تا شش ماه شوند. این ویروس از طریق ترشحات بینی و از طریق مدفوع در محیط ریخته می شود.
  • ویروس کرونا  در خوک ها: چندین نوع ویروس وجود دارد که بر خوکی تأثیر می گذارد. مانند گاوها، آن ها در دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش تأثیر می گذارند. در گوسفندان و گله ها، كرونا ویروس تنفسی گوشت خوك معمولاً هیچ علامت بالینی نشان نمی دهد. اگر علائم بالینی رخ دهد، ممکن است یک سرفه زودگذر در گله باشد و شیوع این بیماری از طریق روش های هوازدگی رخ می دهد.
  • ویروس کرونا در طیور: ویروس برونشیت عفونی (IBV) یک بیماری تنفسی است که به سرعت در جوجه های جوان شیوع می یابد. علائم بالینی مرغ های تخمگذار شامل کاهش تولید، ناهنجاری های پوسته تخم مرغ و کاهش کیفیت تخم مرغ است.

چگونه حیوانات را درمان کنیم

تولید کنندگان دام برای درمان باید با یک دامپزشک مشورت کنند. درمان در گله های دام و طیور به طور معمول شامل حمایتی مایعات است. آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ویروسی مشخص نشده اند اما در صورت بروز عفونت باکتریایی ثانویه ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

گوسفند زنده

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1