مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آیا زایمان زودرس گوسفندان باعث مشکل و از بین رفتن بره می شود

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 17 اسفند ، 1399

زایمان زودرس گوسفندان باعث بروز چه مشکلاتی می شود

یکی از مشکلاتی که در پرورش گوسفندان رخ می دهد زایمان زودرس گوسفندان است. به طور کلی باید بدانید عوامل و شرایط مهمی در این زایمان های زودرس دخیل هستند و از آنجایی که به دنیا آمدن زودتر جنین گوسفندان موجب از بین رفتن بره می شود پس لازم است در خصوص این علائم اطلاعات به دست آورید.

حاملگی گوسفندان

زاد و ولد یکی از مهمترین هدف دامداران در پرورش گوسفندان می باشد زیرا این امر موجب رسیدن به سودآوری بیشتر از فروش لبنیات و گوشت دام می باشد. به طور کلی باید بدانید که گوسفندان هم جزو پستاندارانی هستند که تولید مثل آنها به مانند دیگر حیوانات اهلی چون گاو و بز انجام می شود. بره های به دنیا آمده گوسفندان همانند انسان ها در تعداد می تواند متفاوت باشد. به طور کلی بهترین دوره بارداری در گوسفندان بعد از جفت گیری تا زایمان حدود ۵ ماه طول می کشد و لازم است توجه داشته باشید که زایمان زودرس گوسفندان موجب بروز مشکلاتی در بره ها شده و در بسیاری از موارد منجر به سقط جنین می شود.

زایمان گوسفندان

زایمان زودرس گوسفندان

سقط جنین یکی از معضلات و مشکلات دامپروری به حساب آمده که به طور کلی می توان گفت عبارت از قطع آبستنی قبل از موعد زایمان گوسفند است. این امر در ۱۲ روز اول آبستنی گوسفند رخ می دهد که موجب از بین رفتن جنین می شود که سقط جنین گوسفند نام دارد. در این حالت جنین جذب شده و آثاری از جنین سقط شده دیده نمی شود. اما زایمان زودرس گوسفندان که معمولاً ده روز به موعد مقرر به پایان آبستن گوسفند رخ می دهد به گونه ‌ای بوده که در این زمان جنین زنده متولد می شود اما به دلیل ضعیف بودن رشد بره درست انجام نگرفته و در بسیاری از موارد بعد از مدتی بره از بین می رود. توجه داشته باشید در صورتی که مشاهده کردید در گله گوسفندان بیش از ۵ درصد دام های آبستن با زایمان زودرس مواجه شدند یا سقط جنین کردند گله شما با این مشکل جدی روبرو خواهد بود که هر چه سریع تر باید اقدام به تشخیص این مشکل کنید. نداشتن آمادگی جسمانی گوسفندان برای بارداری یکی از دلایل سقط جنین گوسفند می شود. بهترین روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری را بدانید تا بتوانید بره های سالم داشته باشید.

بره دار شدن گوسفندان

علائم سقط جنین در گوسفندان

با وجود آنچه بیان شد افرادی که سوال می پرسند آیا زایمان زودرس گوسفندان باعث از بین رفتن بره می‌ شود باید بدانند اگر چه در بعضی مواقع ممکن است بره زنده متولد شود اما به دلیل ضعیف بودن بعد از چند وقت از بین می رود و در صورتی که زنده بمانند هم نیاز به مراقبت های زیادی دارد. باید بدانید علائم زایمان زودرس در گوسفندان همانند زایمان طبیعی بوده به طوری که در این زمان گوسفند بی قراری کرده و ممکن است از گله های دیگر گوسفند آن جدا شود. در این مرحله باید بدانید که بهترین روش زایمان گوسفندان چیست.

از بین رفتن بره

عوامل عفونی زایمان زودرس گوسفندان

تشخیص عوامل سقط جنین گوسفند می‌ تواند در جلوگیری از این امر بسیار تاثیر گذار باشد. توجه داشته باشید عوامل این امر به دو دسته عفونی و غیر عفونی تقسیم می شوند. عوامل عفونی به گونه ای بوده که انگل توکسو پلاسموزیس که ممکن است در مدفوع انواع پرندگان یا گربه ها وجود داشته باشد و با علوفه ها به خورد گوسفندان داده شود، دچار عفونت می شود که این امر منجر به سقط جنین خواهد شد. همچنین باکتری ها ،ویروس ها و قارچ ها تحت شرایط معین، به رحم جنین آسیب رسانده و موجب زایمان زودرس گوسفندان و سقط جنین گوسفند خواهند شد.

زایمان زودرس گوسفندان

عوامل غیر عفونی سقط بره

اما علاوه بر آنچه بیان شد عوامل غیر عفونی نیز در زایمان زودرس گوسفندان دخیل بوده که مهمترین آن متعادل نبودن مقدار استروژن و پروژسترون در گوسفندان است. همچنین در صورتی که به دلیل جراحی ها صدماتی به میش ها وارد شود ممکن است میش توانایی نگهداری جنین در رحم را نداشته باشد که در این صورت نیز سقط جنین خواهد کرد. گوسفندان چند قلوزا به دلیل اینکه قرار است تعداد بیشتری بره به دنیا آورند پس لازم است رسیدگی بیشتری به آن ها شود به طوری که عدم تغذیه مناسب به این گوسفندان موجب از بین رفتن بره خواهد شد. بیماری هایی چون انگل، اسهال، تب شدید و دل درد های شدید در میش مادر نیز منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس گوسفندان می شود. نکته دیگری که باید توجه داشته باشید مراقبت صحیح میش آبستن در معرض هوای سرد می باشد. در بسیاری از موارد نیز افتادن، پرش یا ضربه وارد شدن به میش منجر به سقط جنین خواهد شد.

زایمان گوسفندان

چگونگی پیشگیری از سقط جنین گوسفند

حال با تمام این موارد افرادی که تمایل به زیاد کردن گله های شان دارند طبیعتاً باید به فکر راه و چاره ای جهت پیشگیری از سقط جنین گوسفند و زایمان زودرس آنها باشند‌. در این صورت باید مراقب باشید که پرندگان و گربه ها در انبار علوفه شما مدفوع نکرده تا این امر موجب سقط جنین گوسفندان نشود. توجه داشته باشید بسیاری از دامداران هنگام برگشت گله سریعاً در داخل آغل علوفه ریخته که این کار موجب هجوم و عجله گوسفندان برای خوردن علوفه شده و ممکن است در اینجا ضربه به گوسفند حامله وارد شود و موجب زایمان زودرس گوسفندان گردد. در هنگام آبستن دام ها اگر خواستید اقدام به خرید دام تازه کنید باید آنها را جدا از یکدیگر قرار دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که جو و علوفه خشک انبار شده نباید کپک بزند زیرا کپک نیز از جمله مهمترین عوامل زایمان زودرس گوسفندان می باشد. با تمام این موارد اگر شاهد سقط جنین در گوسفندان بودید لازم است سریع جنین ها را جمع آوری کرده و جفت های آلوده با جنین دفع گردد. میش هایی که سقط کرده نیز تا زمانی که علت سقط برایشان مشخص نشود نباید به بره های تازه متولد شده شیر بدهند و در این زمان لازم است از آنتی بیوتیک ها در دام ها استفاده شود. اهمیت وزن بدن دام در بارداری یکی از مواردی است که می تواند به سلامت دام و به طبع به سلامت بره کمک بسیار زیادی بکند. بنابراین توجه به وزن بدن دام امر بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود.

شما می توانید تمام موارد مربوط به فروش و خرید دام زنده و راهنمایی های کافی و مفید درباره دام زنده را در وبسایت مرکز پخش دام زنده و گوسفند زنده نمونه مشاهده و مطالعه کرده و یا با شماره های 44558303-021، 22580299-021، 9560356-0912 و 2879659-0912 تماس حاصل نمایید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1