مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

بهترین روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 30 خرداد ، 1401

آماده سازی گوسفندان برای جفتگیری

روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری شامل فاکتور های مختلفی است که باید به آنها توجه نمود. توجه به سلامتی، کنترل دما، برنامه ریزی برای زمان جفت گیری، توجه به تغذیه و... از جمله موارد با اهمیت جفت گیری گوسفندان می باشند. در این مقاله می خواهیم در مورد گوسفندان، انواع نژاد های آنان و روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری اطلاعاتی را ارائه کنیم.

نقش گوسفندان در جامعه و زندگی انسان ها

گوسفندان از حیوانات حلال گوشت هستند که برای انسان ها مصارف گوناگون و زیادی دارند. گوسفندان از جمله حیوانات اهلی و از راسته ی سم داران محسوب می شوند که در مناطق روستایی و توسط کوچ نشینان پرورش داده می شوند و از اصلی ترین منابع درآمدی این اقشار می باشند. گوسفندان نر قوچ و گوسفندان ماده میش و گوسفندان نابالغ بره خوانده می شوند. قبل از پرورش و فکر تولید دام بیشتر، می بایست تمام روش های اطمینان از سلامت گوسفند زنده را انجام دهیم تا دام های سالمی داشته باشیم.
گوسفندان علاوه بر تامین نیازهای روستاییان و عشایر، مصارف گوشت انسان ها را به خصوص در شهرها تامین می کنند. علاوه بر این گوسفندان مزیت های دیگری دارند که از آنها برای تامین شیر، پشم و پوست استفاده می شود. به طور کلی گوسفندان از حیواناتی هستند که مزایای اقتصادی بسیار خوبی برای انسان ها دارند و از قدیم الایام همانطور که در مراسم های مذهبی نیز می توان رسم ها و آیین های مختلف را مشاهده نمود، جزو لیست غذایی انسان ها و مورد توجه آنها بوده اند. 

یک جفت گوسفند
فصل جفت گیری گوسفند 

پرورش گوسفندان

همان طور که تاکنون متوجه اهمیت پرورش گوسفندان شده باشید، باید گفت پرورش گوسفندان به روش های مختلفی انجام می شود و نکات مهم در پرورش گوسفند که باید در نظر بگیریم:

 • پرورش گوسفند به روش گله های داشتی: در این روش، تعدادی از میش که میش های مادر و والد هستند، در کنار تعداد کمتری قوچ نگهداری می شوند. به طور کلی در این روش، به ازای 50 راس گوسفند ماده والد، یک راس قوچ که والد می باشد در این گله نگه داشته می شود. 
 • پرورش به سبک پرواربندی: در این روش که هدف آن تولید گوشت بیشتر است، از جیره های غذایی مخصوص برای بره های نر استفاده می شود.
 • پرورش گوسفند های اصلاحی: در این نوع پرورش، چند قوچ که دارای نژاد های مختلفی هستند به گله راه داده می شوند تا با روش های نوین به توان گوسفندانی را در صفات ژنتیکی بهبود یافته تولید کرد.

پرورش گوسفندان
جفت گیری گوسفندها و جفتگیری قوچ 

جفت گیری گوسفندان

جفت شدن گوسفند، با توجه به اینکه میش ها در سن شش تا هشت سالگی و قوچ ها در سن چهار تا شش سالگی به بلوغ می رسند، زمان مناسب برای جفت گیری میش ها و جفت گیری قوچ ها پس از این سن فرا می رسد. از نکات جالبی که در جفتگیری گوسفندان وجود دارد، می توان به دوره ی پریودی میش ها اشاره نمود که در مدت 17 روزه ی آن، بویی با نام فرومون از خود منتشر می کنند که این بو باعث افزایش قوت جنسی و شهوت قوچ ها می شود و عمل جفت گیری در این مدت انجام می شود. گوسفندان با توجه به نژادی که دارند، می توانند در سال تا حتی چندین بار زایمان کنند. معمولا زمان زایمان این جانداران در فصل های زمستان و پاییز می باشد. از طرفی تغذیه دام بسیار مهم به شمار می رود و با بررسی اثرات تغذیه مناسب در پرورش دام می توانید متوجه شوید که در جفتگیری موثر و به دنیا آوردن بره های سالم، غذایی که گوسفندان می خورند دارای اهمیت بسیار زیادی است.

گله گوسفندان
زمان جفت گیری گوسفند 

روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری

از روش های آماده سازی انواع گوسفندان برای جفت گیری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش تغذیه گوسفندان: در حدود بازه ی 10 الی 14 روز قبل از جفتگیری زمانی است که باید سطح تغذیه ی میش ها افزایش یابد که این می تواند در تولد بره بیشتر موثر باشد. همچنین این فاکتور می تواند قوه ی جنسی را تحریک کرده و میش زودتر فحل شود.
 • جلوگیری از خوراندن غذای فلاشینگ به میش: این کار برای جلوگیری از کاهش تولید بره و جفت گیری بره انجام می شود. 
 • معاینه ی گوسفندان: گوسفندان باید پیش از جفت گیری و در زمان آماده سازی، برای برطرف کردن گندیدگی و انگل های داخلی معاینه شوند.
 • همزمان نمودن فحلی در گوسفندان با روش هایی از جمله خوراندن هورمون پروژسترون، تزریق روزانه ی این هورمون، استفاده از اسفنج آغشته به این هورمون در داخل واژن که در قسمت جلو گردن رحم قرار گیرد.
 • ایجاد فحل دسته جمعی که می تواند به کمک تغییر شدت نور انجام شود.
 • از دیگر روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری رکورد گیری است که می تواند شامل فاکتورهایی نظیر وزن، کیفت پشم، کمیت لاشه برای شناسایی تک تک میش ها باشد. در این قسمت به اهمیت وزن بدن در دام می توان پی برد.

بره گوسفندان
جفت گیری قوچ و میش 

روش های آماده سازی میش ها برای جفت گیری

از جمله دیگر روش های آماده کردن گوسفندان برای جفت گیر می توان گفت:

 1. ورزش کردن: باید به میش هایی که آبستن هستند، فرصتی برای ورزش کردن داده شود. 
 2. علامت گذاری کردن: برای اینکه بهتر بتوان گله را اداره کرد و همچنین شناسایی میش ها طبق تاریخ آبستن آنها، آنها را باید با رنگ یا ... علامت گذاری نمود.
 3. برای آماده کردن قوچ برای جفت گیری فاکتور مهم اندازه و وزن بدن میش است. بهترین سن قوچ برای گله، 4 تا 6 سالگی است.
 4. تغذیه ی تحریکی: باید قبل از دوره جفت گیری برنامه تغذیه برای گوسفندان به گونه ای باشد که جذب مواد مغذی توسط گوسفندان افزایش یابد.

تزریق پروستاگلاندین ها برای همزمان سازی محل

استفاده از رگولین یکی دیگر از روش های آماده سازی انواع گوسفندان برای جفت گیری است که با داشتن هورمون ملاتونین در زیر پوست قوچ و یا میش کاشته می شود. این قطعه باعث می شود پس از دو ماه فصل جفت گیری همانند فصل جفت گیری طبیعی در دام ایجاد شود. در مورد استفاده از پروژسترون ها باید گفت این ماده می تواند برای حساس کردن حیوان و تخمک گذاری، روش خوبی برای آماده سازی میش ها برای جفت گیری باشد.
استروژن: از دیگر هورمون های زنانه است که می تواند به صورت مصنوعی تولید شود. این ماده می تواند حیوان را در ترکیب با پروژسترون تحریک به تخمک گذاری کند که می تواند برای آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری موثر باشد. این عمل بیشتر در نژادهای زایشی گوسفندان انجام می شود.

نکات و روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری

از نکات و روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری باید به موارد زیر اشاره نمود. 

 • در روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری دامدار باید بین تعداد گوسفندان نر و ماده تناسب مناسبی برقرار کند. این تناسب می تواند به ازای هر نر، 40 تا 50 گوسفند ماده باشد.
 • در مرحله ای که گوسفند نر برای شناسایی گوسفند فحل اقدام می کند، لازم است تا اندام تناسلی گوسفند نر با پوشش هایی جهت جلوگیری از باردار کردن گوسفند فحل پوشش داده شود.
 • قبل از انجام عملیات جفت گیری، لازم است گوسفندان نر گرسنه نبوده و نیاز به تغذیه نداشته باشند. 
 • در تغذیه ی میش هایی که چاق هستند، از خوراندن جیره فلاشینگ خودداری کنید.
 • لازم است توجه کنید که سلامت گوسفندان پیش از جفتگیری بررسی شده باشد تا از گندیدگی سم و بیماری های انگلی در گوسفند خبری نباشد.
 • یکی دیگر از روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری چیدن پشم های روی دم و قسمت های اطراف واژن میش است. 
 • همینطور برای قوچ، چیدن پشم های زیر دنبه می تواند مفید باشد.
 • برای تقویت جنسی قوچ ها از نظر جنسی می توان به خنک نگه داشتن قوچ در روش های آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری اشاره نمود که باعث کاهش تنش گرمایی آنها می باشد. هوای گرم و یا تب داشتن در گوسفندان می تواند آنها را به مدت شش هفته عقیم کند.

شما می توانید تمام موارد مربوط به خرید و فروش دام زنده و راهنمایی های کافی و مفید درباره دام زنده را در وب سایت مرکز پخش دام زنده و گوسفند زنده نمونه مشاهده و مطالعه کرده و یا با شماره های 44558303-021، 22580299-021، 9560356-0912 و 2879659-0912 تماس حاصل نمایید.

پیدا کردن جفت در گوسفندانعکس جفت گیری گوسفند 

شما می توانید براس کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1