مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

بهترین روش زایمان گاو و گوسفند

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 01 تیر ، 1401

زایمان گاو و گوسفند طبیعی باید باشد و یا دکتر آنها را جراحی کند بهتر است

یکی از مسائل بسیار مهم در دامداری ها، توجه به نحوه زایمان گاو و گوسفند می باشد. به طوری که باید بدانید امروزه علاوه بر اینکه زایمان گاو و گوسفند به صورت طبیعی انجام می ‌شود، در مواردی نیز از جراحی برای زایمان کردن این حیوانات استفاده خواهد شد. در ادامه این مطلب ما می خواهیم به بررسی بهترین نحوه از دو روش زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین در دام ها بپردازیم.

زایمان گاو و گوسفند

در اولین قدم باید به این نکته توجه کنید که نژاد زایشی گوسفندان کدام ها هستند و چه خصوصیاتی دارند؟ سپس برای اطلاع درست از زمان زایمان گاو و گوسفند یکی از مواردی که باید به آن توجه شود، تاریخ دقیق جفتگیری می باشد که با استفاده از این امر می ‌توان تاریخ صحیح زایمان این حیوان را نیز مشخص کرد. این امر به دامدار کمک می کند تا با آگاهی کامل از تاریخ دقیق زایش تمامی امکانات زایمان دام را پیش از موعد زایمان آماده نمایید. امروزه علاوه بر زایمان طبیعی، انجام سزارین برای دام‌ ها نیز صورت می گیرد که این کار باید به روش کاملا اصولی و بهداشتی انجام شود.

زایمان طبیعی گوسفند

علایم زایمان در این حیوانات

هنگامی که دامدار از زمان آبستن گاو و گوسفند اطلاع پیدا کند راحت تر خواهد توانست زمان زایش را تخمین بزند. در این زمان شما باید منتظر علائمی در خصوص زایمان گاو و گوسفند باشید که البته قبل از شروع این علائم باید شرایط ویژه ای را برای زایمان این حیوانات آماده کنید. در هنگام زایمان گاو و گوسفند به دلیل فشار و انقباضات رحمی شروع به زور زدن می کند. همچنین گاو و گوسفندها به حالت درازکش روی زمین زایمان کرده و مرتبا شیر از پستان آنها خارج می شود. در زمان نزدیک شدن به زایمان کیسه آب آمنیون بیرون آمده و آب زیادی از حیوان خارج می شود. در این زمان دست ها و پوزه گوساله قابل رویت است. هنگامی که شما مشاهده کردین هر 2 دست گوساله از رحم خارج شده است می ‌توانید دست ‌های گوساله را گرفته و با زور زدن گاو به وضع حمل حیوان کمک کنید. در گوسفندان نیز با مشاهده دست ‌های بزغاله شما می توانید بزغاله را کشیده و وضع حمل گوسفند را آسان نمایید. پس از زایمان لازم است سریعا آغوز گاو و گوسفند را دوشیده و آن را گوساله یا بزغاله بخورانید زیرا شیر آغوز دارای مواد حیاتی برای سلامتی بزغاله و گوساله می باشد. شاید برای شما هم بسیار جالب باشد که بدانید رشد بره نر و بره ماده به چه صورتی می باشد، با ما همراه باشید تا با آن آشنا شوید.

زایمان طبیعی گاو

چرا از سزارین برای زایمان گاوها و گوسفندان استفاده می شود؟

حال علاوه بر آنچه در خصوص علائم و مراحل زایمان طبیعی در گاو و گوسفند بیان شد باید توجه داشته باشید که در شرایطی نیز از سزارین برای زایمان گاوها و گوسفندان استفاده می شود. به طوری که اگر مشاهده کردید حیوان به دلیل ضعف انقباضات رحمی نمی تواند زایمان کند بهتر است از تزریق هورمون اکسی توسین استفاده کرده و به شدت انقباضات رحمی افزوده و با استفاده از ابزار مخصوص گوساله را بکشید. اما به طور کلی اگر دیدید که گاو و گوسفند آبستن بدون هیچ کمکی می تواند خودش زایمان کند، در چنین شرایطی بهتر است که دامدار هیچ دخالتی در روند زایمان عادی این حیوان، نداشته باشد. با تمام این موارد هنگامی که مشاهده کردید گاو و گوسفند قادر به زایمان طبیعی نیست می توانید از عمل سزارین استفاده کرده و جنین را خارج کنید. همچنین در صورتی که جنین قبل از تولد در رحم مادر مرده باشد لازم است با استفاده از آمبریو توم اقدام به قطعه قطعه کردن جنین کرده و قبل از متورم شدن، جنین را از رحم خارج کنید. توجه داشته باشید در هنگام سزارین گاو و گوسفند رعایت همه اصول بهداشتی ضروری است. همچنین برای داشتن زایمان راحت و به دنیا آوردن بره یا گوساله ای سالم باید تغذیه مادر به بهترین شکل باشد و در صورت نداشتن اشتها و نخوردن غذا حتماً باید عوامل ضد تغذیه ای در خوراک دام را بیابید تا دام به بهترین شکل تغذیه کند.

زایمان گوسفند

زایمان گوسفند و گاو طبیعی باید باشد و یا دکتر آنها را جراحی کند بهتر است؟

هنگامی که گاو و گوسفند قادر به زایمان طبیعی نباشد یا در واقع دچار دیرزایی باشند شاید سوالی که برای شما پیش بیاید این است که کدارم روش برای زایمان حیوان بهتر است؟ به طور کلی باید بدانید یکی از مهمترین دلایلی که موجب میشود گاو و گوسفند نیاز به سزارین داشته باشد، باریک یا تنگ بودن لگن گاو و گوسفند است. همچنین در صورت چاق و درشت بودن جنین حیوان نمی تواند به راحتی زایمان کرده که در این صورت نیز نیاز به سزارین خواهد بود. عدم قرارگیری درست جنین در رحم مادر، دوقلو بودن جنین و جوان بودن مادر از دیگر علت هایی است که در هنگام زایمان گاو و گوسفند، نیاز به سزارین می باشد. از طرف دیگر ممکن است که دام در هنگام بارداری یبوست بگیرد و این امر روش های زایمان را برای دام سخت می کند، بنابراین بهتر است راه های درمان یبوست در دام زنده را بدانید تا بتوانید زایمان دامتان را به راحتی پشت سر بگذارید.

اولین شیر پس از زایمان

نحوه انجام سزارین برای زایمان گاو و گوسفند

زمانی که گاو و گوسفند در هنگام زایمان نیاز به سزارین پیدا کردند باید بدانید که به طور کلی فرآیند سزارین در این حیوانات مشابه انسان انجام می شود با این تفاوت که محل برش داده شده به سمت چپ شکم انتقال داده خواهد شد. برای سزارین در گاو و گوسفند لازم است که از یک دامپزشک و متخصص کمک گرفته شده و مراحل انجام کار به صورت درست طی شود. برای سزارین ابتدا لازم است دام از لحاظ فیزیکی آماده شود زیرا گاو و گوسفند آبستن در این شرایط بسیار ناآرام است و ممکن است به اطرافیان صدمه وارد کند که به همین دلیل نیاز است نزدیک شدن به دام با احتیاط صورت پذیرد. پس از این امر باید سمت چپ شکم دام با استفاده از بتادین کاملا ضدعفونی شده و بی حسی استفاده شود و اما مهمترین مرحله برای سزارین گاو و گوسفند، برش سمت چپ شکم دام می باشد. بعد از این باید گوساله یا بره از رحم خارج شده و بلافاصله اقدامات لازم برای ضدعفونی کردن صورت پذیرد و در آخر نیز نیاز است که محل برش به صورت کامل بخیه گردد.

زایمان گوسفند

کنترل عفونت محل بخیه

یکی از مهمترین اقدامات که در هنگام زایمان گاو و گوسفند به صورت سزارین باید به آن توجه شود، کنترل محل عفونت محل بخیه میباشد. به طوریکه در این زمان دامپزشک معمولا آنتی بیوتیک تجویز کرده و این داروها به همراه داروهای ضد التهاب لازم است به خرد دام داده شود. چنانچه عفونت در بدن مادر بماند ممکن است بره یا گوساله را نیز بیمار کند و مشکلاتی را پیش بیاورد، بنابراین بهتر است که از عفونت جلوگیری کرد و یا هرچه سریعتر درمان کرد. آیا می دانید رایج ترین بیماری ها در بره ها کدامند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به وبسایت مرکز پخش دام زنده نمونه مراجعه نمایید.

شما می توانید تمام موارد مربوط به خرید و فروش دام زنده و راهنمایی های کافی و مفید درباره دام زنده را در وبسایت مرکز پخش گوسفند زنده و دام زنده نمونه مشاهده و مطالعه کرده و یا با شماره های 44558303-021، 22580299-021، 9560356-0912 و 2879659-0912 تماس حاصل نمایید.

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1