مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

انتقال و تاثیر بیماری های دامی بر گوشت مصرفی دام

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 31 خرداد ، 1401

تاثیر بیماری دام بر گوشت

تاثیر بیماری های دامی بر گوشت مساله ای بسیار مهم و قابل توجه بوده و انواع متفاوتی را به خود اختصاص می دهد. کنترل کیفی بهداشت انواع گوشت قرمز اهمیت بسیار زیادی داشته و از تاثیر بیماری های دامی بر گوشت مصرفی پیشگیری خواهد نمود. با توجه به اینکه گوشت قرمز یکی از پرطرفدارترین و پر مصرف ترین خوراکی های محبوب نزد ایرانیان است، توجه به سلامت و عدم وجود بیماری در گوشت و دام ذبح شده اهمیت بسیار زیادی داشته و توسط وزارت بهداشت کنترل می گردد.

محبوبیت و مصرف گوشت قرمز

گوشت قرمز یکی از محبوب ترین و پر مصرف ترین مواد غذایی مورد استفاده در تهیه انواع خوراکی های ایرانی بوده و در انواع گوشت گاو، گوسفند، بره و بوقلمون و ... تقسیم بندی می شود. فواید مصرف گوشت در کودکان و بزرگسالان بسیار زیاد است، ولیکن باید به سلامت گوشت اطمینان داشت تا به جای فایده برای بدنتان ضرر نداشته باشد. باید توجه داشت بیماری های بسیار متفاوتی از دام و گوشت های دامی به انسان ها منتقل گردیده و منجر به بروز بیماری های مختلف و در موارد بسیار زیادی مرگ و میر برای انسان ها خواهد شد. از این رو توجه و بررسی سلامت دام ها اهمیت بسیار زیادی داشته و توسط ارگان های مختلف کنترل و پیگیری می گردد.

گوشت قرمز

تاثیر بیماری های دامی بر گوشت

جدا از این موضوع که بهترین گوشت تولید برای کدام منطقه از ایران است، باید به سلامت گوشت و نداشتن بیماری های شایع دقت نمود و پس از آن دنبال بهترین نوع گوشت باشید.پیش از هر چیزی باید توجه داشت به بیماری ها و عارضه های مشترک بین انسان و دام اصطلاحا زئو نوز می نامند. بیش از 50 نوع و یا بیشتر، بیماری مشترک بین انسان و دام وجود داشته که در برخی موارد کشنده بوده و احتیاج به درمان های جدی خواهد داشت. در موارد کمی این بیماری ها از طریق تماس انسان با دام ایجاد گردیده و در بیشتر موارد بوسیله خوردن گوشت و سایر احشا و قسمت های مختلف دام به انسان سرایت می نماید. بیماری های مشترک انسان و دام و تاثیر بیماری های دامی بر گوشت، علاوه بر وضعیت سلامت و بهداشت، از نظر اقتصادی نیز بار سنگینی بر دولت تحمیل نموده و توصیه می شود از روش های پیشگیری به منظور کاهش موارد ابتلا استفاده گردد.

بیماری های دامی در گوشت

انتقال بیماری های دامی به انسان

باید توجه داشت بیماری های بسیار زیادی بین انسان و دام مشترک می باشند که از چندین طریق به انسان منتقل می گردند.

  • راه انتقال از طریق تماس فیزیکی با دام زنده بیمار و یا لاشه بیمار مرده
  • راه انتقال از طریق فضولات حیوان
  • راه انتقال از طریق تنفس
  • راه انتقال از طریق مصرف گوشت حیوان آلوده

فواید مصرف گوشت گوسفند برای سلامت انسان چیزی است که سالهاست توسط محققان و دانشمندان ثابت شده است ولیکن باید دقت داشت مصرف بیش از اندازه و همچنین مصرف گوشت ناسالم آسیب بسیار جدی و خطرناکی به سلامت انسان وارد می کند.یکی از شایع ترین انواع روش های انتقال، خوردن گوشت آلوده و تاثیر بیماری های دامی بر گوشت دام می باشد. در این مقاله چند مورد از بیماری های خطرناک منتقل شونده از خوردن گوشت دام آلوده به انسان را بررسی نموده و راه های مقابله و پیشگیری از آن ها را نیز مورد بحث قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

سرایت کرم های پهن داخل گوشت به انسان

بهترین روش طبخ گوشت دام ها این است که قبل از هرچیزی درون گوشت را به دقت بازبینی کرده و از نبودن هرگونه مشکلی اطمینان حاصل کنید! می پرسید چه نوع مشکلی؟! یکی از مهمترین بیماری های دامی در گوشت آلوده، حضور انواع مختلفی از کرم های پهن هستند که گاهی آن ها را انگل خوانده و به ارگان های مختلف بدن مانند معده، روده، کبد و کلیه ها حمله نموده و عوارض بسیار نامطلوبی ایجاد می نمایند. کرم کدوی گاوی از معروف ترین کرم های پهن موجود در گوشت آلوده گاو می باشد که از طریق خوردن به انسان سرایت می نماید.

عفونت های میکروبی نیز از دیگر بیماری های بسیار مهم به شمار آمده و در موارد بسیار زیادی کشنده خواهند بود. سیاه زخم، بوتولیسم، سل، تب مالت و مسمومیت های غذایی شدید نیز از موارد قابل انتقال بسیار خطرناک و حائز اهمیت به شمار آمده و احتیاج به اقدامات بسیار جدی دارد.

انواع گوشت قرمز

تب کریمه کنگو

شاید برای شما هم سوال باشد که گوشت گوساله بهتر است یا بره؟ ما در جواب می گوییم گوشتی که عاری از هرنوع بیماری باشد که به سلامت انسان آسیب وارد کند. یکی از خطرناک ترین بیماری های دامی بر گوشت، تب کریمه کنگو می باشد. این بیماری بسیار پر سر و صدا بوده و عوارض شدید و مرگباری به دنبال خواهد داشت. در صورت ابتلا به این بیماری تب شدید، سردرد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی و دردهای شدید عضلانی بر شخص غالب گردیده و در موارد شدید، خونریزی از روده، دهان، لثه و بینی مرگبار خواهد بود.

واکسیناسیون و پیشگیری از تاثیر بیماری های دامی بر گوشت

معمولا پیشگیری از بروز بیماری دامی و انتقال آن ها از گوشت آلوده به انسان، اهمیت بسیار زیادی داشته و واکسیناسیون یکی از راه های بسیار مهم در پیشگیری به شمار می آید. توجه و رسیدگی به موقع به وضعیت دام ها و اهمیت به دیدن علائم بیماری و اقدامات دامپزشکی مانند واکسیناسیون از اصلی ترین راه های پیشگیری بوده و بروز بیماری ها را به شدت کاهش می دهد.

استفاده از گوشت قرمز

بررسی و معاینه دام ها توسط دامپزشک

یکی از عوامل مهم در تشخیص گوشت با کیفیت و سالم این است که در تمام مراحل رشد دام، از دامپزشک استفاده شود تا به محض دیدن مشکل آن را رفع کرده که بیماری به باقی دام ها و پس از ذبح به انسان ها منتقل نشود. به منظور کاهش تاثیر بیماری های دامی بر گوشت و انتقال آن ها به انسان، دام ها در دو مرحله، پیش از ذبح و پس از ذبح مورد معاینه کامل و تخصصی توسط دامپزشک قرار گرفته و در صورت مشاهده یک مورد مشکوک از انتقال به کشتارگاه و یا ماشین پخش گوشت، ممانعت می گردد. بیماری های دامی علائم و نشانه های مختلفی در گوشت دام ایجاد نموده و این علائم توسط دامپزشک تشخیص داده می شود.

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم پس از معاینه اولیه دام و معاینه ثانویه گوشت آن، انتقال به کشتارگاه است. بهداشت این مکان اهمیت بسیار زیادی داشته و در صورت وجود آلودگی در این مکان، امکان انتقال آن به گوشت بسیار زیاد بوده و یکی از راه های انتقال بیماری های دامی بر گوشت می باشد. حمل و نقل گوشت های خارج شده از کشتارگاه نیز اهمیت فوق العاده ای داشته و در صورت رعایت فاکتورهای ضروری از بروز و تاثیر بیماری های دامی بر گوشت می کاهد.

توصیه می شود گوشت را از مراکز خرید معتبر و شناخته شده تهیه نموده و در هنگام خرید، به رنگ، قوام و بوی گوشت بسیار توجه نموده و از دریافت دام های زنده بدون معاینه دامپزشک خودداری فرمایید. در صورت خرید اینترنتی گوشت نیز بسیار دقت داشته و حتما خرید را از فروشگاه های اینترنتی معتبر انجام دهید.

جهت مطالعه مطالب مفید بیشتر می توانید به وبسایت رسمی مرکز خرید گوسفند زنده نمونه مراجعه نمایید.

گوشت سالم دام

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1