مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

راه های درمان یبوست در دام زنده

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 31 تیر ، 1401

درمان یبوست در دام زنده

علت مدفوع نکردن گاو و دام زنده؛ یبوست در دام های زنده می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها و مشکلات گوارشی باشد. بنابراین درمان یبوست در گوسفندان و دام زنده باید برای دامداران امر مهمی به حساب آید. زیرا یبوست و سفت شدن مدفوع در روده بزرگ دام های زنده می تواند گوشت دام را بد مزه  کرده و باعث لاغر شدن آن شود. پس اگر شما دامدار هستید باید با بررسی رنگ و شکل ادرار و مدفوع و تغییر یافتن بوی فضولات حیوانی در اسرع وقت یبوست دام را تشخیص دهید و زیر نظر دامپزشکان متبحر با مصرف داروهای ملین و ضد نفخ مانند لاکساتیو و پورگاتیو یبوست دام را برطرف کنید.

یبوست در گاو و گوسفند

علت مدفوع نکردن گوساله و گوسفند، نوع و شکل ادرار و مدفوع در دام های زنده ای مانند گاو، گوساله و گوسفند که معمولا انسان ها از گوشت آنها تغذیه می کنند، می تواند  وجود برخی بیماری ها را در بدن دام نشان دهد. زیرا برخی از ناراحتی های گوسفندان مانند بیماری های  پیروپلاسموز، آناپلاسموز همچنین آبله و بابزیوز با ظهور علائمی مانند یبوست، نفخ شکم، بی اشتهایی و یا اسهال همراه با تب خود را نشان می دهند. بنابراین با تشخیص سریع این علائم شما می توانید نوع بیماری های دام خود را متوجه شده و برای درمان هر چه سریعتر آن اقدام کنید. پس باید بدانید زمانی که مدفوع دام، در روده بزرگ سفت شود، مدفوع هنگام خارج شدن در دام ایجاد درد کرده و چهره زشتی در پشت دام به وجود می آورد. به صورت کلی اطمینان از سلامت گوسفند زنده امری مهم و حیاتی برای دامداران به شمار می رود.

یبوست در گوسفندان
درمان نیامدن ادرار در گوسفندان 

تشخیص یبوست در دام زنده

از آنجایی که انباشه شدن مدفوع گوسفندان و گاوها در روده بزرگ می تواند مانع از دفع سموم بدن دام شود، بنابراین شکم دام نفخ کرده و بی اشتها می شود، از طرفی به دلیل تغییر یافتن ادرار و مدفوع، بوی بدی از دام به مشام می رسد و رفتار دام از حالت عادی خارج می شود یعنی ممکن است کم تحرک شده و در زمان دفع مدفوع صداهایی را از خود دربیاورد. چنین گوسفندهایی مریض هستند و گوشت آنها بوی بدی خواهند داشت از طرفی ممکن است مصرف کنندگان گوشت چنین دام هایی به برخی بیماری ها دچار شوند.

تشخیص یبوست در دام
درمان خانگی یبوست دام و درمان خانگی یبوست گاو 

چگونه یبوست در دام به وجود می آید؟

برخی از دام ها به علت اینکه آب کافی و مورد نیاز مصرف نمی کنند دچار یبوست می شوند یا در بعضی زمان ها نوعی علوفه دچار سفت شدن مدفوع می شود که به هر حال باید دامدار برای درمان یبوست در دام زنده به دنبال راهکار اساسی باشد. البته خوب است بدانید گاهی اوقات هم یبوست دام به علت خوردن برخی داروها در دام پیش می آید. دام های زنده اغلب در فصل زمستان که بیشتر از کاه و علوفه های خشک استفاده می کنند همچنین دسترسی آنها به مصرف آب کم است دچار یبوست می شوند.

چگونه یبوست در دام بوجود می آید
درمان یبوست گوساله شیری و درمان یبوست بره شیرخوار 

راه های درمان یبوست در دام زنده

درمان سریع نفخ گوسفندان، معمولا دامداران برای درمان یبوست در دام زنده، اول سعی می کنند در مواد تغذیه ای دام، دانه هایی مخصوص خوراک دام قرار داده و یا  تکه ای از سنگ نمک را در محل نگهداری دام قرار دهند تا دام ها پس از مصرف سنگ نمک، وادار به نوشیدن آب زیاد شوند و بدون هیچ دردسر و استفاده از داروهای شیمیایی یبوست دام زنده از بین برود. البته ناگفته نماند که می بایست عوامل ضد تغذیه ای در خوراک دام را شناسایی کرد و تغذیه دام را پاک نمود و سپس از دارو در تغذیه استفاده کرد. اما در صورتی که درمان یبوست در دام زنده به چنین روشی موثر واقع نشود باید دام داروی لاکساتیو را استفاده کند. داروی لاکساتیو چیست؟ لاکساتیو نوعی مایع خوراکی از جنس پارافین است که دامپزشکان از آن به عنوان نرم کننده مدفوع و ملین استفاده می کنند. غالبا این دارو برای رفع سفتی در پشگل گوسفندان و پهن گاوها همچنین رفع نفخ شکم در دام زنده به کار برده می شود.

روش های درمان یبوست در دام
درمان یبوست در گوسفندان و دام زنده

نکاتی در مورد درمان یبوست در دام زنده

درمان یبوست گوسفندان؛ اگر دام زنده ای دارید که به یبوست دچار شده است بهتر است مقدار مصرف داروی لاکساتیو را حتما از دامپزشک بپرسید، زیرا اینکه دام گوسفند باشد یا بز همچنین بره باشد یا گوساله و گاو باید میزان مشخصی از داروی لاکساتیو را استفاده کنند. بهتر است بدانید این داروی ملین و ضد یبوست را باید به وسیله پستانک و یا لوله هایی مخصوصی به دام بدهید، البته گاهی اوقات این امکان وجود دارد تا دارو را روی زبان دام ریخت ولی باقی ماندن داروی لاکساتیو روی زبان دام می تواند بیماری پنومونی را برای او به وجود آورد.
در صورتی که دامدار در دراز مدت این داروی ملین را به دام بدهد، اختلالات گوارشی در دام به وجود آمده و جذب مواد مغذی در حیوان با مشکلاتی جدی روبرو خواهد شد، از آنجایی که  لاکساتیو دارویی کاملا بی رنگ است پس چنانچه تغییر رنگی در آن مشاهده کردید از مصرف آن خودداری کنید. دامداران بهتر است بدانند که گاهی اوقات یبوست شدید در دام منجر به مرگ دام می شود پس باید تا جای ممکن با توجه به نوع تغذیه دام همچنین میزان مصرف آب روزانه حیوان از بروز یبوست در دام های زنده جلوگیری شود.

بهترین دارو برای درمان یبوست در دام زنده

علت نشخوار نکردن گوسفندان و دام زنده؛ علاوه بر داروی لاکساتیو نوعی داروی دیگر با نام داروی پورگاتیو  برای درمان یبوست در دام زنده به کار گرفته می شود که دارویی ملین است و به دلیل مسهل اسموتیک یا همان روان کنندگی مدفوع در روده بزرگ می تواند به راحتی در درمان یبوست در دام زنده موثر باشد. اهمیت وزن بدن در دام در اینجا خودنمایی می کند که طریقه مصرف پورگاتیو در گوسفندان و گاوها همچنین گوساله ها و بره ها به این صورت است که دامدار باید به ازای هر گرم وزن دام زنده حدود یک تا دو گرم پورگاتیو را در مقدار مناسبی از آب حل کرده و به دام بدهد. البته توجه کنید این دارو تنها برای دام هایی است که نشخوار کننده هستند و هیچ گاه نباید برای یبوست اسب از آن استفاده شود و می بایست پس از مصرف پورگاتیو، آب زیادی به دام داده شود تا از بروز اختلالات گوارشی در حیوان جلوگیری به عمل آید. جهت اطلاع از قیمت روز گوسفند زنده می توانید با مرکز خرید و عرضه دام زنده نمونه تماس حاصل نمایید.

گوسفند داریدرمان کار نکردن شکم گوسفندان 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:
6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1