مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

خواص و مضرات مصرف روغن دنبه

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 13 شهریور ، 1401

آشنایی با خواص و مضرات مصرف روغن دنبه

خرید دام زنده، انتخاب و ترجیح برخی از افراد برای تامین گوشت مورد نیاز خانواده است. بررسی حیوان در هنگام خرید دام زنده مزایا و معایبی به دنبال دارد. در هنگام خرید دام زنده لازم است به سطح سلامت حیوان توجه کنید. 
همچنین، باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است حیوان در دوره نهفتگی ویروس در بدن باشد. در چنین زمان‌هایی لازم است یک کارشناس آشنا به تشخیص سلامت حیوان در هنگام خرید دام زنده حضور داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است سن گوسفند به اندازه‌ای باشد که گوشتش مناسب خوراک نباشد. پس یادتان باشد! خرید گوسفند زنده با قصاب را به مواقعی بسپارید که از انتخاب خود مطمئن باشید.
خرید گوسفند زنده با قصاب حاضر در محل، گزینه‌ای است برای استفاده حداکثری از اجزا و جوارح حیوان. هنگام خرید دام زنده خواهید توانست از بخش‌هایی از بدن حیوان که در حالت عادی دسترسی به آن‌ها ندارید، بهره‌مند شوید. یکی از این بخش‌ها، چربی یا پی گوسفند است که در قسمت دم حیوان تجمع یافته است.
مزیت خرید گوسفند زنده با قصاب ماهر این است که می‌توان از چربی و پی آن برای تهیه روغن دنبه استفاده کرد. بنابراین، اگر قصد خرید دام زنده دارید، استفاده کاملی از آن به عمل بیاورید. مطالعه این مطلب برای کسانی که به دنبال راهنمای «گوسفند زنده با قصاب» هستند، پیشنهاد می‌شود.

روغن دنبه

روغن دنبه چیست؟

روغن دنبه به یکی از روغن‌های طبیعی گفته می‌شود که از چربی گوسفند که در دم حیوان قرار دارد، ساخته می‌شود. روغن دنبه خواص و مضراتی دارد که در طب سنتی از آن بسیار یاد شده؛ استفاده از روغن دنبه با توجه به صحبت‌های ضدونقیضی که درباره آن وجود دارد، باید با احتیاط انجام شود.
مصرف کردن روغن دنبه برای افرادی که تحرک فیزیکی کمی دارند، توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از این روغن برای بیماران قلبی و سالمندان و افراد مبتلا به دیابت و چربی خون نیز اکیداً ممنوع است. البته روغن دنبه از روغن‌های حیوانی است که در طب سنتی، خواص بسیاری برای آن ذکر شده است. روغن دنبه از آنجا که دارای طبع گرم است، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است؛ چرا که به اعتقاد طب سنتی، خوراکی‌هایی که دارای طبع گرم هستند، برای سلامتی انسان مفیدترند.

خواص روغن دنبه

مصرف روغن دنبه و استفاده از آن در پخت‌وپز، باعث کاهش کلسترول بد خون و بالارفتن سطح کلسترول خوب می‌شود. با وجود این باید توجه داشت که روغن دنبه به علت دارابودن مقادیر زیادی از اسیدهای چرب اشباع‌شده، در صورتیکه در مصرف آن افراط شود ممکن است عوارضی برای بیماران قلبی و افراد مبتلا به کلسترول بالا ایجاد کند. جالب است که در طب سنتی از روغن دنبه به عنوان مکملی برای تناسب اندام استفاده می‌شود.
روغن دنبه دارای مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف است. همچنین، حاوی اسیدهای چرب گیاهی می‌باشد. استفاده از روغن دنبه به تقویت قوای جسمانی، بهبود تراکم استخوان و بالا رفتن استقامت بدن و مبارزه با بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند. مصرف روغن دنبه برای کسانی که دچار شکستی استخوان شده‌اند، نیز مفید است. در چنین مواردی، روغن دنبه به جوش خوردن سریع‌تر استخوان کمک می‌کند.
 روغن دنبه با خاصیت سم‌زدایی که دارد، می‌تواند برای پاکسازی روده‌ها، تصفیه خون و بهبود عملکرد دستگاه گوارشی استفاده شود. روغن دنبه با اسیدهای چربی که دارد، قادر است مستقیماً به واسطه کبد جذب شده و به عنوان یک منبع انرژی از آن استفاده شود. همچنین، در طب سنتی از روغن دنبه برای درمان افسردگی نیز استفاده می‌شود. آغشته کردن پوست به روغن دنبه باعث شفاف شدن پوست و رفع تیرگی‌های صورت می‌شود.
روغن دنبه یک روغن ایده‌آل برای پخت‌وپز و به خصوص سرخ کردن می‌باشد. این روغن در مقایسه با بسیاری دیگر از روغن‌ها بسیار آسان‌تر هضم می‌شود. سرعت جذب بالای روغن دنبه در بدن باعث آزادشدن سریع انرژی در بدن می‌شود. استفاده از روغن دنبه به اندازه مناسب و صحیح باعث کنترل چربی خون در بدن می‌شود.

دام زنده

مضرات استفاده از روغن دنبه

تفاله باقیمانده از روند تهیه روغن دنبه، در صورتی قابل خوردن است که سیاه و سوخته نباشد؛ اما استفاده از روغن دنبه‌ای که سوخته باشد، باعث ایجاد خلط بد در بدن می‌شود. استفاده از روغن دنبه به دفعات و حجم زیاد برای بیماران قلبی و عروقی به هیچ عنوان مناسب نیست. اگر مبتلا به این بیماری‌ها هستید و قصد خرید دام زنده دارید، گرفتن روغن دنبه را فراموش کنید!
این ماده خوراکی با داشتن اسیدهای چرب اشباع‌شده باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها و بروز حملات قلبی می‌شود. همچنین، روغن دنبه برای افراد مبتلا به اضافه وزن، کلسترول بالا و افراد کم تحرک مناسب نیست؛ هرچند در کل، افراط در مصرف روغن دنبه باعث بروز آسیب‌های ناشی از بالا رفتن چربی در بدن می‌شود.

طرز تهیه روغن دنبه در طب سنتی

تهیه روغن دنبه در طب سنتی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در آئین‌ها و فرهنگ‌های سنتی مختلف، شیوه روغن‌گیری از چربی دنبه گوسفند، متناسب با آداب و رسوم همان منطقه است. اما به طور کلی، روند تهیه روغن دنبه در طب سنتی یک روال تقریباً مشخص دارد.
برای تهیه روغن دنبه در ابتدا لازم است مقداری از دنبه تازه گوسفند تهیه کنید. دنبه در واقع به چربی تجمع یافته در دم گوسفند گفته می‌شود. درست کردن روغن دنبه بدون بو مستلزم این است که دنبه تازه گوسفند را به قطعات و تکه‌های ریز خرد کرده و به مدت یک شبانه‌روز در آب نمک رقیق خوابانده شود.
در مرحله بعد لازم است که دنبه‌های درون آب نمک، آبکشی شوند. بعد از آبکشی کردن دنبه‌ها، آن‌ها را درون یک قابلمه ریخته و بسته به حجم آن، به میزان یک تا دو لیوان آب به آن اضافه کنید. سپس آن را روی حرارت ملایم قرار داده تا به طور آهسته و سوزنی داغ شود.
در طول روند تهیه روغن دنبه ممکن است متوجه بوی بد آن شوید. برای برطرف کردن بوی بد دنبه می‌توان از ادویه‌ها و گیاهان خوشبو مثل دارچین، هل، گلاب، پوست پرتقال و چیزهایی از این دست استفاده کرد. بعد از اضافه کردن خوشبو کننده به روغن دنبه، آن را از صافی رد می‌کنیم تا صاف و شفاف شود.

گوسفند زنده

برای اطلاعات بیشتر در مورد دام زنده به صفحات زیر مراجعه نمایید :

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1