مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

آشنایی با بیماری تب دره ریفت

همه چیز هایی که باید درباره ی بیماری تب دره ریفت بدانید

قیمت گوسفند زنده در دره ریفت قاره آفریقا، احتمالاً در سال‌ها پیش دچار رکود شدیدی شده است!
این روزها بسیاری از مصرف‌کنندگان گوشت به دنبال خرید گوسفند زنده هستند. خرید گوسفند زنده از طرفی مزایای خاص خود را دارد. اینکه پیش از ذبح شدن گوسفند، شاهد جثه، ظاهر، رفتار و سطح سلامت حیوان خواهید بود، می‌تواند اطمینان بیشتری در این مورد به شما بدهد. اما لازم است این را یادآور شویم که گوشت آلوده تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد.

تب مالت و دوره نهفتگی آن

همه ما در مورد تب مالت چیزهایی شنیده‌ایم. تب مالت یکی از بیماری‌های مشترک رایج بین انسان و دام است که می‌تواند بسیار خطرناک و مرگبار باشد. دوره نهفتگی این بیماری ممکن است تا چندین ماه نیز طول بکشد. در مواردی که قصد خرید گوسفند زنده دارید، ملاک خرید را رقم پائینِ قیمت گوسفند زنده در نظر نگیرید؛ چرا که ممکن است گوسفند مورد نظر (!) در دوران نهفتگی بیماری باشد. در چنین مواردی مراکز خرید دام زنده قیمت پائین‌تری برای آن در نظر می‌گیرند.

گوسفند زنده

به معتبرترین مراکز خرید دام زنده مراجعه کنید!

هیچوقت برای خرید گوسفند زنده، فریب قیمت پائین را نخورید. قیمت گوسفند زنده رقم مشخصی دارد که بنا به وزن و سلامت گوسفند تعیین شده است. قیمت گوسفند زنده را همچنین از قبل استعلام کنید که در هنگام مراجعه به مراکز خرید دام زنده، مشمول ضرر و زیان نشوید. در مواردی نیز بهتر است به جای فکر کردن در مورد قیمت گوسفند زنده، به راحتی به فروشگا‌ه‌های پروتئینی معتبر مراجعه کنید و دردسرهای خود را کم کنید!
برگردیم به سخن اول:‌ دره ریفت و تَبی به همین نام
دره ریفت، دره‌ای بسیار طویل است که از کشورهای کنیا، تانزانیا و اتیوپی می‌گذرد. این منطقه، منشاء تب دره نشستی یا RVF، معروف به تب دره ریفت می‌باشد. تب دره ریفت، بیماری مشترک بین دام و انسان است که برای اولین بار در منطقه دره ریفت و در مزرعه‌ای در کشور کنیا مشاهده شده است.
این بیماری در سال ۱۹۳۱ میلادی در طی یک تحقیق در مورد ایپدمی بیماری دام کشف شد و از همان موقع، اسم آن منطقه را روی بیماری گذاشتند. تب دره ریفت، بیماری قابل انتقال توسط بندپایان است که در بین دام و انسان مشترک می‌باشد. البته این بیماری قابل انتقال بین انسان و انسان نیست. بیماری تب دره ریفت در مواردی ممکن است بسیار شدید و کشنده باشد که به نکروز کبد و مغز و حتی سقط جنین منجر می‌شود.

عامل بیماری، روش انتقال و ناقلین آن

عامل تب دره ریفت، یک ویروس از جنس فلبوویروس است. انتقال این ویروس به راه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. رایج‌ترین و بیشترین روش انتقال ویروس عامل تب دره ریفت، گزش پشه آلوده به این ویروس و سایر بندپایان گزنده است. بنابراین، مراقبت باشید هنگام مراجعه به مراکز خرید دام زنده، باشگاه‌های اسب‌سواری و طویله‌ها، پوشش مناسبی داشته باشید تا از گزش پشه‌های آن منطقه در امان باشید.
دیگر روش انتقال بیماری تب دره ریفت از دام به انسان، تماس پوست خراشیده شده با خون، مایعات و ترشحات بدن و سایر اندام‌های حیوان آلوده است. این اتفاقاً مخصوصاً برای قصاب‌ها و کسانی که در کشتارگاه‌ دام کار می‌کنند، بسیار اتفاق می‌افتد. سعی کنید تا حد امکان در برخورد با دام‌ها، خراشیدگی‌ها و آسیب‌دیدگی‌های پوست و بدن خود را بپوشانید.
مصرف شیر آلوده به ویروس نیز روش انتقال دیگری است. نوشیدن شیری که قبل از مصرف نجوشیده و پاستوریزه نشده باشد، یکی از قطعی‌ترین راه‌های انتقال ویروس به انسان است. همچنین، استنشاق هوایی که آلوده به ویروس باشد، نیز ممکن است باعث انتقال این ویروس به بدن انسان شود. تا کنون گزارشی مبنی بر انتقال ویروس از انسان به انسان مشاهده نشده است.

حشرات

تب دره ریفت و ضرر و زیان ناشی از آفتِ آن

همه‌گیر شدن ویروس در گله‌ای بزرگ از چارپایان به سرعت اتفاق می‌افتد. ویروس تب دره ریفت از طریق گزش پشه آلوده به ویروس، عامل انتقال بیماری به دام‌هاست. ویروس واردشده به بدن یکی از گوسفندان، باعث مبتلا شدن سریع سایر اعضای گله به این بیماری می‌شود. این ویروس با وارد شدن به یک منطقه، سبب مرگ‌ومیر سریع و ناگهانی جمعیت زیادی از گله‌ها می‌گردد.
خسارت ناشی از آن تا حدی است که ۹۰٪ بره‌های آلوده به ویروس، تلف شده و تقریباً همه گوسفندان، سقط جنین می‌شوند. از این رو، ورود تب دره ریفت به یک منطقه باعث متحمل شدن ضرر و زیان قابل توجهی برای دامداران و مراکز خرید دام زنده می‌شود.
به همین دلیل است که برخی اوقات، قیمت گوسفند زنده را تا حد زیادی کاهش می‌دهند تا ضرر و زیان ناشی از آن، متحمل افراد بی‌گناهی شود که به شوق قیمت گوسفند زنده اقدام به خرید آن کرده‌اند. اگر از این زاویه به قضیه نگاه کنیم، عواقب ناشی از تغییر در قیمت گوسفند زنده مبتلا به ویروس، بسیار بیشتر از تلف شدن جمعیت زیادی از گله‌های گوسفندان است.
علائم بیماری تب دره ریفت در انسان
هرچند بیماری تب دره ریفت در دام می‌تواند بسیار کشنده باشد، اما این بیماری در انسان به عنوان یک بیماری خوش‌خیم شناخته می‌شود. این بیماری معمولاً پس از ۲ تا ۶ روز نهفتگی در بدن، شامل علائمی شبیه آنفولانزا در بدن می‌باشد. بیمار معمولاً در یک هفته پس از منتقل شدن بیماری به بدنش، با شروع ناگهانی تب مواجه می‌شود. سردرد و درد عضلات، سفت شدن عضلات گردن و حالت تهوع از علائم این بیماری هستند. در صورت پیشرفت بیماری ممکن است علائمی شدیدتر شامل خون‌ریزی، هپاتیت و کاهش قدرت بینایی از خود نشان می‌دهد.

درمان بیماری تب دره ریفت

گفتیم که موارد مبتلا شدن انسان به بیماری تب دره ریفت بسیار خفیف و کوتاه‌مدت هستند. از این رو، هیچ درمان خاصی برای این بیماری تهیه نشده است. در صورت حاد بودن شرایط بیمار، گسترش و پیشرفت بیماری، درمان‌های صورت گرفته به منظور به انجام رساندن درمان‌های حمایتی هستند. البته همه‌گیری بیماری ممکن است تبعات نامطلوبی در پی داشته باشد. به عنوان مثال در سال ۱۹۷۷ میلادی، همه‌گیری بیماری تب دره ریفت در مصر منجر به مبتلا شدن ۲۰۰ هزار نفر به آن و مرگ ۶۰۰ نفر شد.

دام زنده

برای اطلاعات بیشتر در مورد دام زنده می توانید به صفحات زیر مراجعه نمایید:

سایر مقالات

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید