مرکز خرید گوسفند زنده، فروش و عرضه بهترین قیمت دام در تهران

نحوه افزایش بهره وری در تولید و پرورش مرغ

نویسنده : alivesheep
تاریخ ثبت : 01 اسفند ، 1399

بهره وری بهتر در تولید و پرورش طیور 

برای دستیابی به موفقیت و سودآوری فوق العاده در تولید مرغ، عوامل کلیدی وجود دارد که باید به درستی مدیریت شوند. شما باید باور کنید پرندگان جاندارا زنده هستند، آن ها برای زنده ماندن، رشد خوب، زندگی سالم، تولید مثل و احیای محصول مورد نظر خود نیز به ضروریات اساسی زندگی احتیاج دارند. قطعاً، هنگامی که میزان تولید به میزان قابل توجهی بالا باشد، سود حداکثر می شود، اما هنگامی که شما به نیاز مرغ های خود متمایل شوید، آن ها برعکس شما را نشان می دهند که بازده کم است.

مهم ترین عواملی که تاثیر مستقیم بر بازده تولید مرغ دارد 

  • شرایط تغذیه خوب
  • هوا
  • نور
  • درجه حرارت
  • بهداشت و راه اندازی مجدد
  • اطلاعات با کیفیت در مورد معیارها

پرورش جوجه مرغ

بررسی شرایط تغذیه خوب

برای اینکه پرندگان شما به درستی بهره‌ وری بالایی از خود نشان دهند، باید یک عادت تغذیه مناسب را حفظ کنید، شما پرندگان خود را سیر نمی کنید و انتظار دارید بازده بالایی داشته باشید. اگر به تغذیه پرندگان خود توجه نکنید امکان اینکه بازده شما در پرورش پایین بیاید هست مخصوصا افرادی که در تولید تخم مرغ هستند باید حتما به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.
هنگامی که شما جوجه های خود را گرسنه نگه می دارید تخم های ریز و یا کوچک توسط مرغ ها تولید می شود و چنین چیزهایی سود مورد نظر شما را از بین خواهد برد. همچنین برای جلوگیری از شیوع بیماری مرغ ها، باید تغذیه مرغ مناسب باشد و باید به آلودگی ها نیز توجه داشته باشند. تجویز دارو باید بر اساس زمان و برنامه انجام شود و دوز مناسب آن مطابق با دستور پزشک دامپزشک انجام شود.

هوا چه تاثیری در پرورش مرغ دارد

پرندگان به عنوان موجودات زنده معمولاً به هوای تازه و دمای مناسب احتیاج دارند. هرگز سعی نکنید مقدار هوای تازه جوجه ها را کاهش دهید، به عنوان مثال ممکن است هوا سرد باشد و شما می خواهید درجه حرارت مرغداری را افزایش دهید. تا حد امکان سعی کنید بدون اینکه مانع از جریان هوا شود روش تهیه گرما را تغییر دهید. هر وقت خانه مرغداری خنک باشد، مرغ به طور خودکار ناپایدار و ناآرام می شود، آنها نمی خورند و نمی نوشند و این به تنهایی می تواند باعث کاهش وزن شود و قطعاً منجر به کارایی و بهره وری کم می شود.
مرغها هنگامی که در معرض شرایط بد سلامتی قرار بگیرند، می توانند در اثر عفونت های ویروسی و باکتریایی مبتلا شوند. گرد و غبار و آمونیاک دستگاه تنفسی پرندگان را از بین می برد.
باکتری های مضر در گرد و غبار پراکنده شوند و می تواند به آسیب غشاهای مخاطی منجر شود و این ها باعث بهره‌وری کم شود. هر مرغداری که می خواهد موفقیت کسب کند، باید از فضای خانه طیور خود مراقب کند تا از بیماری ها و تولید پایین جلوگیری کند.

تاثیر نور در پرورش مرغ 

نور برای جوجه ها بسیار توصیه می شود. در خانه طیور نباید تاریکی و سایه باشد زیرا پرندگان نمی توانند بخورند و بنوشند و این به تنهایی نتیجه بسیار بدی خواهد داشت و باعث کاهش بهره وری می شود. نور روز طبیعی بسیار مناسب است. برای لایه ها کاملاً متفاوت است زیرا مرغ ها برای تخم گذاری به محیط گرم و مناسب تری نیاز دارند. مرغ ها به سختی در فصل سرما تخم نمی گذارند، بنابراین به نور نیاز دارند تا تخم بیشتری به شما بدهند و این باعث افزایش سود شما نیز می شود. شما میتوانید برای اطلاع از قیمت و خرید طیور زنده با ما در هر ساعت از شبانه روز تماس حاصل نمایید.

جوجه در حال خوردن آب در مرغداری

تاثیر درجه حرارت در پرورش مرغ 

برای دستیابی به موفقیت در نگهداری طیور، باید یک درجه حرارت متوسط حفظ شود. افزایش و پایین آمدن دما تأثیرات مضر بسیاری بر جوجه ها به ویژه جوجه های جوان دارد.
گرما بیش از حد نیز بر تولید اثر می گذارد و ممکن است منجر به مرگ و میر شود. بنابراین، هر کشاورز  نباید شوخی با دما داشته باشد زیرا در صورت عدم مدیریت صحیح، باعث کاهش تولید می شود، اما اگر به درستی اداره شود، مرغ وزن بازار پیشنهادی را به دست می آورد و این به افزایش بهره وری و سود کمک می کند.

بهداشت و راه اندازی مجدد

پرندگان شما برای رشد خوب و سالم به محیطی تمیز و بهداشتی احتیاج دارند، به گونه ای که کشاورز می تواند در صورت عدم تمیز بودن محیط شما با بیماری ها در تماس باشد، این امر در مورد مرغ ها به ویژه جوجه های جوان نیز کاربرد دارد. هنگام تمیز کردن خانه طیور، سعی کنید قبل از شستن خانه با آب، بستر و مواد آلی را از بین ببرید. ماده ضد عفونی کننده تنها در صورت حذف صحیح مواد آلی می تواند بسیار مؤثر باشد. 

اطلاعات با کیفیت در مورد معیارها

شما به اطلاعات دقیقی در مورد معیارهای تولید و پارامترهای محیطی نیاز دارید. به عنوان مثال میزان درجه حرارت در درجه سانتیگراد، مورد نیاز در زمان معین در تولید، رطوبت، محتوای آمونیاک یا تراکم هوا، شدت نور، اندازه گیری های واکسیناسیون و زمان بندی، مقدار خوراک در هر زمان، افزایش وزن در دوره و داروها در زمان بیماری. اکثر مرغداران طیور فاقد تمام این اطلاعات در مورد معیارها هستند و مزرعه خود را براساس پیش بینی ها و فرضیات اداره می کنند که نتایج متناقض و نوسانات مرگ و میر را نشان می دهد. برخی از مرغداران طیور به گروه های رسانه های اجتماعی متوسل می شوند تا درمورد جواب های تولید و معیارهای زیست محیطی اطلاعاتی بدست آورند که به طرز قابل ملاحظه ای درست نیست. مرغداران باید برای بدست آوردن دقیق این اطلاعات با متخصصان این حوزه، مشورت کنند و راهنمایی بخواهند تا بتوانند بهترین نتیجه را دریافت کنند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، بازدید مرتب از پرندگان خود است، این کار می تواند به موقع از بروز هرگونه خطر قریب الوقوع جلوگیری کند.

پرورش مرغ و جوجه زنده

برای کسب اطلاعات بیشتر برای رشد و پرورش طیور زنده می توانید از صفحات ذیل بازدید نمایید:

6LeqQBciAAAAAOTmEiSOf1o6d6Sk5ceWF8MIClo1